Chiulasa Ovalizata

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
florinBaluta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 02, 2012 9:22 pm

Mesaj de florinBaluta » Vin Noi 02, 2012 9:43 pm

Salut! am un Pajero din 2000 luna a zecea e de 2.8 cutie automata. are o problema la racire,imi umfla furtunele de apa si fierbe apa in radiator in circa 5 min. radiatorul l-am dat jos si e bun am desfacut chiulasa am schimbat garnitura si dupa 500 km am aceeasi problema. face presiune mare in circuitul de racire. se vad mici fisuri intre supape si garnitura pare buna.uleiul e curat nu are pic de apa si pe evacuare nu vad pic de apa deci nici apa nu stiu unde se duce. nici in bord nu imi indica nimic la apa dar cred ca sunt cei 3 senzori. as incerca sa rectific chiulasa dar nu stiu dc va tine. va rog sa imi dati niste sfaturi si poate numere de telefon ceva sa sun dupa o chiulasa dc de la asta ar fi. multumesc

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Sâm Noi 03, 2012 7:20 am

Fum alb da pe esapament? Cand este cald motorul ma refer.

Avatar utilizator
florinBaluta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 02, 2012 9:22 pm

Mesaj de florinBaluta » Sâm Noi 03, 2012 12:13 pm

fumul este normal cred, ca nu prea scoate fum de obicei. motorul merge perfect dar nu se raceste si face presiune mare in tot sistemul de racire.

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Mar Noi 06, 2012 9:03 pm

Cred ca ai intuit bine,s-ar putea sa ai chiuloasa fisurata chiar daca nu amesteca apa cu uleiul.Masoara compresia pe fiecare cilindru in parte si daca ai diferente semnificative de compresie intre cilindri atunci ai gasit buba.Solutia este alta chiuloasa,varianta cea mai ieftina sunt tot dezmembrarile.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori