Protectie Filtru De Particule

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
YRY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 20, 2009 9:57 am

Mesaj de YRY » Vin Mar 01, 2013 7:06 pm

Am avut o perioada un zgomot pronuntat de tabla sub masina care se accentua cand acceleram pana la aproximativ 2000 ture. Dupa o cercetare mai minutioasa am vazut ca era vorba de doua table care inconjoara filtrul de particule si a caror prindere este chiar de corpul acestuia. Ambele table, cea superioara si cea inferioara, aveau urechile de prindere pe aceeasi parte ruginite si rupte. Am inteles ca cele doua table au rol de protectie mecanica a filtrului cat si rol de ghidaj al aerului, pentru o mai buna racire. Le-am demontat ca sa vad daca gasesc sa le inlocuiesc dar mi s-a spus ca vin doar cu filtrul de particule.
A mai trecut cineva prin aceeasi problema ? Se pot confectiona din tabla normala ? Pot sa merg fara ele, stiind ca filtrul mai are deasupra o protectie termica ? Le gasesc de cumparat ?

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Vin Mar 01, 2013 9:09 pm

Tablele alea nu au rol de dirijare al aerului pentru racire ci sunt un soi de protectie termica a componentelor din vecinatatea lui.Cind intra in autocuratire DPF-ul atinge in interior cam 600 de grade.Mergi linistit fara ele si nu lua in seama bazaconiile astora de prin service inclusiv a celor de la reprezentanta.

Avatar utilizator
titel cojocaru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 30, 2010 6:43 pm

Mesaj de titel cojocaru » Joi Mar 07, 2013 9:19 pm

si eu am avut aceasta problema si am fost la un sudor dibaci si m-i le-a sudat daca nu pot fi sudate si le dai jos totusi ar fi bine sa ai grija sa nu lovesti dpf. am avut problema asta si la toba finala si am renuntat la acea tabla.asa ca nu te mai lua dupa mecanicii extraordinari pe care ii avem

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Mar 07, 2013 9:33 pm

Dintr-o alta tabla nituieste o bucata deasupra zonelor afectate, da gaura si pune-le la loc. Sau daca nu sunt asa mult rupte gaurile pune saibe mari. E bine sa le ai, nu degeaba le-au pus acolo fabricantii. Probabil protejeaza filtrul de socuri termice atunci cand treci prin balti.

Avatar utilizator
YRY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 20, 2009 9:57 am

Mesaj de YRY » Vin Mar 08, 2013 5:51 pm

Multumesc !


Multumesc !

Multumesc !

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori