Pajero Sport Vibreaza Peste 100

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Dum Feb 10, 2013 7:56 pm

Nu te apuca sa schimbi piese aiurea.In 4x4 cind apare acest simtom(daca apare),pe spate ai diferential blocabil sau LSD?Daca ai LSD si la revizie cind sau schimbat uleiurile au pus 80w 90 in loc de ulei special pentru LSD adio diferential spate.Problemele pot fi multiple iar mecanici sunt putini restul sunt schimbatori de piese.Daca zici ca a aparut dupa revizie ceva nu e in regula cu piesele schimbate.Poti da mai multe detalii cu ce ai schimbat pe masina?

Avatar utilizator
cristibl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 12:20 am

Mesaj de cristibl » Dum Feb 10, 2013 8:24 pm

am schimbat bucsile de la directie , bara stabilizatoare si uleiurile din cutie, diferentiale . si un tampon la cutie dupa ce am schimbat o peroada nu sa simtit vibratia . a aparut cam dupa o luna si nu am iesit pe drumuri rele ca sa lovesc cardanu dar cu toate astea lam schimbat dar vibratia nu a disparut. Cat despre uleiurile ce leau bagat in sitiu ca servisu respectiv fac revizii la masini de genu si cred ca au pus uleiu bun.

Avatar utilizator
cristibl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 12:20 am

Mesaj de cristibl » Dum Feb 10, 2013 8:29 pm

Scuze ca nu sunt foarte priceput dar nu stiu ce tip de diferential am pe masina , spunem te rog cum pot sa aflu ?

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Lun Feb 11, 2013 6:45 pm

Daca ai diferential blocabil spate atunci trebuie sa ai pe bord un buton DIFF/LOCK,daca nu-l ai atunci ai LSD.Aici s-ar putea sa fie buba daca ai LSD si au pus ulei normal de transmisie atunci diferentialul spate e muci.Uleiul pentru LSD e un ulei scump cam intre 80 si 100 lei pe litru.Ai factura ceva de la ei?Eu nu-i contest pe oameni aia dar greseli se mai fac.

Avatar utilizator
cristibl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 12:20 am

Mesaj de cristibl » Lun Feb 11, 2013 7:46 pm

Inseamna ca am difrential LSD o sa verific ce ulei au bagat desi imi aduc ceva aminte ca au bagat ceva ulei mai deosebit dar o sa verific . Din cate stiu sa verificat si diferentialu spate si mecanici zic ca nu are nimic si au verificat si rulmenti din diferential si nu aveau joc sau altceva. Credema ca nu mai stiu ce sa mai verific.

Avatar utilizator
cristibl
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 12:20 am

Mesaj de cristibl » Mar Feb 12, 2013 12:51 pm

Sa bagat ulei ptr LSD cu 80 lei litru. datimi ceva idei ce sa mai verific

Avatar utilizator
mayer_maryus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 24, 2008 12:19 pm

Mesaj de mayer_maryus » Vin Feb 14, 2014 4:12 pm

salut

ai rezollvat pb ?

Avatar utilizator
gabarea
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 28, 2015 6:40 pm

Mesaj de gabarea » Mie Oct 28, 2015 6:49 pm

salut
nu stiu daca ai rezolvat sau nu problema. dar nu te-ai gandit ca ar putea fi de la planetara? eu cam tot prin asta am trecut, im vibra dupa 50 60 la ora, iar cand ajungeam la 100 masina parca se rupea. problema era de la un cap de planetara, cel situat in interior. am urcat masina pe elevator si acceleram, si se vedea ca e stramb ceva pe acolo

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori