Pajero Mk1 - Probleme/Rezolvari

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Joi Feb 05, 2009 10:36 am

Am deschis acest topic pentru a ajuta/impartasi eventualele probleme aparute la Mk1 si celorlalti(viitori) posesori.

Am sa incep cu sfarsitul, adica cu cea mai recenta defectiune care a aparut la masina mea. Burduful de couciuc al schimbatorului de viteze( cel inferior de pe cutie, nu cel mare din interiorul masinii) a cedat acu ceva vreme si eu nu mi-am dat seama. Intre timp, a intrat apa in cutie, nisip si alte mizerii... printre care si o pietricica la timonerie, fapt ce a dus la spargerea unui capac de dur aluminiu ce facea parghia schimbatorului. Acum, debia mai nimeresc vitezele.... dar problema mai grava e ca am apa si mizerie in cv. Timoneria o schimb cu cea a donatorului, dar burduful de cauciuc e mai greu de gasit. Asadar, sfatuiesc posesorii de mk1 si eventual mk2 mai vechiute sa verifice acel burduf. Nu este necesar sa dati jos cutia de viteze, ci doar sa desfiletati cele 4 suruburi de la rama din interior care tine burduful mare a schimbatorului si reductorului. Apoi trageti umpic de burduful mare si se poate vedea din interiorul masinii cel mic, de pe cutie. Este o operatiune care dureaza 10-15 minute maxim, dar va salva cv-ul pe viitor.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori