Capac Motor De Smart Bun Pt Colt Si Lancer 1.3 1.5 Benzina Si Ulei Shell 0w40

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Dec 19, 2012 11:49 am

Nu au si de fata, sunt amortizoare FK HIGH TEC (asa le zic ei) de la FK-automotive, se vand pentru smart forfour, nu stiu daca apar si sub colt. Dupa o vara am renuntat la suspensia sport si jantele de 17, ma avantajeaza mai mult suspensia de colt diesel si jantele mici cu anvelope mari Amortizoarele astea nu sunt foarte tari dar se simte o diferenta clara intre ele si unele stock, am mers cu 2 smarturi care le au si e sesizabila diferenta. Daca ai si arcuri sport cu atat mai mult.

Stiu ca in poza apare de fata dar e de spate

Aveam KYB puse de cateva luni si de aceea nu le-am montat.

Grija mare cu comenzile la FK, sunt foarte aiuriti, mie mi-au incurcat 3/3 comenzi pana acum, ba o grila gresita+uitat semnalizarile de la setul de faruri, ba in loc de 3x si 2 y 3y si 2x, si uitat sa trimita 4 amortizoare..etc. Au reprezentati si in Romania (oradea parca si bucuresti), cu preturi oarecum comparabile daca pui la socoteala si transportul din Germania, si ii le gasesti produsele si pe Ebay uneori mai convenabil sau cu transport mai mic. La comenzi mari e mai convenabil direct din Germania, dar e riscant cu ei, eu am stat 2 luni si am facut multe plangeri ca sa recuperez 2 perechi de amortizoare uitate. Daca ai pe cineva in Germania mai bine comanda el si ti le trimite apoi, poate or fi mai seriosi cu ai lor.

Au si perioade cu reduceri substantiale, lichidari de stoc, etc, + mai primesti un cupon de 5 euro la inscriere daca optezi sa primesti newsletter, si mai e un cod de reducere OFFLINE5 pe care poti sa-l folosesti (iti apare cand e site-ul picat, ne cerem scuze, ia 5 euro reducere la comanda cu codul asta)


In alta ordine de idei, sus cu uleiul si capacul de motor

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Dec 20, 2012 2:33 pm

Se adauga si un set de arcuri sport FK -25mm, merg pe toate motorizarile dupa spusele lor, dar cred ca dieselul ar sta prea aplecat de fata si cocotat de fund pe ele. Recomand pt 1.1 1.3 si chiar 1.5 daca nu sunteti prea voinici. Nu ca nu ar tine ele greutatea dieselului, dar ar fi mai mare diferenta dintre garda de pe fata si cea de pe spate. Tendinta lor e sa stea pe spate mai ridicate cam cu 1cm, daca ai masina goala. Daca bagi pe cineva voinic in spate sta leveled. Eu am mers cu 4 oameni in masina (270kg cu totii) si arata bine, se egalizase, dar noi in fata aveam 100kg cu marunti prin buzunare cu tot.

Le-am purtat o vara, ~10.000km (5000 pe autostrazile de afara, 5000 pe la noi). Sunt fantastic de comfortabile daca e aproape perfect asfaltul, dar devin foarte dure foarte repede (sunt progresive, dar cam brusc:) pe masura ce se comprima. Sunt pt fanii masinii joase si sport, cu ele si jantele de 17 masina era ca pe sine, si nu se inclina aproape deloc chiar si la viteze mari.

Mie imi troncaneau la viteza mica si denivelari mici, dar si arcurile monroe imi troncane in amortizoarele stock de pe fata, mai ales la coborari (dat in groapa, coborat pe limba de asfalt nou pe asfaltul vechi).... La viteza mare sau damburi mai mari nu mai faceau zgomot.

Pret 100 roni pt setul de 4. In stare perfecta, nu-s ruginite, rupte sau alt defect. Daca cineva vrea sa-si coboare masina extrem de mult pe buget mic, sunt arcurile perfecte din care sa mai taiati o spira doua si sa nu va para rau de bani.

http://www.fk-tuning.ro/Set-arcuri-spor ... i-Colt-Z30

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Dec 20, 2012 3:49 pm

multam de raspuns.
nu inteleg cum de mai ai arcurile la pretul asta.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Dec 20, 2012 4:23 pm

Mai e si lume care vrea comfort. Dar deabia azi am pus arcurile, am modificat si titlul topicului ca sa fie mai vizibil ca au aparut si ele in oferta.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Sâm Dec 22, 2012 8:13 pm

la 250 roni montez io arcurile.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Dec 25, 2012 9:22 pm

N-am inteles, 250 roni manopera sa le montezi?

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Dec 27, 2012 10:09 am

dap..cui le cumpara. daca e interesat bineinteles. daca nu, oricand exista varianta service.

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Joi Dec 27, 2012 12:44 pm

Salut Alex! Sunt -25 mm sau 30-40mm cum zice in link?

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Vin Dec 28, 2012 11:36 am

De fapt ma intereseaza daca merg impreuna cu amortizoarele stock (cum sunt Eibach pro kit, care stiu ca te coboara cu 3 cm), sau cer si amortizoare sport ?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Dec 28, 2012 3:35 pm

Eu le-am folosit cu amortizoarele stock. Ma rog la mine nu se mai pot chema stock, pt ca pe stanga fata am amortizorul original, pe dreapta fata am un amortizor de forfour cdi si pe spate am 2 KYB de colt did. La mine nu s-au lasat asa mult, dar suspensia mea oricum era destul de jos din fabrica.

Pt ca mitsu colt are garda mai mare decat smart, coboara probabil cu 30-40mm. Desi fiind facute pt toata gama de motorizari, conteaza si ce greutate ai pe ele. Pe un benzinar nu se vor lasa asa mult. Spatele sta ceva mai in aer daca nu ai macar benzina si bagaje.


Scrie răspuns

Înapoi la “Tranzactii incheiate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori