Compresie Lancer X 1.6 ?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
Scottishman
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 07, 2014 4:51 pm

Mesaj de Scottishman » Joi Dec 03, 2015 11:22 pm

Multumesc mult celor care ati incercat si rog in continuare proba asta...eventual pe pante cu inclinatii diferite...cand aveti de asteptat in masina pe undeva, la o vale...nu va ia decat un minut.

E foarte importanta experienta voastra pentru mine, nu vreau sa bat la cap inutil dealerul ( despre care am o parere extraordinar de buna pana in prezent) cu probleme inchipuite...

Azi am fost si cu Cielo meu batran din 95` pe aceeasi panta...s-a dus si el la vale, insa PARCA ceva mai greu, nu am cronometrat... saracul are 20 de ani dar continua cu incapatanare sa se comporte admirabil.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Joi Dec 03, 2015 11:57 pm

O sa incerc si eu cat de curand si iti zic.

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Sâm Dec 05, 2015 11:11 am

Scottishman...o filmare cu ea cind o ia la vale se poate....

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Sâm Dec 05, 2015 2:12 pm

eu am curtea in panta, in principiu incerc in fiecare seara! De cand mi-am aschimbat farurirle ,trag frana de mana de fiecare data, asa sa fiu eu sigur,dar, pana acum vreo 6 luni uitam din cand in cand si niciodata nu am gasit-o parcata in gard!
Sa nu mai ai incredere si pareri bune despre dealer, ai doar 10k de km, o sa vezi tu mai tarziu. Imi pare sincer rau ca te dezamagesc in ceea ce-i priveste. sunt ok ,doar ti-au vandut un ”obiect” destul de scump,mai vedem daca o fi nevoie de vreo garantie!

Avatar utilizator
Scottishman
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 07, 2014 4:51 pm

Mesaj de Scottishman » Sâm Dec 05, 2015 2:28 pm

Pai sa-ti zic motivul parerii mele bune : am avut o zdranganeala pe puntea spate.
Mi-au schimbat amortizoarele fara nicio problema, insa zgomotul tot acolo era. Mi-au schimbat apoi suportii de etrieri pe spate impreuna cu bolturile de ghidaj, dupa care am scapat de galagie. Mai nou, mi-au schimbat kitul de ambreiaj - tot din cauza unei zdranganeli la relanti de care, insa, nu am scapat....Eu zic ca mai rar asa ceva, avand in vedere ca nu stiu cati dealeri nu iti pun ambreiajul cu probleme pe seama exploatarii necorespunzatoare.

Ca sa revenim on topic, o sa fac si filmuletul cu panta.
In principiu, dupa ce o las in viteza 1, sta singura cam 20 de secunde, apoi scapa 20 de cm la vale, iar sta 20 de secunde, iar scapa...si tot asa . In marche-arriere, comportamentul e identic.

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Dum Dec 06, 2015 7:02 pm

eu revin ...am mai incercat ...si se pare ca asa face si a mea ...nu se misca mult dar ...la interval regula o ia la vale cate un pic....:|

Avatar utilizator
Scottishman
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 07, 2014 4:51 pm

Mesaj de Scottishman » Dum Dec 06, 2015 9:18 pm

Mulțumesc, Cojack, pentru bunăvoința. Mi-ai luat mai luat o piatra de pe suflet...ma gândesc ca mașina e grea, totuși...motorul nu foarte mare, tehnologia diferita a valvelor variabile față de un motor clasic..:-)

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Dum Dec 06, 2015 10:21 pm

nu mi se pare normal ...

Avatar utilizator
Scottishman
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 07, 2014 4:51 pm

Mesaj de Scottishman » Dum Dec 06, 2015 11:03 pm

Dacă e la fel și la tine...dar motorul se comporta ok, încep sa cred ca e o caracteristica...
Mai așteptăm și pe alți posesori de 1.6 din 2010 încoace sa facă aceeași proba..

Avatar utilizator
Scottishman
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 07, 2014 4:51 pm

Mesaj de Scottishman » Mie Dec 23, 2015 9:11 pm

Mda...nimeni nu si-a mai putut jertfi zece secunde din viata pentru o amarata de proba banala.
Nu face nimic, mergem inainte.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori