Asx 2wd Vs Asx 4wd

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Space Star
Avatar utilizator
dan4e
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 17, 2014 4:11 pm

Mesaj de dan4e » Lun Apr 11, 2016 8:11 pm

Iata ca am gasit un loc unde sa pun aceasta intrebare. De ce sa-ti iei un asx 2wd atata vreme cat exista lancer? Adica asx e mai mic decat lancer. Eu stau la tara si mai merg uneori pe drumuri nashpa. Altfel, care e rostul unui asx 2wd? Sigur, mai nou si alti producatori au scos modele de astea care arata a 4x4 dar sunt 2x4 si lumea vad ca musca. Dar, ramanand la asx, care e rostul lui in 4x2?

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Mar Apr 12, 2016 9:48 am

Cand am citit titlul topicului deja ma si gandeam, de ce si-ar lua cineva ASX 2WD? Apoi am vazut ca era doar o intrebare, asa ca am stat sa "cujet", cum se zice pe-aici.

De ce ti-ai lua 4x4? Pai aderenta mai buna, cuplul total mai mare/tractiune mai buna (exploatarea mai eficienta a motorului)) ...si cam atat.
De ce nu ti-ai lua 4x4? In primul rand creste consumul, apoi creste uzura rotilor (si nu prea mai merge schema cu schimbatul anvelopelor in perechi de cate doua), componente aditionale deci costuri de mentenanta mai mari - intr-un cuvant, economie mai slaba. Pe partea de siguranta, desi in viraje tractiunea 4x4 ofera un plus de stabilitate, in cazul franarii, cel putin in teorie, distanta de oprire va fi mai mare (datorita surplusului de greutate).

Acum, de ce ti-ai lua un ASX? Sincer nu stiu. Masina asta nu m-a impresionat cu nimic pana acum. Sa zicem totusi ca ai vrea un SUV, care sa nu fie cat o farmacie, sa aiba consum ok, costuri de intretinere rezonabile, iar ca exploatare, sa-l bagi prin locuri prin care oricum te-ai baga si cu un sedan, insa cu mici emotii deoarece totusi e masina mica pana la urma (eu de exemplu am bagat Lancer-ul pe drumurile alea spre Sureanu si Transalpina, si desi n-am avut nicio dificultate, nu pot sa zic ca am mers total relaxat - poate cu un ASX eram mult mai linistit).
De ce nu ti-ai lua un ASX? In primul rand fiindca intrebarea anterioara nu a primit un raspuns concret. E-o masina mediocra, care nu-ti ofera nici confort, nici cele mai mici costuri, nu intoarce capete pe strada, nu-ti ofera cele mai bune performante off-road.

Acum, incrucisand intrebarile de mai sus, se observa destul de usor ca un ASX in varianta 2WD nu-i un lucru chiar asa rau. De ce ai incarca o masina cu toate dezavantajele unui 4x4, cand acea masina oricum nu prea face fata intr-un mediu in care acel 4x4 e necesar?

Desi am intrat pe topicul fixat pe intrebarea "de ce si-ar lua cineva un ASX 2WD?", cred ca o sa-l parasesc cu intrebarea "de ce si-ar lua cineva un ASX 4WD?"


PS: Nu vreau sa ofensez niciun posesor de ASX; pana la urma oricarei masini i se pot gasi tot felul de chichite, asa ca satisfactia personala conteaza cel mai mult. Si Lancer-ul are multe defecte, dar tot nu l-as da pe nimic altceva din aceeasi clasa.

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Mar Apr 12, 2016 1:00 pm

@ Daniel: Chiar a fost funny lectura oferita

Ca posesor de ASX 4WD si Lancer, pot spune urmatoarele:

In primul rand, ASX-ul este construit pe platforma de Lancer, deci nu este nici mai mic si nici mai mare, doar mai inalt.
Motive pentru care cineva cumpara un ASX (2wd sau 4wd):
- garda la sol mai mare
- pozitie mai buna/inalta la volan
- portbagaj mai incapator pe inaltime

De ce 4WD? Pentru ca ai 2WD pentru mers eco si in plus extra aderenta atunci cand ai nevoie. Desi nu e un adevarat off-roader, pentru un drum forestier, o iesire la pescuit sau alte iesiri in natura se descurca surprinzator de bine (va recomand sa participati la Mitsubishi Off-Road day).

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Space Star”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori