Outlander PHEV MY19

Prezinta-ti Outlanderul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Sâm Mai 16, 2020 3:46 pm

Intr-adevar, desi nu v-am spus-o, v-o repet :D : daca nu ai o sursa de incarcare la 220V acasa sau la serviciu masina aceasta nu este tocmai una eficienta din punct de vedere al consumului de carburant. Motivele pentru care nu este eficienta sunt multe dintre care enumar cateva: greutate mare, tractiune integrala, coeficient de aerodinamicitate scazut, motor de 2,4 litri s.a.m.d.
Ca atare, daca dispuneti de o priza libera acasa si/sau una la birou v-ati scos la capitolul EFICIENTA!!!

Prin Bucuresti si imprejurimi am vazut statii de incarcare (inca) gratuite insa daca te bazezi doar pe statia de la MegaImage, Decathlon, Carrefour, Parcul Copiilor, Marriott si cate or mai fi gratuite, nu cred ca este un calcul eficient in economia financiara a familiei.

Locuind langa Bucuresti am privilegiul de a conduce preponderent pe DN1 iar in capitala intru ocazional cu masina personala. Daca as face un calcul strict economic as iesi mai eficient cu un motor Diesel insa intram in alte discutii iar viata noastra nu este doar un calcul al economisirii banilor cu orice pret intrucat vedem bine unde duce efectul poluarii asupra organismului uman.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Mirabeau88
EVO III
Mesaje: 128
Membru din: Vin Feb 08, 2019 6:47 pm
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Mirabeau88 » Lun Mai 18, 2020 9:50 am

din pacate trebuie sa ma bazez pe statiile ce se anunta. sa cumpar o casa pentru a incarca masina nu e eficient :D

primaria a semnat un contract cu agentia de mediu, statiile sunt finantate de acolo. pretul cica va fi costul la care vor cumpara energia de pe piata libera.
avem o statie e-charge care de la 1.04 e pe bani, sunt curios cine e nebun sa o foloseasca fiind foarte scump kw.

planul e sa las masina la incarcare lenta pe timpul noptii pe langa apartament.

Avatar utilizator
Mirabeau88
EVO III
Mesaje: 128
Membru din: Vin Feb 08, 2019 6:47 pm
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Mirabeau88 » Lun Mai 18, 2020 9:56 am

Ermeneutic scrie:
Sâm Mai 16, 2020 3:46 pm
Intr-adevar, desi nu v-am spus-o, v-o repet :D : daca nu ai o sursa de incarcare la 220V acasa sau la serviciu masina aceasta nu este tocmai una eficienta din punct de vedere al consumului de carburant. Motivele pentru care nu este eficienta sunt multe dintre care enumar cateva: greutate mare, tractiune integrala, coeficient de aerodinamicitate scazut, motor de 2,4 litri s.a.m.d.
Ca atare, daca dispuneti de o priza libera acasa si/sau una la birou v-ati scos la capitolul EFICIENTA!!!

Prin Bucuresti si imprejurimi am vazut statii de incarcare (inca) gratuite insa daca te bazezi doar pe statia de la MegaImage, Decathlon, Carrefour, Parcul Copiilor, Marriott si cate or mai fi gratuite, nu cred ca este un calcul eficient in economia financiara a familiei.

Locuind langa Bucuresti am privilegiul de a conduce preponderent pe DN1 iar in capitala intru ocazional cu masina personala. Daca as face un calcul strict economic as iesi mai eficient cu un motor Diesel insa intram in alte discutii iar viata noastra nu este doar un calcul al economisirii banilor cu orice pret intrucat vedem bine unde duce efectul poluarii asupra organismului uman.
de acord, masina nu e eficienta dar masina e maleabila: vrei sa mergi la mare, pui benzina si mergi, nu stai din statie in statie.
am incarcat de la e-charge de vreo 3 ori, nu e complicat dar nici simplu.
au un sistem de bune maniere in care am fost initiat de un posesor de tesla, se intra in app, se bifeaza ca incarci si cam cat timp ca sa vada si restul.
la o incarcare rapida am stat vreo 40 de minute, la aia lenta nu stiu ca nu aveam timp sa verific. daca iti faci planul ca intri in magazine si pierzi timpul trebuie sa ai in calcul faptul ca e frumos sa iesi cand e gata, nu sa o lasi pana se termina filmul.

danco
EVO II
Mesaje: 63
Membru din: Vin Mai 31, 2019 9:28 pm
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de danco » Lun Mai 18, 2020 10:13 am

Corect, pe de alta parte mi s-ar parea normal ca daca gasesti masina lui Gogu la incarcat si e deja full, sa tragi langa ea si sa o conectezi pe a ta fara ca Gogu sa se supere cand vine, ca doar nu i-ai intrerupt nimic si masina lui e incarcata. Bineinteles, sa te pricepi ca sa nu-i strici nimic si sa ai si loc de manevra.

Avatar utilizator
Mirabeau88
EVO III
Mesaje: 128
Membru din: Vin Feb 08, 2019 6:47 pm
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Mirabeau88 » Lun Mai 18, 2020 10:45 am

pai nu stiu daca merge sa ii scoti masina lui gogu, daca gogu nu intrerupe procesul din aplicatia lui....

danco
EVO II
Mesaje: 63
Membru din: Vin Mai 31, 2019 9:28 pm
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de danco » Lun Mai 18, 2020 12:13 pm

Depinde de masina, daca e Tesla nu o poti deconecta pana nu umbla el in aplicatie, nu stiu cum e la altele, dar la ale noastre oricine poate scoate cablul.

danco
EVO II
Mesaje: 63
Membru din: Vin Mai 31, 2019 9:28 pm
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de danco » Joi Mai 21, 2020 3:31 pm

Fara legatura cu cele din-nainte, dar musai sa ma laud si eu :D , zilele trecute am facut un drum Bucuresti-Panciu si imprejurimi si inapoi, total 558 Km, consum la dus: 6.8, la intoarcere 6.4. Si la dus si la intoarcere am plecat cu bateria plina si am consumat-o complet. Deci 2 incarcari a cate 10 KWh se adauga la consum. Mers 120-140 in afara, 100-110 in localitati (unde nu erau controale). Masina se misca super bine si nu ma face de ras la depasiri sau reprize mai in forta. Eu sunt super-multumit.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Joi Mai 21, 2020 8:41 pm

@Danco: ai folosit si pilotul automat sau ai mers doar cu piciorul pe pedala de acceleratie si la nevoie pe cea de frana?
Este important stilul de condus pe care l-ai abordat intrucat am senzatia ca activand optiunea "cruise control" masina consuma mai putine resurse de energie.
In aceeasi ordine de idei, ai folosit si modul "SPORT" sau doar pe cel "NORMAL" ori din fiecare pentru situatii particulare? Si aici este relevant raspunsul intrucat optiunea sportiva este mai energofaga in comparatie cu cealalta.

PS: la Panciu, din cate imi mai aduc aminte de la orele de sport, sunt renumitele izvoare tamaduitoare :rolleyes: . Ai adus ceva imbuteliat din zona sau ai consumat loco? :P
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

danco
EVO II
Mesaje: 63
Membru din: Vin Mai 31, 2019 9:28 pm
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de danco » Vin Mai 22, 2020 9:21 am

Am folosit sporadic si pilotul automat si am mers preponderent in mod Eco. Ca stil de mers, eu evit pe cat posibil folosirea franei, de obicei anticipez si franez doar electric, nu-mi place deloc sa merg in fundul celui din fata. Totusi a consumat mai putin decat altadata la acelasi drum si in aceleasi conditii.
Nu am adus nicio licoare fiindca in zona licorile nu prea stau, se consuma pana la urmatoarea productie (ma refer la cele autentice, direct de la surse de incredere, nu cele imbuteliate).

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Vin Iun 19, 2020 4:09 pm

Astazi, am inlocuit telefonul mobil si am constatat, cu surprindere, ca pe ecranul masinii mi se afiseaza selectiv numele celor din agenda, pe care ii apelez sau ma apeleaza.
Nu am reusit, inca, sa inteleg daca este un bug de la telefon ori de la OS insa ideea de a vedea pe ecranul masinii ca sunt apelat de un numar de mobil fara a fi asociat si un nume ma ingrijoreaza.
Am escaladat problema tehnica si pe forumul din Anglia insa nici pe acolo nu exista solutii la situatia descrisa.

In week-end nu cred ca voi avea timp de investigatii insa saptamana viitoare dau o fuga pana la service (in cazul in care nu vine cineva cu o solutie).
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Scrie răspuns

Înapoi la “Outlanderul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori