Roti Inclinate Punte Spate

Avatar utilizator
Alexandru sLn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 03, 2015 10:16 am

Mesaj de Alexandru sLn » Lun Dec 14, 2015 10:12 am

Buna ziua,

Revin cu o nou aproblema.

La puntea spate la un Outlander I - 2004 rotile stau inlinate ceva de genul / \, in special pe partea stanga.
Am schimbat bratele pe ambele parti acum maxim 500 km, insa problema nu a fost remediata.
Pe partea stanga se vede ca roata sta mai inclinata ca pe partea dreapta.
Ieri am facut o iesire in natura cu niste prieteni si acestia mergand cu o alta masina in spatele meu m-au avertizat ca rotile mele stau inlcinate / \.
Sincer dupa ce am schimbat bratele nu am mai dat importanta crezand ca problema a fost remediata. Cand am luat masina de la mecanic nu am observat ca rotile mai stau inclinate (curtea lui fiind si intr-o usoara panta), insa ieri dupa atentionarea prietenilor am intrat la banuieli si am analizat problema.
Anvelopele sunt uzate pe interior destul de rau.
Pe partea dreapta parca nu sta inclinata roata, doar in mers se observa, pe partea stanga se vede cu ochiul liber si cand stationez.

Se poate regla acest aspect prin geometrie? e normal sa stea putin inclinate? sau trebuie sa mai verific alte piese ce tin de articulatie, suspensie etc.? - mecanicul dupa schimbarea bratelor mi-a spus ca aportizoarele, bucsile etc sunt ok.




Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Lun Dec 14, 2015 12:30 pm

Schimba rulmenti pe spate,pune cauciucuri cu uzura uniforma dupa care mergi la geometrie.

Avatar utilizator
razvante
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 01, 2011 5:14 am

Mesaj de razvante » Lun Dec 14, 2015 12:50 pm

De obicei la vehiculele cu suspensie independenta spate se efectueaza geometrie. Teoretic ar trebui sa rezolve problema.

Avatar utilizator
Alexandru sLn
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 03, 2015 10:16 am

Mesaj de Alexandru sLn » Mie Dec 16, 2015 3:08 pm

Multumesc frumos!

Un service unde se face geometria cu simt de raspundere, imi puteti recomanda?

Am cateva experiente cu alte masini unde am plecat, in urma geometriei, ba cu volanul care statea orientat spre stanga ori spre dreapta....

Avatar utilizator
3drocco
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 18, 2011 10:33 pm

Mesaj de 3drocco » Vin Dec 25, 2015 9:54 am

QUOTE (Alexandru sLn @ Dec 16 2015, 03:08 PM) Multumesc frumos!

Un service unde se face geometria cu simt de raspundere, imi puteti recomanda?

Am cateva experiente cu alte masini unde am plecat, in urma geometriei, ba cu volanul care statea orientat spre stanga ori spre dreapta....


Am facut geometria la un Outlander 2 acum 2 saptamani la Auto Augusta. E putin departe ,in zona Glina/Catelu ,dar merita pe deplin efortul .
Deranjul a fost 160 lei pentru schimbat anvelope iarna ,echilibrat si geometrie .

Scrie răspuns

Înapoi la “Tranzactii incheiate”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori