Pajero Mk1

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
Tavi Ureche
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 12, 2010 9:58 pm

Mesaj de Tavi Ureche » Lun Aug 08, 2011 5:13 pm

Salutari tuturor,

Revin dupa ceva vreme cu o problema care incepe sa devina suparatoare.

Bucsile inferioare de la amortizoarele fata sunt distruse (aproape) si masina troncane la mersul pe teren.
Intrebarea mea este daca se pot inlocui cu bucsi similare de la alta masina (de preferinta Aro sau Dacia), nu as vrea sa ma complic cu stiu eu ce piese scumpe; daca pot adapta ceva ar fi perfect.

Klez tu ai avut problema asta?

Multumesc anticipat.
Tavi

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mar Aug 09, 2011 12:30 am

Daca telescoapele sunt aproape duse, nu se merita sa schimbi doar bucsile. Setul nou de telescoape are si acele bucsi noi. Daca vrei sa schimbi doar bucsile, vezi ca sunt aproape la fel cele de Aro de pe spate, trebuiesc doar putin raschetate din diametrul exterior si scos inelul metalic interior. Masoara exact diametru interior, exterior si lungimea si mergi la un magazin de piese autohtone si te serveste. De altfel, eu am patit-o in varf de munte, si cum ma durea inima de la zdranganeli, am rezolvat problema cu o bucata de furtun hidraulic gros, cu insertie in el (aveam o bucatica aruncata prin portbagaj). M-a tinut cam 2-3 saptamani pana am pus bucse noi.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori