Probleme Ac, Baga Caldut

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
crystyy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 25, 2012 3:03 pm

Mesaj de crystyy » Joi Iul 05, 2012 1:59 pm

AC-ul de pe masina oricum este modelu vechi fara automat s-au alceva, este clasicul spune-mi te rog de unde pot lua un service manual sa masor piesa?

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Joi Iul 05, 2012 2:19 pm

Uite un exemplu la Lancer Classic PRE-facelift
Fişiere ataşate
lancer_ac_sensor.jpg
lancer_ac_sensor.jpg (252.48 KiB) Vizualizat de 5568 ori

Avatar utilizator
crystyy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 25, 2012 3:03 pm

Mesaj de crystyy » Joi Iul 05, 2012 2:41 pm

Ok, dar la mine nu gasesc service manual sa vad exact in ce valori trebuie sa fie.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Iul 05, 2012 2:44 pm

Daca acea rezistenta e pozitionata pe evaporator ea are rolul de a comanda deconectarea compresorului cand temperatura pe evaporator se apropie de 0 grade celsius pentru a nu ingheta condensul si astfel sar optura trecerea fluxului de aer printre lamele acestuia.

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Sâm Iul 07, 2012 12:49 am

Acea rezistenta este de fapt un termistor, cel putin asa e la Lancer. Cred ca si la Pajero e la fel.
Diferenta intre termorezistenta si termistor, d.p.d.v. al functionarii este ca ii scade valoarea odata cu cresterea temp. si viceversa.
Ar trebui sa aiba valoarea de sub 1kohm (in jur de 100ohm).
Deci daca e intrerupt termistorul, sistemul detecteaza temperatura negativa si atunci opreste compresorul.
Sper sa nu vorbesc aiurea. Spor

Avatar utilizator
crystyy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 25, 2012 3:03 pm

Mesaj de crystyy » Joi Iul 26, 2012 2:48 pm

Am rezolvat problema int-un final , de vina a fost filtrul acela din butelcuta de langa radiator filtru draier s-au ceva de genu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori