Help Motor 4d56

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
walmark
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 26, 2011 2:42 am

Mesaj de walmark » Mar Noi 08, 2011 10:08 am

Salut, am un ford explorer primul model si l-am luat cu motorul schimbat. Motorul este 4D56 Turbo , prea multe nu stiu ca nu am gasit pe nimeni sa i-mi dea prea multe date despre el.
Am mai multe nelamuriri printre care este si turbina, pe net am gasit o carte a turbinei acestui motor si scrie ca are intrare pentru ulei si pentru apa, dar la mine nu are decat pentru ulei.
Mi-am pus intrebari cand am vazut ca masina abea trage si nu se simte nici un plus de putere cand ar trebuii sa intre turbina, ea se aude ca fluiera dar nimic special.
Am desfacut motorul ca un mecanic mi-a zis ca lipsa de putere vine de la o supapa care nu inchide bine. Supapele erau ok , dar avand in vedere ca l-am desfacut am refacut supape, pat supape , schimbat semeringuri supape , planat si schimbat garnitura. Cilindrii nu aveau grad de uzura vizibil. Dupa toate astea motorul e la fel , tot fara putere.
Consumul e undeva la 10% mers foarte economic si batranesc si 25% mers normal, diferenta mi se pare mare.
Am ajuns la concluzia ca e turbina de vina , dar nu stiu ce presiune trebuie sa genereze si faza cu conducta de apa care apare in carte si la mine nu e,
Sincer nu stiu daca a fost montat bine motorul ca alternatorul trebuia sa fie cu pompa de vacuum si era un alternator clasic si vacuumul pentru servo frana era luat din galeria de aer dinainte de turbo , si din cauza asta nu mergea servo frana, dar l-am schimbat si este ok, in sensul ca servo frana merge doar ca mai raman cateodata fara servo si se intareste pedala dar nu mereu , depinde cat franez de mult , cred ca e prea mica pompa de vacuum.

Daca ar putea careva sa ma ajute cu niste raspunsuri as ramane indatorat,
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
andrei2010
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 06, 2011 9:24 am

Mesaj de andrei2010 » Mar Feb 28, 2012 9:22 am

Daca inca nu ai gasit rezolvarea la problemele intimpinate sper sa-ti fie de folos urmatoarele, verifica furtunele de aer sa nu fie crapate, valva EGR curat-o despre pompa de servo nu stiu ce sati zic , sper sa-ti fie de folos!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori