Cod Eroare P0421

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Space Star
Avatar utilizator
bogdancotojman
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Dum Apr 24, 2016 9:37 am

Mesaj de bogdancotojman » Vin Mai 05, 2017 10:33 pm

am gasit urmatorul cod de eroare P0421 spune ceva de partea catalitica Warm Up Catalyst Efficiency Below Threshold

ce inseamna asta si care ar fi rezolvarea?
Multumesc!

Avatar utilizator
El Padre
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 08, 2018 7:54 pm

Mesaj de El Padre » Joi Feb 15, 2018 7:21 pm

Am si eu această eroare la un ASX 1.6 Am dat 600ron pe o sonda lambda 1 de la Bosch si dupa o zi mi-a apărut iarăși checq engine in bord. Va rog, se pricepe vreun mecanic la această problemă!

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Vin Feb 16, 2018 12:39 pm

Catalizator partial infundat.Sonda Lamda citeste eronat.
Daca ceramica catalizatorului nu e sparta de multe ori se remediaza prin spalarea lui.Exista soluitii speciale pentru spalat catalizatoare dar si detergentul de vase face acelasi lucru[Triumf la bidon negru].
Dupa operatia asta obligatoriu tester pentru stergerea erorilor.

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Vin Feb 16, 2018 12:51 pm

De regula pe codul asta de eroare ai 3 variante: sonda, bujii, catalizator.

Un mecanic priceput ar fi facut lucrurile in ordinea urmatoare:

1. verificare bujii
2. verificare sonde
3. verificare catalizator

*verificare nu inseamna inlocuire.

Prima varianta s-a dus. Ai ramas cu 2 variante: bujii sau catalizator.

In concluzie, scoate bujiile, verifica-le, si abia apoi cumperi altele, daca e cazul. Daca bujiile sunt ok, atunci dai jos catalizatorul, daca e imbacsit il cureti (vezi pe youtube cum). In 70% din cazuri curatarea e suficienta, in restul de 30% trebuie inlocuit.

His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Avatar utilizator
El Padre
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 08, 2018 7:54 pm

Mesaj de El Padre » Vin Feb 23, 2018 4:34 pm

Revin cu detalii noi despre ASX meu benzina+gpl, am gasit ambele catalizatoare ,,topite" nu mai aveau deloc fagure, am altele universale la Autopilot Pitesti, si dupa nici o mie de km mi-a aparut iarasi check-engine in bord.
Insa asta nu-i nimic, pe langa urmatoarea problema pe care o am cu acest ASX: l-am achiziționat din Italia unde a fost înmatriculat ca N1 (autoutilitara) iar la RAR mi-au cerut sa le duc o adresa de la o reprezentanta Mitsubishi ca masina întrunește toate condițiile pt a fi trecuta la M1 (autoturism) - bancheta spate + centuri omologate din fabrica, ceea ce nici-o reprezentanta nu vrea sa-mi dea caci masina nu-i achiziționata din tara, numai cei de la Pitesti mi-au dat o factura cum ca ar fi montat ei acele banchete insa RAR nu accepta asta ci vor adresa catre RAR cu ștampila dealer mitsubishi. Oameni buni nu stiu la cine sa mai apelez sa rezolv beleaua asta.

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Lun Mar 12, 2018 10:10 am

Pastreaz-o ca autoutilitara. nu se intampla nimic. sunt N+1 Pajero si altele inscrise ca autoutilitare.
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Avatar utilizator
El Padre
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Feb 08, 2018 7:54 pm

Mesaj de El Padre » Vin Mar 23, 2018 9:26 pm

Oameni buni, unde este localizat senzorul de temperatura motor la ASX meu benzina 1.6

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Sâm Mar 24, 2018 1:51 pm

Fiind inrudite blocurile motor, m-as astepta sa fie in acelasi loc la toate 4A9x-urile. Senzorul temperatura lichid de racire este reperul 110.

http://mitsu.ro/forum/index.php?showtop ... emperatura


Avatar utilizator
bogdancotojman
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Dum Apr 24, 2016 9:37 am

Mesaj de bogdancotojman » Mie Iul 11, 2018 9:22 am

La mine eroarea P0421 a fost pe sezonul 2 de oxigen, am înlocuit senzorul și acum e nu mai da eroarea, am peste 2000km de când l-am înlocuit.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Space Star”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori