Prezoane

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
tiby_1981
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 20, 2010 10:58 am

Mesaj de tiby_1981 » Mar Apr 20, 2010 11:11 am

Buna ziua.Va rog ma poate ajuta cineva cu o sugestie despre cum se schimba prezoanele la un mitsubishi pajero din 2000 pe roata dreapta spate.Am desfacut cele 2 suruburi care sustin placutele de frana am scos placutele de frana am desfacut cele 2 suruburile de 13 insa in partea de sus conectat cu cel de 17 care sustin placutele este conectat unul de 24 insa cu absolut toate stradaniile nu am reusit sa il desfac.Am pus si degresant pe el insa fara rezultat.Imi poate explica si mie care este ordinea de desfacere pentru a reusi sa schimb prezoanele.Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mar Apr 20, 2010 1:09 pm

Dai roata jos, pui un ciocan pe varful prezonului, iar altcineva da ca un baros in ciocan. Repeti operatiunea de 6 ori si ai terminat. Cand le pui pe cele noi, faci parghie cu un levier si le bagi inauntru.

Avatar utilizator
tiby_1981
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 20, 2010 10:58 am

Mesaj de tiby_1981 » Mar Apr 20, 2010 1:29 pm

Domnule va rog cu riscul de a parea idiot...Nu intra inauntru daca fac asta?In butucul ala ma refer..Cum le scot de acolo,din butucul ala?Cum le pun pe cele noi daca au un cap care nu intra prin gaura in ce sa fac parghie ca sa le pun e cele noi?Va rog daca se poate sa imi explicati mai in amanunt.Am cele noi si sant formate din doua componente care se imbina una in alta prin filetare.

Avatar utilizator
tiby_1981
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 20, 2010 10:58 am

Mesaj de tiby_1981 » Mar Apr 20, 2010 5:11 pm

Am facut acest lucru insa butucul tot nu iese...Imi scapa mie ceva?ROG RASPUNS.. .

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mar Apr 20, 2010 5:40 pm

De ce butuc vorbesti ? Frana este pe disc, nu ? Ai flanse distantatoare? Fa vreo 2-3 poze din diferite unghiuri si iti dau o parere personala, care, culmea, e posibil sa si functioneze. Nu te supara daca ti-am spus sa dai cu ciocanul, in 90% din cazuri, asa se procedeaza. In celelalte 10% se foloseste o presa hidraulica, dar e destul de complicat.
Daca faci cateva poze si le pui aici, pe forum, te pot ajuta cu cea mai mare placere, insa asa, din auzite, nu prea pot nici sa spun nimicuri.

Avatar utilizator
tiby_1981
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 20, 2010 10:58 am

Mesaj de tiby_1981 » Mar Apr 20, 2010 7:48 pm

Da.Frana este pe disc.L-am dat jos sabotii de frana cu tot si l-am pus suspendat cu o sarma alaturi.Este vorba de cele 6 prezoane suruburile se care sant puse pe un tambur.Am facut ceea ce mi-ati zis suruburile s-au dus in spate se vede aproape clar ca sant doau piese tinute intre ele de prezoane insa piesa nu iese...Poze nu stiu o sa incerc sa fac numai sa fac rost de un telefon la nokia meu nu am cablu de date...Nu este masina mea este a unchiului meu.Pute-ti sa imi descrieti si procedeul pentru restul de 10 la suta(cel cu presa).Maine sper sa revin si cu poze..La acest forum se pot trimite private doar unei persoane?S-au o adresa de e-mail pt a putea comunica mai eficient?Rog detalii.

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Mar Apr 20, 2010 9:19 pm

Tu zici ca nu iese discul de frana sau butucul pe care e acesta prins?

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mar Apr 20, 2010 10:04 pm

Se poate trimite PM, insa fara poze. Pentru a fi eficienta operatiunea (explicatiile), pune poze direct aici, le poti uploada fara probleme. Astfel, vom putea mai multi sa te ajutam in problema ta. Daca spui ca prezoanele au iesit, eu nu vad care sa mai fie problema. Daca vrei sa scoti planetara afara, ai pe interiorul discului de frana, prins de punte, inca 4 suruburi. Daca ai blocant pe spate, atunci e posibil sa fie mai delicata treaba. Ma rog, daca ne faci niste poze, si daca dai ceva detalii cam ce anume ai vrea sa scoti/schimbi, atunci ne va fi si noua treaba mult mai usoara. Presa era pentru a scoate/baga prezoanele, dar daca le-ai scos asa, atunci nu mai e nevoie de ea.

Le: Discul iese separat, dar butucul acela e corp comun cu planetara, neseparabil, decat prin taiere cu flex-ul/plasma/autogen/etc.

Avatar utilizator
tiby_1981
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 20, 2010 10:58 am

Mesaj de tiby_1981 » Mie Apr 21, 2010 2:50 pm

Rezolvat se poate inchide..Trebuiau 2 suruburi de 8 si prin filetare progresiva iese discul cu tot cu prezoane..

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mie Apr 21, 2010 4:25 pm

Felicitari !!

De altfel, operatiunea este la fel la Pajero MK I si MK II, idiferent daca e pe disc sau tambur.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori