Carisma De Vanzare

Avatar utilizator
bugsy_io
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 03, 2008 2:03 pm

Mesaj de bugsy_io » Mar Mar 03, 2009 1:34 pm

Detin o Carisma GDI 123 CP de 6 luni. Am inlocuit placute frane si am schimbat distributia. Cauciucuri Iarna Noi ? Pirelli(1000 km) + Cauciucuri Vara. Ulei si filtru recent schimbate. In rest nici o problema.
-131.000 km - inmatriculata, 08-2001; EURO 3; Aer Conditionat; 4 Geamuri Electrice; Oglinzi Electrice Incalzite Heliomate; Servo-Directie; 4 Airbaguri, ABS, ASR, Computer Bord; Jante Aliaj Originale; Inchidere Centralizata prin Telecomanda; Volan Reglabil; Faruri Reglabile Electronic ; MP3- Kenwood; Bancheta Rabatabila 1/3:2/3; Distributie schimbata la 125.000 km, Consum extern 5.6 l/100 km, Kilometri Reali ; Accept orice test; , Carte Service; ITP 09-2010; Pret 6300 ? Usor Neg.

Tel: 0741685208
Fişiere ataşate
M5.JPG
M5.JPG (55.38 KiB) Vizualizat de 6763 ori
M4.JPG
M4.JPG (178.85 KiB) Vizualizat de 6794 ori
M3.JPG
M3.JPG (178.65 KiB) Vizualizat de 6813 ori
M2.JPG
M2.JPG (178.26 KiB) Vizualizat de 6792 ori
M1.JPG
M1.JPG (55.16 KiB) Vizualizat de 6757 ori

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mar Mar 03, 2009 5:49 pm

Mda....buna ziua si tie....

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mar Mar 03, 2009 7:23 pm

Sincer, masina buna, am si eu una, tot din 2001, ceva mai putini kilometrii, tot reali, un istoric cunoscut de la zero km, fara probleme, cei drept motorizare mai mica (1600) insa cu niste optiuni/accesorii in plus si proiectoare ceata in minus , si de o fiabilitate cu care nu stiu cati se mai pot lauda insa nu stiu daca vei reusi sa o vinzi, nu stiu daca la banii astia.

Mie daca imi da cineva maine 6000 de euroi, o dau instant cu tot istoricul si tot surplusul care il are masina (cauciucuri, tavita, documentatie, si alte piese de rezerva rezolvate intr-un fel sau altul) insa mi-a zis un prieten recent ca la cum merge piata acum daca gasesc sa o dau cu 4000 e bine...sincer, desi ma batea sa schimb masina (ca sa iau una noua/mai noua) dar la banii astia prefer sa o dau cadou la vreo ruda apropiata sau sa o mai tin inca vreo suta de mii de km (mai ales ca stiu ce poate si cum e ingrijita) decat sa o dau la pret de nimica.

Masina are un design interior/exterior invechit (asta e adevarul chiar daca supara) insa este o masina foarte buna ce are toate optiunile necesare unei masini (mai putin ESP zic eu) si o tinuta de drum de care eu sunt super multumit. Restul optiunilor actuale (n-spe senzori sau altele) sunt bune dar se poate lejer fara ele.... La pretul asta nu cred ca o vei da, eu cred ca ar trebui sa iei 2 variante in calcul:

1. tinand cont de curs ron/euro, mai lasa la pret zdravan ca sa o dai
2. nu o da decat sa o dai de pomana cand de banii aia iti iei o fiesta/corsa sau alte jucarii cu vreun an doi mai noua si nu se compara la confort.

Imi cer scuze daca postul ofenseaza dar chiar sper sa fie luat ca sfat, eu urmarind piata la Carisme in ultima vreme in ideea de a schimba Mitsa cu una mai "proaspata" (Lancer Sportback, Mazda 6 sau Civic/Accord) dar la pretul asta imi bat joc de ea.

Oricum, succes la vanzare....

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mar Mar 03, 2009 10:11 pm

pentru un cunoscator pretul nu ar trebui sa fie o problema..ba chiar unul mic daca te uiti pe alte site-uri de vanzari auto
a mea din 2003(inmatriculata 2004) cu 100.000km a fost 7500..cu revizia facuta in momentul predarii..distributie schimbata la 80.000
doar jantele nu le dai?!
inca o intrebare de data asta serioasa..farurile si semnalizarile fata sunt "stock" sau le-ai schimbat?sigla era ea rosie sau ai facut-o tu?
merci

Avatar utilizator
Cristian Todea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 21, 2008 9:26 pm

Mesaj de Cristian Todea » Mie Mar 04, 2009 5:58 am

hai ca l-ati facut praf pe om. o sa ajunga sa o doneze. ma gandeam de ce nu se mai vinde mitsubishi la mana a doua.........................

Avatar utilizator
bugsy_io
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 03, 2008 2:03 pm

Mesaj de bugsy_io » Mie Mar 04, 2009 7:55 am

QUOTE (ligla @ Mar 3 2009, 10:11 PM) inca o intrebare de data asta serioasa..farurile si semnalizarile fata sunt "stock" sau le-ai schimbat?sigla era ea rosie sau ai facut-o tu?
merci

Farurile si semnalizarile arata chiar bine. Asa am cumparat-o si nu am model in oras ca sa o compar (la mine in Medias mai e doar o Carisma modelul vechi). Sigla cum pare, e originala. Gentile nu le dau, e un farmec aparte fata de alte tipuri de genti de la Carisma. Cu vandutul nu ma grabesc, poate or fi 4000 in targuri modelul asta dar vreau sa vad si eu o poza si daca sunt inmatriculate (4000 nu le gasesti nici in germania-crede-ma am fost in concediu acum 2 saptamani 5000-5500 o Carisma buna la care trebuie sa adaugi taxa de inmatriculare, rar, distributie, alte piese, ulei, etc). Eu pe cauciucurile de iarna am dat 320 euro(nu pun orice pe regina mea), MP3-ul este nou ultima generatie 120 euro cu infotrafic, etc. De mai pui ce am pus eu pe ea sunt tare curios la cat ajungi. (Noua taxa te duce undeva la peste 2000 euro + rar+ drum germania) + cele din 2000 mai sunt si euro 2 unde taxa e imensa. Pe site-uri de masini se cere pe modelul asta cam 7500-8000 asa ca il consider un pret real, iar pretul la masina asta la nou a sarit de 20.000 euro- deci comparat cam cu un Passat. Sincer nu stiu cat de invechita arata designul acestei masini. Eu intotdeauna am fost inebunit dupa Carisma. Are o alura interesanta si sunt rare si foarte fiabile. Motorul de 123 CP e super daca te afli intr-o situatie critica, cam lasa BMW-ul in urma, iar de consum sunt mereu surprins. Inainte de ea am avut Skoda Octavia din 2002 si sincer e mult peste din toate punctele de vedere, chiar si ca design. Daca o compari cu noul Passat sau cu Audi A4 ultimul e cam imbatranita dar si pretul e la jumatate. In schimb dc o compari cu un Golf 4 Caravan, e invechit golful chiar urat. Acuma vreau sa sar la ceva mult mai mare Volvo XC 90 si daca nu iau banul pe ea o sa o las sotiei. De 1500 euro cat las la ea in 6 luni eu zic ca e super ok (mai bine circulam cu taxi-ul) (asta e piata acuma ce sa fac). Si am prins-o la pret bun si am facut doar 5000 de km din care un drum de germania de 3000 km. Puncte minus ar fi ca are doua zgarieturi mici langa portiera dreapta.
Faza cu "reclama" de mai sus de la cel cu Carisma vine in contrapartida, si dupa aia vine un prieten de-al lui si imi da un 5000-5500. Chestile acestea sunt fumate de mult de mine, veneau unii la fel pentru apartamente. Cine stie ce e aia Carisma da banu pe ea si la ora actuala e cea mai ieftina de pe piata romaneasca de pe net asta a mea. Chacha o iau ca o remarca ceea ce mi-ai spus, crezi ca Lancer-ul sau Civicul de astazi mai sunt la fiabilitatea Carismei, iar pretul la cumparare este mic in comparatie cu cat a fost Carisma noua? Nu uita ca in 2006 a luat locul 4 la fiabilitate in lume la toate clasele de masini pe un esantion de 100.000 de masini. Cum sta la drum, cum intri in curbe cu ea, cat e de silentioasa si de nervoasa rar gasesti una germana. Daca te duci in targ (eu nu o duc la targ ca nu sunt samsar) -am vazut la Mures- ca a mea cu 8400 de euro.
All the best.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Mar 04, 2009 9:37 am

QUOTE (bugsy_io @ Mar 4 2009, 07:55 AM) Faza cu "reclama" de mai sus de la cel cu Carisma vine in contrapartida, si dupa aia vine un prieten de-al lui si imi da un 5000-5500. Chestile acestea sunt fumate de mult de mine, veneau unii la fel pentru apartamente.

Asta e Carisma mea: http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=1087

Deci ma retrag si chiar rog moderatorul sa imi stearga postul, sincer nu s-a vrut atac/smecherie/sau orice altceva la acest post decat un sfat prietenesc dar cel mai bine e sa se stearga postul daca e luat ca atare (pana la urma e topicul tau).

Legat de fiabilitate, sunt de acord ca astea noi nu au aceeasi fiabilitate, stiu mai bine decat tine ce poate Carisma avand muuult mai multi kilometri cu a mea (prin Romania, Austria, Ungaria, Bulgaria) insa sa nu uitam ca in aceleasi topuri, uneori pe primul loc e Accord, alta data Mazda 6 deci sa dam Cezarului ce e a lui.
Oricum, deja s-a creat un offtopic aiurea si eu vroiam doar un sfat si stai linistit ca nu te va cauta nici un prieten de-al meu sa o cumpere. Oricum, bine ai venit in comunitate, poate vrei sa ramai cu Mitsa si sa vii si la munte la Lepsa cu noi

Avatar utilizator
bugsy_io
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 03, 2008 2:03 pm

Mesaj de bugsy_io » Mie Mar 04, 2009 10:12 am

QUOTE (chacha @ Mar 4 2009, 09:37 AM) Asta e Carisma mea: http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=1087

Deci ma retrag si chiar rog moderatorul sa imi stearga postul, sincer nu s-a vrut atac/smecherie/sau orice altceva la acest post decat un sfat prietenesc dar cel mai bine e sa se stearga postul daca e luat ca atare (pana la urma e topicul tau).

Legat de fiabilitate, sunt de acord ca astea noi nu au aceeasi fiabilitate, stiu mai bine decat tine ce poate Carisma avand muuult mai multi kilometri cu a mea (prin Romania, Austria, Ungaria, Bulgaria) insa sa nu uitam ca in aceleasi topuri, uneori pe primul loc e Accord, alta data Mazda 6 deci sa dam Cezarului ce e a lui.
Oricum, deja s-a creat un offtopic aiurea si eu vroiam doar un sfat si stai linistit ca nu te va cauta nici un prieten de-al meu sa o cumpere. Oricum, bine ai venit in comunitate, poate vrei sa ramai cu Mitsa si sa vii si la munte la Lepsa cu noi
Hai ca nu ma supar. Ti-am citit topicul. La viteza te iau 205 km/h in germania pe GPS, 215 pe bord si mergea ca struna si culmea mai aveam pedala dar era nopate si nu i-am mai dat. Cu 180 km/h (GPS) constant unde e voie in Germania, minus ca nu are tempomat. Buna masina, ma incantat. Apropo am scos cu 1.8 meu 6.8 l la suta Medias-Augsburg. Conteaza si motorul care la 130-140 pe GPS cat am mers constant in Ungaria-Austria era turatia la 3200rot/min. Cel mai putin am scos cu ea 5.8 Medias-Tg.Mures, 5.9 pana in 6.0 scot Medias-Sibiu (pun ramasag pe masina daca nu scoate atata) si merg cu ea nu cu 80 ci cu 100-110 mai mult doar in unele depasiri. Toata lumea fuge de motoarele mari ca consuma. Ei asta nu consuma.
Atata o laud de pana la urma nu o mai vand....

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Mar 04, 2009 11:42 am

mai bine faci un topic cu jurnal de bord ca vreau sa te mai intreb si eu cate ceva despre masina...ce pachet are ca vad ca ai elemente in plus(praguri, grile fata cromate pe margine) dar nu ai tempomat.
Am mers si eu cu 170 dar nu am scos-o din Ro inca ..sa vina vara

Avatar utilizator
bugsy_io
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 03, 2008 2:03 pm

Mesaj de bugsy_io » Mie Mar 04, 2009 12:35 pm

QUOTE (ligla @ Mar 4 2009, 11:42 AM) mai bine faci un topic cu jurnal de bord ca vreau sa te mai intreb si eu cate ceva despre masina...ce pachet are ca vad ca ai elemente in plus(praguri, grile fata cromate pe margine) dar nu ai tempomat.
Am mers si eu cu 170 dar nu am scos-o din Ro inca ..sa vina vara
Chiar nici nu stiu. Atata tot ce am gasit si eu la ea. Intradevar cu praguri, grile cromate, toba cromata, genti al originale. Mie unul mi-a placut cand am cumparat-o. Sa ma uit prin cartile de germania poate scrie ceva. Apropo diesel-ul ce viteza max are in carte. A mea 200.

Scrie răspuns

Înapoi la “Tranzactii incheiate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori