Contact De Frana - Pedala

Oferte de vanzare ale autoturismelor Mitsubishi
Avatar utilizator
silviut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 06, 2009 12:42 pm

Mesaj de silviut » Mar Iul 19, 2016 7:04 pm

Mitza mea este fabricata in 2008, diesel, 2.0. Sunt mutumit de ea dar saptamana trecuta s-a aprins la bord semnalizarea ca am probleme la sistemul de preincalzire (asta spune cartea). Am gasit pe cineva care are programul de diagnoza si ... surpriza! Eroarea nu are legatura cu motorul, bujiile sau vreun senzor din motor. Este voba de contactul de frana de la pedala. Ca urmare as dori sa cumpar ceva original sau macar de buna calitate si habar nu am care din firmele gasite la distribuitorii de piese auto este ceea ce caut. Da stiu ... "pretul inseamna calitate" dar nu neaparat la noi! Multumesc anticipat pentru ajutor

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mie Iul 20, 2016 4:59 am

http://www.epiesa.ro/comutator-lumini-f ... cat-12348/

Sunt doua modele: unul pt masini fara cruise control celalalt pt alea cu. Identificarea corecta o faci demontand pe cel stricat. Acelasi reper il gasesti si pt citronel c-crosser sau peujegos 4007.

Totusi ma indoiesc ca acel contact s-a stricat; cred ca buba e din alta parte - mufa sarita din locas sau ceva similar.

Incearca un spray de curatat contacte sau chiar un wd40 pe acel contact poate e doar murdar.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mie Iul 20, 2016 11:53 am

Din cate tin eu mine a existat o rechemare in service pentru schimbarea acelui contact.
Inainte de a cumpara un contact, mergi cu talonul la un dealer autorizat Mitsu sa verifice daca pentru seria ta de sasiu e valabila acea rechemare sau nu.
Poate scapi gratis.

Avatar utilizator
silviut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 06, 2009 12:42 pm

Mesaj de silviut » Mie Iul 20, 2016 4:59 pm

Am luat legatura cu cineva care lucreaza in bransa si parerea lui a fost ca tot ce este pe piata si se vinde (FACET si altele) este de calitate "Europa de est".

Volint: Mitza mea are cruise. Si... trebuie sa recunosc ca nu am "aptitudini" de mecanic amator asa ca am sa-l cumpar si o sa merg la un service pentru montat. Multumesc

Extremero: Sa nu aud de reprezentanta! Din experienta proprie, de cate ori am ajuns acolo pentru orice problema (de la mecanica la vopsit) am gasit numai amatorism (si nu profeionalism) si preturi ridicole. Deci NU, multumesc!

Avatar utilizator
silviut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 06, 2009 12:42 pm

Mesaj de silviut » Mie Iul 20, 2016 5:05 pm

Am inteles ca unele companii care vand piese auto online verifica pe baza numarului de sasiu compatibilitatea piesei cu masina. Sper ca si AK sa faca asta.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Joi Iul 21, 2016 12:41 pm

QUOTE (silviut @ Jul 20 2016, 04:59 PM) (...)
Extremero: Sa nu aud de reprezentanta! Din experienta proprie, de cate ori am ajuns acolo pentru orice problema (de la mecanica la vopsit) am gasit numai amatorism (si nu profeionalism) si preturi ridicole. Deci NU, multumesc!

La campaniile de rechemare trebuie sa-ti schimbe piesa gratuit, chiar daca masina nu mai e in garantie.
Ei au in sistem toate seriile de sasiu pt care e valabila o rechemare. Daca seria ta e printre ele, te-ai scos.

Faci cum vrei, dar schimbarea acelui contact chiar nu e 'rocket science', pana si cei de la reprezentanta stiu sa o faca.

Avatar utilizator
alex167
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 31, 2008 9:35 am

Mesaj de alex167 » Joi Aug 25, 2016 2:39 pm

QUOTE (silviut @ Jul 20 2016, 04:59 PM) Am luat legatura cu cineva care lucreaza in bransa si parerea lui a fost ca tot ce este pe piata si se vinde (FACET si altele) este de calitate "Europa de est".

Volint: Mitza mea are cruise. Si... trebuie sa recunosc ca nu am "aptitudini" de mecanic amator asa ca am sa-l cumpar si o sa merg la un service pentru montat. Multumesc

Extremero: Sa nu aud de reprezentanta! Din experienta proprie, de cate ori am ajuns acolo pentru orice problema (de la mecanica la vopsit) am gasit numai amatorism (si nu profeionalism) si preturi ridicole. Deci NU, multumesc!

Contactul de la frana mi-a facut si mie probleme. Imi dadea ASC OFF. Am pus FACET. Costa intre 45 - 70 lei, depinde de unde il cumperi. Il poti schimba si singur, este foarte simplu.

Avatar utilizator
hades
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 12:21 pm

Mesaj de hades » Lun Aug 29, 2016 10:28 am

Salut,

A fost rechemare pentru contactul de frana, am fost si eu.
Cum am fost si pentru cel legat de furtunul turbo. .... In cazul furtunului...mi-a sarit la 2 saptamani dupa ce mi-au spus ca totul e in regula.
Contactul de frana e ok si azi.

Avatar utilizator
George1982
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 27, 2014 11:02 pm

Mesaj de George1982 » Lun Aug 29, 2016 5:55 pm

Poate e un pic tardiv, dar a fost rechemare pentru contactul ala. Eu am patit-o si cand le-am zis mi-au zis sa merg in service ca e campanie de rechemare. Presupun ca trebuia sa fim informati, in sfarsit...
Tot Outie 2008 2.0Did

Chestia cu furtunul turbo apare in carte ca reparata la mine cu o saptamana inainte de livrare... Nu am avut niciodata probleme, deci e posbil chiar sa se fi facut reparatia.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori