Noul Pajero,SUV Sau OffRoader?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Mar Apr 13, 2010 2:48 pm

Balisahg,

Greerasul are dreptate: Pajero este un autovehicul de teren (offroad, sa cum mai vrea fiecare).
Argumentul - definirea masinilor ofroad, conform ceea ce am invatat eu prin faculte si ce mai este dat prin diverse documente de specialitate care clasifica un vehicul ca fiind de teren daca:

- are doua axe motoare simultan sau daca una se poate cupla - Pajero are - de la 4H la 4LLc are doua punti motoare;
- dispozitive de blocare diferentiale sau sisteme similare - Pajero are doua bucati - pe diferential central si pe puntea spate;
- poate urca o rampa de minim 30 de grade - Pajero urca 38 de grade ;
- are un unghi de atac de minim 25 de grade - la Pajero - 36,6;
- unghi de degajare minim 20 de grade - la Pajero - 25 (versiunea lunga);
- unghi de rampa minim 20 de grade - la Pajero 22.5 (versiunea lunga);
- garda minima sub axe 180 mm - la Pajero 235 mm;
- garda minima intre axe 200 mm - la Pajero vezi mai sus;

Cam astea ar fi.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Apr 13, 2010 3:04 pm

iti dau dreptate (implicit si lui greerasul), prefer doar sa se posteze pe baza de argumente si nu doar 'asa e ca zic eu'. conduc un pajero si nu prea are tangente cu suv-ul.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mar Apr 13, 2010 6:41 pm

Pai hai la intalnirea din Mai si facem acolo un test drive, un training, etc

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Apr 13, 2010 9:10 pm

un training mai degraba si tu esti profesorul :-)) vineri plec intr-un roadtrip prin maramures cu cortul, la mare de 1 mai si in iulie naste sotia...urmatorul an, exclusive family life, asa ca...

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mar Apr 13, 2010 10:48 pm

Off: Vezi ca-i cam frgut prin zona asta pentru cort si nu prea cred ca-i bine pt sotia ta... De exemplu aseara in SV a fost 1 grad, iar in seara asta cica vor fi -2. In MM, de obicei is cam cu 2-3 grade mai mult.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mie Apr 14, 2010 9:41 am

offtopic, ultimul: pai, merg fara sotie, un fel de ultima nebunie inainte de marele moment

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori