Intinzator Lant Pajero 3.2

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
titel cojocaru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 30, 2010 6:43 pm

Mesaj de titel cojocaru » Lun Noi 14, 2011 9:51 pm

va rog un sfat.am pajero 3.2 automat din 2008 si la 30000km mi-a cazut acest intinzator hidraulic de la lantul de distributie.dupa inca 25000km a cazut iar.cazut ma refer la faptul ca incepe sa se auda lantul de distibutie doarece zic meseriasii de la mitsu ca este proiectat gresit si ca ar fi boala lor.a mai patit cineva asa ceva si daca s-a rezolvat poate imi spuneti cum.poate sa fie cumva si de la lantul de distributie?

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Mar Noi 22, 2011 5:48 pm

Daca masina are multi kilometri indicat ar fi sa sa schimbi toata distributia,defectul ar putea fi oriunde chir si un pinion.In general distributia se schimba la 200000 km.Cit despre gresela de proiectare e inca o timpenie de-a meseriasilor-atotstiutori si dumnezei in ale mecanici.Astia pur si simplu nu vor sa spuna "nu stiu" sau o fi obligatie de servici.

Avatar utilizator
titel cojocaru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 30, 2010 6:43 pm

Mesaj de titel cojocaru » Mar Noi 22, 2011 8:30 pm

masina are 55000km eu am luat-o la 20000km la 30000km a cazut primul iar la 54000km a cazut si asta.nu cred ca la 55000km sa fie vorba de schimbat toata distributia

Avatar utilizator
titel cojocaru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 30, 2010 6:43 pm

Mesaj de titel cojocaru » Mie Ian 04, 2012 12:56 am

se poate inchide .multumesc

Avatar utilizator
Tavi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 17, 2009 1:50 pm

Mesaj de Tavi » Joi Ian 05, 2012 3:21 pm

Pai si? Concluzii? Rezultate? Nu ne spui si noua???

Avatar utilizator
titel cojocaru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 30, 2010 6:43 pm

Mesaj de titel cojocaru » Joi Ian 12, 2012 8:26 pm

Am fost la service l-am schimbat pe garantie.m-au asigurat ca la acesta s-ar fi umblat adica zic ei ca au mai intins acel arc din interior si ca asta nu ar mai trebui sa faca probleme.Sa vedem acum asta cat o tine.

Avatar utilizator
titel cojocaru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 30, 2010 6:43 pm

Mesaj de titel cojocaru » Lun Oct 22, 2012 7:27 pm

Iata ca am facut 72000km si a inceput si acest intinzator sa faca pe nebunul.Am fost la service si s-a ajuns la concluzia ca trebuie schimbata toata distributia cum ca ar fi ceva defect acolo care ar provoca acest defect.Nu stiu daca este o coincidenta dar mai mereu s-a intamplat dupa ce am schimbat uleiul.De calitatea uleiului nu ma indoiesc pt ca este adus de afara.A mai patit cineva aveti vreun sfat sau vreo parere ca nu stiu ce sa mai fac.Multumesc.

Avatar utilizator
titel cojocaru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 30, 2010 6:43 pm

Mesaj de titel cojocaru » Mie Oct 31, 2012 7:31 pm

s-a hotarat sa desfaca distributia si sa schimbam ce este nevoie,dar pt ca are in dotare 2 pinioane care nu exista in toata europa trebuie sa asteptam aprox 1 luna sa vina din din Japonia.numai la noi se poate intampla asa ceva.

Avatar utilizator
titel cojocaru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 30, 2010 6:43 pm

Mesaj de titel cojocaru » Dum Apr 06, 2014 9:42 pm

Iata ca revin cu vechea mea problema.In noiembrie 2012 am shimbat toata distributia mai putin putin pinionul de jos care este cu senzorul de turatie pt ca au spus ca nu este nevoie ca se strica masina si ala nu are nimic.In fine am schimbat si ulei,filtru ulei toate bune si frumoase pana acum cand am sesizat ca a inceput sa se auda iar.Acum cateva zile am schimbat uleiul si filtrul de ulei si a inceput sa se auda foarte pronuntat.Am fost la service unde au consultat-o si au confirmat temerea mea.In fine ca mi-l schimba in garantie asta e dar daca incepe distractia iarasi si o tin asa pana in noiembrie cand expira garantia la toata distributia si pe urma mai vin cu propunerea sa schimbam iar tot nu stiu cum o sa reactionez ca o sa fie iar pe banii mei ca si cealalta.Problema este ca distributia am schimbat-o pe banii mei dar am ajuns la concluzia ca am schimbat-o degeaba pt ca masina tot face defectul.Mentionez ca acum am 98000km,uleiul folosit numai MOBIL pt filtru de particule adus de afara,de altfel este uleiul recomandat de ei.De cand am facut distributia am schimbat uleiul o data la 85000km si acum la 98000km.Mi-au mai spus ca anul trecut s-a mai intervenit o data la aceste intinzatoare si ca acum chiar nu ar mai fi probleme.In fine astept ca luni sau marti sa mi-l schimbe si o sa vad ce o sa mai fie.

Avatar utilizator
titel cojocaru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 30, 2010 6:43 pm

Mesaj de titel cojocaru » Joi Apr 10, 2014 10:22 pm

Iata ca am schimbat si intinzatorul asta,mi-au garantat ca anul trecut iar l-au modificat ca ar mai fi fost probleme ,nu au comentat la manopera ,am intrebat cat o mai tinem asa, nu au stiut sa-mi raspunda, cert este ca au scos intinzatorul de acolo si era blocat,desi era foarte bine uns nu au stiut sa spuna de ce s-a blocat.Oricum dupa paste o sa ma duc la importator sa vad daca pot sa stau de vorba cu cineva mai calificat.Pana atunci va doresc sarbatori fericite !

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori