Mitsubishi Colt 1.1

Vezi ofertele disponibile
Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Sâm Mai 07, 2016 1:02 am

Salutare .
Am constatat o chestie ciudata la directie, "problema" am constatat-o imediat ce am schimbat parbrizul,insa am crezut ca e doar o vibratie facuta de cauciuc si amplificata de parbriz,insa observ ca se aude tot mai tare.

Manifestarea e in felul urmator: - Cand intorc volanul stanga-dreapta,cursa completa,se aude o vibratie,trepidatie,nu stiu cum sa exprim in cuvinte sunetul,poate ca un scartait amplificat cumva in zona de jos a parbrizului.Initial banuiam ca poate fi din pinioanele directiei,fiind electronic,insa acum tind sa cred ca nu e de acolo.

Vreun coleg cu aceasi masina poate confirma daca se aude la fel la toti , sau sa caut mai adanc sa vad de la ce poate fi?\

Luna asta,sau cel tarziu luna viitoare,vreau sa ii fac o antifonare,nu imi place ca se aude destul de tare zgomotul de rulare inauntru.

In rest benzina si drum masina merge foarte bine.


Respect.

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Joi Mai 12, 2016 12:42 pm

Da, am mai auzit si eu la a mea. Seamana cu un zanganit. La un moment se auzea. De vreun an parca nu l-am mai auzit. Banuiam servodirectia, pentru ca aveam impresia ca se simtea si in volan, insa in ultima vreme tind sa cred ca are legatura cu placutele sau etrierele.

La mine se mai aude si un zgomot la denivelari in sezonul rece, sub 20 de grade C, doar in partea stanga fata. Am mai umblat la etriere si am mai uns culisantii. Dupa ungere un timp scurt nu se mai aude, insa dupa aia se aude iar. Vara nu sesizez zgomotul si tind sa banuiesc un ansamblu de piese metalice care se contracta si se dilata in functie de temperatura.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Mai 12, 2016 2:52 pm

Piese la baza parbrizului care se invart cu rotile odata=rulmenti sarcina amortizor. Niste inele de plastic in cazul coltului, in flansele amortizoarelor.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Joi Mai 12, 2016 5:13 pm

@gabone, fix asa face si a mea când e frig si tot in stanga fata. Am dus-o anul trecut la un mecanic, s-a uitat la ea, totul părea in regula. Mi-a zis ca daca se intensifica sau începe sa facă des sau mereu, sa vin la el si sa luam masina la "puricat". Cum totul a rămas ca la faza initiala, am lăsat masina in pace.

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Vin Mai 13, 2016 10:43 am

Da, si eu m-am obisnuit cu ideea, desi cateodata ma cam roade. De obicei nu imi place sa aud ceva ca zdrangane sau scartaie, sau ca nu e prins bine ceva. Ma deranjeaza si nu ma las pina nu o rezolv. S-ar putea ca una din cauze sa fie ceea ce zice Alex44, dar asta o sa aflu doar cand voi schimba amortizoarele.

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Vin Mai 13, 2016 2:07 pm

Salutare,
Va multumesc tuturor pentru interes si pareri.
Cred ca potriveste cel mai bine varianta lui Alex44.Intradevar sunetul e ca un rulment uzat pe care se pune forta in miscare,deci cel mai probabil sa fie in zona specificata de Alex44.

Nu sunt etrierii,deoarece cunosc sunetul de etrier si asta ar fi lauzibil daca sunetul s-ar manifesta in mers doar,la denivelari,insa sunetul se aude cand intorc volanul pe loc.

Va multumesc din nou pentru opinii.


Cu respect.

Scrie răspuns

Înapoi la “Ofertele comerciantilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori