Outlander PHEV MY19

Prezinta-ti Outlanderul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Vin Noi 23, 2018 9:46 am

Buna ziua, oameni buni!

Emotiile de a-mi incepe prezentarea masinii sunt mai intense in comparatie cu ceea ce am descoperit, tehnic vorbind, la masina ce imi va fi livrata la inceputul lunii decembrie.

Doresc a va preciza de la inceput faptul ca nu am cunostinte tehnice aprofundate despre masini in schimb ador iesirile in natura, fotografia si lectura.

Atentia pentru noile tehnologii mi-a fost atrasa atat in vizitele din Asia cat si intr-un showroom bucurestean unde am intalnit un consilier de exceptie si caruia ii multumesc si pe aceasta cale pentru profesionalismul cu care a reusit sa ma determine a cumpara un produs usor exotic pentru Europa de Est in general si Romania in special.

Contractul de achizitie a fost semnat in luna septembrie, in Bucuresti caci locuiesc prin apropiere si preconizez ca voi intra in posesia masinii la inceputul lunii decembrie, 2018.

In urma cu vreo trei ani am mai cochetat cu ideea achizitiei unui PHEV insa la acea vreme nu eram suficient de convins cu privire la avantajele si benficiile tehnologiei. Mai mult, in lipsa unor informatii de la utilizatori (criticii industriei auto ori vegeteaza, ori fabuleaza, ori reproduc pasiv comunicate din online), se construieste o lume paralela a reprezentarilor tehnologiei PHEV, dozata cu prea mult imaginar, care devin cu timpul, prin repetitie, adevarul de serviciu, sau singura interpretare a unui detinator si experientelor sale la bordul masinii.

Despre criteriul estetic si cel functional am sa fac referiri dupa ce voi fi parcurs primii km insa pana atunci am sa va rog sa fiti ingaduitori cu un nou si simplu utilizator al unei tehnologii cu adevarat revolutionare si totodata, sper, eficiente in ceea ce privesc asteptarile mele si nu numai.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Mie Noi 28, 2018 4:07 pm

Dragii mei,

Astazi, mi-a fost livrata masina prilej cu care tin sa multumesc intregii echipe comerciale si tehnice a distribuitorului MITSUBISHI pentru:

1. Consiliere profesionala de exceptie atat la prezentarea masinii (precontract), cat si pe durata dintre deschiderea liniei de acreditive si livrarea propriu-zisa
2. Schimbarea rotilor de vara cu cele de iarna
3. Introducerea in tainele noilor butoane si a filosofiei PHEV

Referitor la primele impresii as putea sublinia, cu mult obiectivism, doar urmatoarele:
- masina mi-a fost livrata cu 1,7 Km inregistrati la bord
- este confortabila si aduce o nota de exotism combinat cu inalta tehnologie
- accesul la instrumentele de bord nu imi este inca natural insa pare a fi foarte usor
- vizibilitatea in timpul mersului este foarte buna
- cromatica din interior confera o tenta sportiva ce se completaza cu un stil inspirat din cel baroc judecand dupa cusaturile tapiteriei scaunelor si nu numai
- ca si manevrabilitate nu imi este familiara, inca
- ca si particularitate are un comportament silentios atat in modul PHEV cat si termic iar in interior nu se aude decat zgomotul provocat de rularea peurilor pe asfalt

Zilele urmatoare voi incerca sa ma deplasez pana la Ploiesti si retur doar de fan intrucat sotia mea este nerabdatoare sa fie plimbata cu exotica noastra masina dar totodata noul concept global de reducere a emisiilor poluante.

P.S.: daca printre voi sunt doritori de detalii sau o plimbare va invit sa ma vizitati in Bucuresti (Piata Presei Libere) sau in Corbeanca.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Dum Dec 02, 2018 2:21 pm

Primele drumuri au insemnat pentru noi o emotionanta contopire a nevoii de deplasare cu ceea ce putem numi un confort nipon ajustat la cerinte europene.

Dar sa-ncepem cu-nceputul si sa ii adresam inca odata sincere multumiri d-lui Ciprian Nimu care a contribuit intr-o maniera demna de a fi remarcata la realizarea proiectului PHEV.

Livrarea masinii s-a efectuat la sediul reprezentantei si desi ceremonia impunea spargerea unei sticle de vin de prova masinii invocand puterile zeilor pentru a proteja automobilul si soferii ce aveau sa o conduca am trecut peste momentul triumfal descinzand direct pe locurile de langa butoane:

Imagine

Prima oprire a fost la benzinarie unde am alimentat cu CO98 si apoi la drum, fratilor!

Imagine

Nu stiu cate suruburi are masina si cat le-a fost de greu mecanicilor/robotilor sa le invarta insa cand vine vorba despre tapiterie am certitudinea ca s-a baut mult sake pana le-a iesit versiunea din imagine:

Imagine
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Dum Dec 02, 2018 2:35 pm

Despre indrazneala de a-mi provoca masina la un drum in afara satului, curajul de a nu da inapoi cand am vazut noroiul, impletit cu dorinta de miscare si bucuria razelor solare care ne-au insotit pe tot parcursul scurtei contopiri cu natura am sa va invit a savura momentele pe care noi le-am trait vineri, pe 30

Imagine

Imagine

Imagine

Judecand dupa pozitia delicatelor caprioare se poate spune ca emotia contemplarii PHEV-ul in mediul salbatic s-a transferat pana si la aceasta familie de cervide :rolleyes:

Imagine
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Dum Dec 02, 2018 2:55 pm

Iesirile in natura, mai precis la "noroiala" serioasa, le fac cu un Jimny insa am vrut nu neaparat sa compar mere cu pere ci doar sa experimentez veleitatile electronice asociate pneurilor de iarna ale modelului Outlander in versiunea de fata.

Dupa ce am cuplat functia electronica asociata in termenii clasici de "greu" mi-am condus masina pe drumuri cu portiuni pe care zapada alterna cu noroiul. Nu am fost impresionat de veleitatile masinii pentru abordarea unor astfel de "clise" si de aceea voi renunta pe viitor a ma intra pe zone acoperite cu noroi.

Imagine

Imagine

Imagine
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Dum Dec 02, 2018 3:00 pm

Dupa un dus la spalatorie din nou acasa, la odihna...somnul de frumusete... :wub:

Imagine

...si la prima "masa" inainte de culcare ;)

Imagine
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de cristi4x4 » Lun Dec 03, 2018 1:25 pm

Sa o stapanesti sanatos si multi km fara evenimente.Sa ne tii la curent cu consumul atit de benzina si cu cit a crescut factura la energie electrica.

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Lun Dec 03, 2018 2:30 pm

Multumesc pentru sincerele-ti urari si promit sa astern pe urmatoarele pagini detalii considerate a fi de folos pentru comunitate.

Daca doriti a va si plimba cu PHEV sau detalii ce nu imi sunt usor a le evidentia va invit sa ma contactati la numarul 0748 22 33 44. De cele mai multe ori raspund la numele din cartea de identitate si anume Lorian :D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Avatar utilizator
Rayden
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 12, 2010 10:15 pm

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Rayden » Mar Dec 04, 2018 3:17 pm

felicitari pentru alegere!

Avatar utilizator
Ermeneutic
EVO III
Mesaje: 183
Membru din: Vin Noi 09, 2018 10:19 pm
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Outlander PHEV MY19

Mesaj de Ermeneutic » Mar Dec 04, 2018 5:53 pm

Rayden scrie:
Mar Dec 04, 2018 3:17 pm
felicitari pentru alegere!
Iti multumesc pentru mesaj si crede-ma ca mi-a fost destul de greu sa aleg intre Pajero si Outlander.

Obisnuit cu SUV-urile care au o garda mai generoasa la sol si acizi nucleici dezvoltati pentru macadam, noroi si light off-road a trebuit sa analizez, impreuna cu d-nul Nimu, avantajele si dezavantajele fiecarui model din cele doua mentionate iar la final consilierul MITSUBISHI mi-a demonstrat cu argumente pertinente faptul ca PHEV este solutia eficienta pentru nevoile mele si ale sotiei.

Ca atare, am imbratisat recomandarea d-lui Nimu si iata ca Outlander-ul a fost ales in cele din urma.

Apropos, imi aduc aminte cu emotii si nostalgie faptul ca in 1997 am condus pentru prima data in viata un SUV si acela a fost MITSUBISHI Pajero, modelul cu 3 usi, motor Diesel de 2.500 cmc, cutie manuala. Am ramas indragostit de acel model de exceptie si chiar am cateva poze plimbandu-l prin albia raului Arges.

Al doilea SUV pe care l-am condus ceva vreme a fost tot un MITSUBISHI Pajero, modelul cu 5 usi, motor de 3.500 cmc si cutie automata. Se intampla in anul 1999...cand eram proaspat angajat al unei companii ce ne punea la dispozitie astfel de masini pentru interventii tehnice in locuri mai putin prietenoase.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana.

Scrie răspuns

Înapoi la “Outlanderul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori