Time To Say Goodbye!

Oferte de vanzare ale autoturismelor Mitsubishi
Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Lun Mar 04, 2013 9:57 am

@LaurB: ti-am ascultat sfatul si mai ales mi-am ascultat inima si de cateva zile am in parcare masina pe care mi-am dorit-o. A fost pana la urma un schimb cu Colt-ul, care a plecat de la mine dar e in continuare de vanzare la noul proprietar. El a vrut initial sa o ia pentru sotie, dar am inteles ca doamna ar prefera totusi o masina cu transmisie automata.
Inainte sa prezint noua masina vreau sa spun cateva cuvinte in memoria Colt-ului. Spre deosebire de alti proprietari de Mitsu care isi laudau masinile cat timp erau ale lor dar dupa ce le vindeau apareau mesaje pe forum de genul " bine ca am scapat de cazan ca mi-a mancat sufletul!" eu imi pastrez in continuare cea mai buna parere despre Colt si recomand oricui care citeste acest topic din intamplare sau in cautare de informatii despre acest model sa devina proprietar de Colt daca vrea o masina fiabila, cu personalitate, fara fite inutile, cu tot ce ii trebuie si nimic in plus, dotata mult peste media clasei din care face parte (cel putin la timpul ei), foarte versatila, aerisita, fara senzatia de claustrofobie pe care ti-o dau in general masinile mici, cu o tinuta de drum foarte buna in ciuda inaltimii aparente, cu materiale de interior fara pretentii dar foarte rezistente in timp si la care nu apar greieri sau alte insecte (cel putin eu nu aveam niciunul la 133 000 km), un motor cu acces usor (filtrul de aer si de polen se pot schimba usor de oricine si rezulta o mica economie la revizii). Singurul minus, cel putin din experienta mea, ar fi antifonarea habitaclului , mai ales la turatii peste 4000. Ca si motorizare bineinteles ca recomand ce am avut: 1.5 benzina aspirat, care face o figura frumoasa, mai ales daca se optimizeaza putin soft-ul de gestionare a injectiei (sunt si pe forum tipi de incredere care o fac, desi alti tuneri se feresc ca dracul de tamaie de motorizarea asta, nu stiu de ce). Eu unul am mers 90 000 km sau aproape cu soft-ul modificat si nu a fost nicio problema. Sper din toata inima ca noul proprietar, oricare va fi el, sa fie la fel de multumit de masina cum am fost eu, sper sa aiba grija de ea si sa-l poarte multi km fara probleme. Nu pot sa neg ca m-am atasat sentimental foarte mult de carabus si am dat-o cu noduri in gat, in special pentru ca imaginea ei o asociez cu nenumarate amintiri placute, fiind masina cu care mi-am facut toate concediile in ultimii 5 ani. A vazut si Valea Loarei, si Coasta de Azur si Provence (cu Col de Turini si Route de la Grande Corniche), si Elvetia (cu o multime de sosele alpine: Furkapass, Grand St Bernard Pass, Oberalpass) si Austria (cu Grossglockner Hochalpenstrasse) si multe alte locuri si orase frumose din Europa.
Mai atasez ultimele 2 fotografii cu Colt-ul : una cu el in prima zi in care am l-am adus acasa, nou-nout (nu voi uita niciodata ce fericit am fost in ziua aia, cand mi-am cumparat prima masina din viata mea, din banii munciti de mine) si una in ultima zi, aceea in care am l-am lasat in fata casei noului proprietar si i-am inmanat cheile). Adio dragul meu Colt si multumesc pentru compania placuta si pentru fidelitatea pe care mi-ai aratat-o timp de 5 ani !
Fişiere ataşate
DSC_0066.JPG
DSC_0066.JPG (3 MiB) Vizualizat de 6180 ori
RIMG0002.jpg
RIMG0002.jpg (1.25 MiB) Vizualizat de 6173 ori

Avatar utilizator
LaurB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2008 10:44 am

Mesaj de LaurB » Lun Mar 04, 2013 10:09 am

Pai te asteptam cu prezentarea noii achizitii si sa fie intr-un ceas bun!
Tare as fi vrut si eu motorul de 1.5 insa nu era in oferta cand am cumparat-o pe a mea.

Avatar utilizator
cocolino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Apr 04, 2008 8:55 am

Mesaj de cocolino » Lun Mar 04, 2013 10:18 am

Multumesc Laur, voi deschide un jurnal cu noua masina (care nu e chiar noua, e mai mult din categoria "oldies but goldies"). Voi ramane membru aici pe forum chiar daca masina nu e un Mitsu, dar m-am simtit foarte bine aici si am intalnit oameni deosebiti.

Avatar utilizator
Doc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 30, 2008 2:16 am

Mesaj de Doc » Mar Mar 05, 2013 8:18 pm

Dupa cum v-a spus si Cocolino, masina ajuns la mine in curte si momentan imi fac treaba cu ea. Este o masina draguta, versatila si foarte spatioasa in clasa ei. Ce imi place la motorul de 1.5i este consumul foarte mic in oras. Cel putin pentru mine a fost o surpriza sa vad consum de 7.2-8.0l in oras. Deja stau pe ganduri daca sa o dau sau o pastrez pentru mine si sa o folosesc in oras. Nu am stare si ma gadila in palma, parca as schimba cate ceva la Colt. As umbla un pic la suspensie si as cumpara un set de jante ultra usoare.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Mar 05, 2013 8:41 pm

Eu am fost foarte multumit de oz ultralegerra, 7x17 si incaltate cu 205.40R17. Suspensii (set coilover) gasesti blistein sau KW.

La motor totusi nu ai vrea sa-i faci modificari? Din motorul de 1.6 (4A92( de pe lancer X si ASX se potriveste ceva pe 1.5 sau 1.3 (4a91 respectiv 4a90)? Chiulasa, supape, galerie admisie sau evacuare, clapeta de acceleratie? O fi ceva mai mare si mai bun?

Vrei sa-i deschizi un jurnal de bord unde sa continuam discutia?

Avatar utilizator
Doc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 30, 2008 2:16 am

Mesaj de Doc » Mar Mar 05, 2013 9:00 pm

N-as vrea sa ma intind asa de mult ca o iau de la capat. De fapt, inca nu m-am hotarat daca o pastrez sau nu. Momentan caut o masina incapatoare pentru familie (2 copii mici), dar inca sunt limitat de buget si atunci sper sa mai strang ceva banet si sa-mi pot lua o clasa mai mare. De la Mitsubishi mereu mi-am dorit un EVO, dar nu a fost sa fie. Cand am vrut eu, nu a vrut dealerul sa-mi livreze si am ramas la Honda cu care nu mi-a parut deloc rau.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Mar 06, 2013 1:01 am

Cred ca cel mai ok ar fi sa mutam discutia la Masina Mea.

Avatar utilizator
Doc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iun 30, 2008 2:16 am

Mesaj de Doc » Mar Mar 12, 2013 7:19 pm

Anunt valabil in continuare. Masinuta a mai inregistrat 300km in bord de la data anuntului. Datele de vanzare raman aceleasi.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori