Reparatie Bascule

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Montero, Pajero, Pajero Sport si Pajero Pinin
Avatar utilizator
titel cojocaru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 30, 2010 6:43 pm

Mesaj de titel cojocaru » Vin Sep 26, 2014 9:11 pm

Buna seara.nu pot sa fac geometria din cauza basculei dreapta fata,cea inferioara.Am deblocat acele excentrice dar s-au miscat cu tot cu bucsi.Am inteles ca ar fii 2 modele;una ar fii doar cu cauciuc si cica celalalt model ar mai avea peste cauciuc o bucsa metalica,sper sa explic corect.In fine stie cineva ce bucsi se potrivesc,am gasit suruburile cu acele saibe,dar nu gasesc bucsile.As prefara sa schimb bucsile,caci o bascula la reprezentanta este in jur de 1400lei.Sau daca as gasi bascula cu totul dar la un pret mai omenesc.Astept un raspuns,multumesc.

Avatar utilizator
titel cojocaru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 30, 2010 6:43 pm

Mesaj de titel cojocaru » Vin Sep 26, 2014 9:17 pm

Scuze, am uitat sa spun ca pajero este an 2008,automat,3,2diesel.

Avatar utilizator
adispan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 01, 2014 7:08 am

Mesaj de adispan » Sâm Sep 27, 2014 8:22 am

Salut Titel
M-am uitat prin programele de piese, si sunt destul de zgarcite in a oferi informatii clare.
Atasez acestui mesaj 3 poze, cu rugamintea sa imi spui ce model de bucsa din cele 3 e montat pe bascula inferioara dreapta fata. E posibil ca bucsa dinspre fata masinii sa difere de bucsa dinspre spatele masinii.

Si sa imi dai, te rog, si VIN-ul masinii.

Merci
Adi
Fişiere ataşate
model_bucsa_spre_spate.JPG
model_bucsa_spre_spate.JPG (17.68 KiB) Vizualizat de 5770 ori
model_bucsa_spre_fata.JPG
model_bucsa_spre_fata.JPG (15.83 KiB) Vizualizat de 5770 ori
model_bucsa_1.JPG
model_bucsa_1.JPG (14.42 KiB) Vizualizat de 5770 ori

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Sâm Sep 27, 2014 12:03 pm

Pentru Pajero 3.2 nu exista bucse bascula fata ca piesa de schimb ci doar bascula cu totul in care este inclus si pivotul.E adevarat unele programe scot niste busce de bascule dar sunt departe de relitate,si asta o spun ca sunt patit cu montatul si demontatul acelor brate.Singurele bucse care au fost cit de cit mai aproape de realitate au fost unele de poliuretan achizitionate de pe ebay din Anglia dar sa nu-ti inchipui ca e mare brinza de capul lor.Singura varianta e inlocuirea bratelor cu totul.Nu stiu de ce dracu la modelul asta de masina pretul pieselor de schimb iese din limita realitatii,si asta nu doar la noi in tara ci si in restul Europei.

Avatar utilizator
titel cojocaru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 30, 2010 6:43 pm

Mesaj de titel cojocaru » Sâm Oct 11, 2014 5:57 pm

Merci frumos,la modelul asta la orice piesa pretul este peste orice limita de bun simt,cred ca nu am alta varianta si va trebui sa schimb bascula.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Montero & Pajero”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori