Cumpar Materiale Insonorizante

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Dum Oct 10, 2010 9:46 pm

M-ar interesa ceva material insonorizant/ fonoabsorbant.....pentru insonorizare usi. Vinde cineva? silent coat ma intereseaza in mod special dar si alte variante sunt bine venite. Multumesc.

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Dum Oct 10, 2010 10:07 pm

Pt izolarea fonica folosesti folie aluband. gasesti in bricostore la aprox. 60ron

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Dum Oct 10, 2010 10:34 pm

multumesc de reply. Am mai citit despre aceasta folie dar nu stiu cata incredere sa am in ea.....

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Oct 10, 2010 10:45 pm

Eu nu iti recomand sa folosesti alternative pe care le gasesti pe logan club.
Materialele bune pentru insonorizare sunt dynamat, hushmat sau materiale asemanatoare. Nu stiu daca ai sanse sa gasesti pe forum pe cineva care sa ti le vanda ieftin. Uite AICI de exemplu o lista de produse pentru insonoarizate. Eu iti recomand un Dynamat Xtreme Bulk Pack pe care sa il folosesti ca sa izolezi usile si daca iti mai ramane baga si in portbagaj.

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Dum Oct 10, 2010 11:51 pm

Cix, sistemul pe care vreau sa-l pun pe fata e un Hertz Dieci DSK 165, si pe spate Hertz Dieci DCX 690-difuzoare pe 3 cai, sunt ovale dar o sa fac o adaptare.......acum sa tragem linie:difuzoarele sunt undeva la 650-700 lei-TOATE. Nu as da pe insonorizare mai mult, decat pe boxe. Eu am mai cautat si pe forumul be-loud si pe 4tuning, lumea e incantata de acest silent coat-raport calitate pret f bun....

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Oct 11, 2010 12:08 am

La o scurta cautare, am vazut ce este silent coat. Daca nu ma insel este exact ce am pus si eu pe masina. Am citit undeva ca inainte ii spunea STP. Am gasit si un link, poate te ajuta: http://www.car-audio.ro/
Mi se pare foarte avantajos 410 Ron/40mp. Tie pentru usi nu iti trebuie atat. Oricum, poate gasesti si mai ieftin.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Lun Oct 11, 2010 12:21 am

Este cu siguranta si varianta ieftina, cea folosita in studiourile audio pe pereti, si anume burete de ala cu tepi. Acuma, partea nasoala e ca fiind burete, retine apa/condensul din portiera...

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Lun Oct 11, 2010 1:07 am

Scuze ptr off-topic


@ cix

1)Eu m-am orientat in felul urmator: pe usi 2 straturi de silent coat (un strat pe tabla din interiorul usii si unul sub masca) si intre usa si masca pentru absorbie de vibratii sa bun ceva burete din ala ce se pune sub parchetul laminat....stiu ca este si de 5 mm, ala ar trebui sa ajunga. alte sfaturi? in principiu cred ca o sa ma ocup de treaba asta saptamana asta fiindca se aude ca o sa fie vreme buna.

2) Ati auzit cumva cum suna focal? Am vazut pe forumuri ca toata lumea le lauda.....

3) poate imi explicati si mie la ce intervine sensibilitatea la un difuzor

4)poate de asemenea imi explicati de ce difuzoare cu caracteristici de frecventa mai bune-gen pioneer(35Hz-30000Hz) nu se bucura de aceiasi apreciere ca si focal, DLS S.A.M.D care au caracteristici mai proaste(50Hz-25000Hz).

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Lun Oct 11, 2010 8:34 am

3. sensibilitatea iti spune cu ce nivel de semnal trebuie sa ataci un difuzor ca acesta sa produca o anumita presiune sonora. daca ai doua difuzoare, unul cu o sensibilitate mai mare decat celalalt, ca sa se auda la fel de tare, trebuie ca difuzorul mai putin sensibil sa primeasca un semnal mai puternic, astfel ca o sa dai mai mult volum din amplificator. e cat de cat clar ?
4. gamele de frecventa nu au relevanta prea mare atunci cand nu se dau si nivelurile de atenuare din capetele gamei. adica setul de valori: gama 35Hz-30kHz cu nivel -10dB, e mult mai slab decat:50Hz-25kHz cu -3dB. de obicei, marketingul "uita" sa mentioneze nivelul de atenuare din capetele gamei de frecvente. pe langa treaba asta, mai sunt si alti parametri "uitati": liniaritate, distorsiuni, randamente...

Scrie răspuns

Înapoi la “Tranzactii incheiate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori