Pajero Sport Vibreaza Peste 100

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
cristibl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 12:20 am

Mesaj de cristibl » Sâm Feb 09, 2013 8:44 am

Domnilor am o problema la care nui gasesc solutie. Am un Pajero din 2003 la care imi apare o vibratie dupa 90-100 km/ h, am scimbat gentile cu cauciucuri, gardan, si tot nu dispare vibratia. Pana la 85 km merge perfect dupa care apare aceasta vibratie, tin sa mentionez ca am fost la o gramada de mecanici chiar si la reprezentanta si nime nu gaseste nimic. Va rog daca stiti vreo solutie?

Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Sâm Feb 09, 2013 8:46 am

- crucile cardanice de verificat, daca au o amprenta cat un varf de ac vibreaza
- cardanul poate e usor lovit si dezechilibrat
- anumite bucse si brate de suspensie cu joc peste normal

Avatar utilizator
cristibl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 12:20 am

Mesaj de cristibl » Sâm Feb 09, 2013 9:30 am

au fost verificate crucile si am scimbat cardanu si tot asa face si nu am gasit jocuri la bucsi fata , e foarte ciudat

Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Sâm Feb 09, 2013 9:41 am

Ai schimbat cutie, diferentiale ceva de genul asta?
Ce anvelope ai pe fata si ce anvelope ai pe spate?

Avatar utilizator
cristibl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 12:20 am

Mesaj de cristibl » Sâm Feb 09, 2013 10:15 am

am pus o alta cutie sa vedem de pe alta masina si tot asa facea si am pus cutia mea inapoi, la diferentiale nu am umblat. La mecanic au verificat tot spatele diferentiale fata spate nu au juc , ma gandesc sa nu fie dela ceva rulmet ca de verificat nu stiu ce sa mai verific si e ciudat ca numai dupa 90 vibreaza

Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Sâm Feb 09, 2013 11:33 am

rotile ce dimensiuni au sunt patru identice ca model si dimensiune, sunt umflate astfel incat sa genereze aceeasi rasa intre centrul butucului si asfalt?

Avatar utilizator
cristibl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 12:20 am

Mesaj de cristibl » Sâm Feb 09, 2013 11:47 am

rotile sunt 235/16 toate la fel si si de aceasi marca

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Sâm Feb 09, 2013 7:04 pm

Eu inclin sa cred ca ai probleme in cutia de transfer sau rulmenti satelitilor din diferentialul spate sau cel mai grav probleme in geometria sasiului in urma unui accident.

Avatar utilizator
cristibl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 12:20 am

Mesaj de cristibl » Sâm Feb 09, 2013 9:05 pm

daca ar fii in urma unui accidennt atunci nu incepea sa faca dintro data , masina amers perfect o peroada si a aparut simtomu asta . masina nu a avut acest simtom a aparurut inopinant dupa o luna dupa ce am facut revizia
si am schimbat tot ce era defect pe masina directie bucsi spate , adica revizie integrala . Masina a mers fara probleme si dintro data au aparu vbratile . E ciidat ca au verifocat diferiti mecanici si nici unil nu au gasit nimic. dupa parerea mea e ceva mic care nu vede nime, dar sincer sunt satul de verificat. nu mai gasrsc solutie , ma gandesc sa schimb rulmentivca sunt singuti care nu iam incercat.

Avatar utilizator
cristibl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 12:20 am

Mesaj de cristibl » Dum Feb 10, 2013 11:56 am

Unde se poate verifica geometria sasiului, la reprezentanta ore se poate? am sa schimb si rulmentii de la sateliti din diferentialu spate . Sper sa fie rulmentii .

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori