Mitsubishi Lancer vs. Honda Civic

Versus intre modelele Mitsubishi si modelele altor marci.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Oct 28, 2011 2:49 pm

Lancer 1.6 sedan sau sportback. Consum redus fata de 1.8, impozit si RCA mai ieftin, spatiu interior mai mare, aspect exterior mai atragator. Ca si fiabilitate banuiesc ca sutn cam la fel. Singurul avantaj al hondei ar fi poate conforlul si calitatea interiorului ceva mai ridicata.

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Vin Oct 28, 2011 3:17 pm

subscriu la ce a spus flipper insa am cateva lucruri in plus .
honda - spatiu ceva mai mic la volan si pozitia un pic mai ridicata la volan (asa am perceput-o) .
- consumul al 1.8 honda este ceva mai mic decat la 1.8 lancer (nu e din experienta ci din ce am citit. ce stiu e ca un 2l honda pe un acord consuma cam cu 0.5l mai mult decat 1.8 mitsu)
- varianta sedan este mai putin atractiva din punctul meu de vedere (ca si design exterior)
- la hatch (care este foarte frumoasa) portbagajul este mai putin practic si mai mic decat la sportback

eu am avut de ales intre civic 1.8 hatch si lancer . am ales lancer dpdv al pretului.
am facut test cu ambele si am si mers cu un civic in spate cam 300 de km
daca pretul nu e problema si nu ai nevoie de portbagaj mai mare recomand honda. spatiul in spate e similar.

Avatar utilizator
arsenal17
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 28, 2010 1:18 pm

Mesaj de arsenal17 » Vin Oct 28, 2011 9:43 pm

am nevoie de portbagaj... am gasit lancer 1.6 2011 cleartec extra. asta ar fi ok:) plus ca la lancer pot gasi xenon cu lupa, ceea ce la civic nu e( din cate stiu eu). vreau neaparat vizibilitate mai buna noaptea. am niste faruri chioare pe nubira si ford ))

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Vin Oct 28, 2011 11:19 pm

si fara xenoane , la lancer ai faruri bune.
vezi ca un far cu xenon cu lupa pentru lancer e destul de scum din cate stiu.
la lancerul de 1.6 e fain ca ai directia electrica si nu hidraulica cum e la 1.8 .

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Sâm Oct 29, 2011 6:30 am

Farfuri bune sunt la toate. Esti insa hotarat pe benzina?

Cam cati km vei avea de facut? Eu stiu ca motoarele pe benzina ale lui mitshu sunt destul de sugative...

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Sâm Oct 29, 2011 9:19 am

Recomand Civic daca banii nu sunt o problema. Eu am Lancer de 1.5 si in familie mai am un Civic sedan de 1.8. Civicul consuma in oras mai putin decat a mea la acelasi stil de mers. Acest lucru e valabil si afara la viteze similare. Motorul de pe Civic mult superior celui de Lancer (ma refer la 1.8). Tinuta de drum e aceeasi. ATENTIE Civic sedan are 360 litri portbagaj, iar hatch-ul are 420 cu un acces mai bun. DAR sedanul are suspensie independenta pe spate, hatch-ul are semi-independenta. Ambele sunt la fel de spatioase ca si corespondentele lor de la Lancer. Si inca ceva, hatch-ul de la Civic e mult mai rigid ca sedanul, chiar prea rigid fapt pentru care vei auzi zgomote suspecte dar nu va trebui sa iti faci griji, nu se strica nimic. Sedanul nu se mai vinde la noi, dc vrei masina noua. Hatch-ul care e la promotie acum e OK doar cu 1.8, nu cu 1.4, dar mi se pare cam scump totusi. Eu as da oricand Lancerul meu pe un Civic sedan nou cu 1.8. E superior la multe capitole. Parerea mea, daca nu vrei masina noua, cauta un Civic sedan 1.8 manula de 1 an max 2 pe la 10.000 - 12.000 Euro si sunt convins ca nu vei regreta. Cel despre care am vorbit mai sus are 120.000 km din 2006 si in afara de amortizoare spate nu a schimbat absolut nimic la ea, nici macar o bucsa. Si circula in GL care e praf la strazi.
Ca si consum, la Civic drum GL - CT (200km) pe ruta Macin, medie orara de 94 km/h cu maxime de 160 pe european si cruze control la 70 in localitati am scos de fiecare data sub 7. Drum care il fac o data la 2 spatamani de 1 an jumate incoace. Comparativ am mers de 2 ori cu Lancer-ul meu in aceeasi maniera si nu am resit sa scad sub 7,5 pana in 8, masina fiind mult mai chinuita din cauza lipsei de putere in unele zone.
You`re choise, mate ...!

Avatar utilizator
arsenal17
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 28, 2010 1:18 pm

Mesaj de arsenal17 » Dum Oct 30, 2011 8:09 pm

fac aprox 15 mii de km pe an, dar la anul cu ajutorul Lui D-zeu voi merge la fac la iasi si probabil ca o sa merg mai mult. stau in Botosani. or sa mai fie si drumurile spre casa, iesiri prin tara...ma gandeam la 2.0tdi poate?

cat despre faruri la lancer - masina o iau sh, fie ea civic sau mitsu, iar la ea voi face casco obligatoriu.

alegerea rationala ar fi civic- dar mi se pare un pic prea cuminte fata de lancer, care e un aspirator...de priviri:) si totusi vreau consum mai mic..! m-am saturat sa merg 300 km cu un plin ( nubira 1,6) vreau mai multa autonomie. un pic merg mai tare si vad cum se duce acul in jos.. :-<

Avatar utilizator
arsenal17
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 28, 2010 1:18 pm

Mesaj de arsenal17 » Dum Oct 30, 2011 8:48 pm

app civic 3/5 d vs sedan )? am nevoie de 4 locuri, de un spatiu suplimentar in spate pt relax , de portbagaj... eu ma gandeam intr-o vreme chiar la accord dar cred ca sare peste ce pot eu. ideea e ca nu vreau sa dau mai mult de 200 - 250 ron pe casco lunar...

multa lume mi-a recomandat golf 6. am o retinere parca- nu e asa fiabil ca japonezele...

mi-ar placea sa bag bani in mitsu de pilda si sa o tin ca si o masina de weekend(asta cand voi avea painea mea)

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Lun Oct 31, 2011 9:01 am

salut,
ca si aspirator de priviri cred ca si civic-ul este aproape de lancer.
partea cu cumintenia este relativa. ambele sunt nervose (cele de 1.8 ).
si eu aveam de ales intra lancer , golf 6 si leon (ultimile 2 cu motor de 1.4 TSI ) . singurul lucru la care au castigat cele 2 fata d elancer este pozitia la volan (eu fiind mai inalt am apreciat faptul ca poti sa mult mai jos in ele).
dar in final am ales lancer sportback .
un alt avantaj la honda (sper sa nu imi iau castane de la cei mai infocati iubitori de mitsu ) este acela ca are 6 viteze si ai un consum extraurban mai ok(desi pentru dumul iasi - bt , nu vad unde o poti folosi mai mult de iasi - tg frumos).
concluzia mea este ca daca vrei consum ok la motor de 1.8 mergi pe honda. daca nu mergi pe lancer , eventual sportback pentru ca e mult mai practic portbagajul.
succes .

PS. la mine alegerea masinii dupa ce am luat banii de pe colt de la casco a durat cam 1 luna de zile (dupa alte 2 in care am testa piata ). Rational vroiam golf 6 sau leon (nu gaseam civic hatch cu pana in 50.000 km si maxim 2 ani la dealeri ca sapot sa oa iau in leasing ) , dar cu "sufeltul" vroiam lancer. cred ca la modul acesta de a alege vei ajunge si tu .

Avatar utilizator
arsenal17
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 28, 2010 1:18 pm

Mesaj de arsenal17 » Lun Oct 31, 2011 9:55 pm

sau..... un bmw 520d 2003. am mers azi cu unul si..e ceva vs lancer . problema e ca masina o sa o mai tin vreo 10 ani..pe putin. si nu prea vreau sa bag bani cu carul in ea. la bmw va trebui asta, mai mult ca sigur. numai dpf-ul ala e 1500 euro (

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi VERSUS...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori