Ce Baterie Trebuie Pentru Pajero 3.2

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mie Ian 12, 2011 9:10 am

QUOTE (Klez @ Jan 11 2011, 08:46 PM) Ca pret, am dat parca 240 de Ron pe 100 A si 840 Ah . Cred ca pana acuma a trecut de probe, deci pot spune ca e ok.

ma gandesc ca daca merge la tine, merge si la mine, nu?!

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mie Ian 12, 2011 10:36 am

N-am auzit niciodata de Monbat. Vrei sa spui ca au legatura cu Rombat sau de ce zici ca e varianta mai ieftina? Nu stiam ca se poate mai ieftin decat Rombat, in general.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Ian 12, 2011 3:06 pm

Monbat nu are nici o legatura cu Rombat din cate stiu eu.
Oricum sunt lucruri la care brandul merita platit si altele la care nu. Din punctul meu de vedere, Varta/Bosch/etc nu merita platit cu mult mai mult fata de Rombat. Daca ai ghinion de o baterie rea, ti-o schimba (exista garantie 2 ani) desi din grupul meu de cunoscuti, nici unul nu a patit-o cu Rombat. Deci prefer sa dau 2 milioane jumate pe un Rombat decat 4 milioane pe o Varta. De diferenta mai invart roata 500 Km...

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mie Ian 12, 2011 3:12 pm

Si o Banner e buna, dar scumpa.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mie Ian 12, 2011 11:41 pm

Chacha a punctat i-ul

De exemplu, Hiunday Galloper, e 95 % mecanica de Pajero 1, cu caroserie 95% de Pajero 2. Restul de 5% sunt chestii inventii proprii Hiunday, si totusi, masina in momentul lansarii, a fost pe la 60-70% fata de pretul Pajero-ului. Deci da, se plateste 30-50% numai marca. Asa e si in acumulatori, hartie igienica, telefoane mobile si aproape orice chestie.

Manbat nu are nici o legatura cu Rombat, la fel cum piesele auto originale de Mitsubishi nu au nici o legatura cu piesele pe care scrie Mitsvbishi (lucru real vazut de ochisorii mei caprui). Si Monbaul are ceva garantie, oricum eu am fost "lipsit" de ea, deoarece am alternator de 105 A . Cumva ca la alternatorul meu, imi trebuia baterie de minim 140 A . Ma rog, daca nu cauti perfectiunea intruchipata, ia Rombat ca e pret calitate bun. Daca vrei ieftin si aproape bun, ia Monbat. Daca vrei ceva sa tina si pe nepotii tai cand o sa-ti conduca masina, ia un Optima gel, dar sare de 300 E, dar in general se folosesc in competitii (offroad, rally, etc).

@Balishag: Cu siguranta merge si la tine. Intai sa masori bateria actuala sa-ti incapa, apoi sa vezi bornele sa fie la fel (nu cu borne intoarse, lucru de obicei intalnit la masini cu volanul pe dos, dar si la unele normale).

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori