Instalatie Electrica L200 Din 2012

Oferte de vanzare ale autoturismelor Mitsubishi
Avatar utilizator
DanyelysL200
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 27, 2016 10:43 pm

Mesaj de DanyelysL200 » Mar Noi 01, 2016 7:13 pm

Salut! Vreau sa montez pe un L200 din 2012 o priza de curent pentru a lega o remorca dupa masina. Am cumparat inclusiv modulul can-bus si vreau sa fac instalatia electrica dar m-am impotmolit un pic si anume la triplele spate,la pozitie si stop pe frana sunt doua fire:unul verde si unul verde cu alb,care corespunde becului de pozitie si care corespunde stopului pe frana? Aceeasi problema o am si la lampa din dreapta spate. La modelul din 2012 al lui L200,avem cablaj comun pentru pozitie+ceata sau pozitie+stop pe frana?. Multumesc anticipat! Astept ajutor doar din partea celor competenti.

Avatar utilizator
DanyelysL200
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Aug 27, 2016 10:43 pm

Mesaj de DanyelysL200 » Mie Noi 02, 2016 9:13 pm

Am rezolvat-o singur,am descoperit firul verde care era pentru poziție,cred,am montat modulul can-bus,am legat cablurile la priza pentru remorcă,celelalte le-am legat în triple.ATENȚIE:la modelul meu 2012,nu sunt cuplate pe același fir poziţia stânga+stop pe frână sau poziţia+lampă ceaţă,au fiecare propriile fire. Am folosit conectori rapizi. Modulul l-am asezat in lăcaşul triplei din stânga. Mi-au fost de real ajutor schițele din kitul primit odată cu instalaţia electrică și modulul livrate. Plusul l-am luat de la borna plus a bateriei si e protejat de o siguranţă de 10 amperi inclusă în chitul modulului. Timp de lucru: 4 ore, cu verificări,probe și mascarea firului de "+" pe sub mașină. Rezultatul:Mulţumit deplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori