Cod eroare P0443

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
pinin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 07, 2008 5:51 pm

Mesaj de pinin » Vin Noi 07, 2008 6:04 pm

am uitat sa mentionez modelul:MITSUBISHI PAJERO PININ 2000 cc GDI MT model 2002.
Am fost la service si dupa toate procedurile mi-au spus ca e defect calculatorul motorului,si ca trebuie schimbat.Stie cineva daca se poate repara undeva sau un site de unde se poate procura sh?multumesc.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Vin Noi 28, 2008 6:28 pm

In ce sens e stricat? Se pot face resoftari, se poate repara si se poate cumpara altul. Dar nu prea am auzit sa crape un calculator...

Avatar utilizator
pinin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 07, 2008 5:51 pm

Mesaj de pinin » Sâm Noi 29, 2008 4:08 pm

Multumesc pentru raspuns . Intre timp am fost si la service in Baneasa , dupa ce cei de la service din Expozitiei au spus ca e defect calculatorul . In Baneasa e un electrician Romica foarte bun care a exclus din start o defectiune la ECU . Dupa ce a facut si el toata procedura de eliminare a erorii , a verificat si furtunele dintre rezervor si canistra de carbon . Dupa ce au fost suflate , codul de eroare a disparut . Deci defectiunea era de natura mecanica in nici un caz electrica sau electronica . Iti dai seama ca daca as fi schimbat ECU martorul luminos ar fi stat in continuare aprins . Eu mi-am cumparat de pe net si manualul complet de intretinere si reparatii de pe un site www.autoEPC.net . Tipul e din Rusia si e foarte ieftin si corect

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Sâm Noi 29, 2008 4:22 pm

Manualele de reparatii la orice Pajero am eu in limba enegleza in format .pdf... mocca...
Oricum, bine ca s-a reparat.

Avatar utilizator
pinin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 07, 2008 5:51 pm

Mesaj de pinin » Sâm Noi 29, 2008 4:37 pm

Multumesc ,dar cand am cumparat eu manualul nu primisem mesajul tau.Eu l-am cumparat pentru ca vroiam sa merg si la un alt service care face reparatii la multe marci ,iar Pajero pinin fiind mai rar intalnit ma gandeam ca ar fi de folos o documentatie completa .Oricum faptul ca depistarea defectiunii s-a facut atat de greu ,cu multa cheltuiala(unii m-au pus sa schimb bujiile,altii canistra de carbon,drumurile la Bucuresti,etc) mi-a dat mult de gandit despre profesionalismul unor service-uri.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Sâm Noi 29, 2008 5:14 pm

Ceva degenul asta am patit si eu pana m-am enervat, mi-am cumparat scule si unelte si mi-l repar singur acasa :-D

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori