Lancer Evolutin X Trepidatii

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Evolution (toate generatiile)
Avatar utilizator
VasyNo1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 04, 2011 11:34 am

Mesaj de VasyNo1 » Dum Dec 04, 2011 11:45 am

Am si eu un EvoX, hidramat, sunt din Ramnicu Valcea, si am niste probleme tehnice...de vre-o jumatate de an am niste trepidatii la plecarea de pe loc...daca plec mai tare, de exemplu intr o intersectie daca vreau sa ma bag mai tare sau ceva de genu trepideaza masina, si volanu putin, daca plec mai incet n-am probleme, faza este ca am verificat tot la ea, de la tampoane pana la planetare, absolut tot, am fost la Mitsubishi la Pitesti si ei nu pot sa-si dea seama ce are....chiar nu inteleg...masina este in garantie, si ma gandesc ca o fi ceva la diferential si nu vor sa mi o faca...vreau sa stiu si eu daca cineva a mai intalnit problema asta...si inca ceva, am verificat si ambreiaju, ca am inteles ca indiferent daca este hidramata ambreiaju se poate duce....dar nu are nimic
Fişiere ataşate
P1230663.jpg
P1230663.jpg (1.4 MiB) Vizualizat de 6810 ori

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Dum Dec 04, 2011 3:34 pm

Eu la un outlander cu motor 2.0turbo, desigur 4x4, am avut ceva similar...am crezut de toate: ca am o roata neechilibrata (dar nu facea tot timpul), ca e o planetara accidentata etc...Fii atent: sa nu fie un tampon pe care se sprijina motorul care nu este rupt definitiv ci doar uzat. Sa nu fie un tampon dinspre cutie care este mai greu de vizualizat.

Diferentialul uzat vine la pachet si cu zgomot in cele mai intalnite cazuri.

Chiar sunt si eu curios.

Avatar utilizator
VasyNo1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 04, 2011 11:34 am

Mesaj de VasyNo1 » Dum Dec 04, 2011 3:45 pm

Atunci cand trepideaza se aude un zgomot, trancanit, ca si cum ar bate fier pe fier

Avatar utilizator
Directoru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 8:56 pm

Mesaj de Directoru » Dum Dec 04, 2011 4:00 pm

Salut,

Cel mai adesea in astfel de cazuri este dus un tampon la motor sau la cutie, trebuie verificat.

Spune-mi, te rog la ce turatie se intampla asta?
Si mie cand plec subturat mi se mai intampla (calc ambreiajul, o turez mai mult si merge)

Numai bine!

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Dum Dec 04, 2011 4:16 pm

Auzi, unde ai vibratia? in scaun sau in volan? M-am mai gandit: ar putea fi si ceva in cutia de directie...putin probabil dar posibil. Astept reply.

Desi la zgomot fier pe fier sunt sanse mari sa fie de la un tampon uzat al motorului.

Avatar utilizator
VasyNo1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 04, 2011 11:34 am

Mesaj de VasyNo1 » Dum Dec 04, 2011 6:24 pm

Atunci cand trepideaza se aude la motor...si trepideaza toata masina, dorian atunci cand o sa vi in valcea am sa ti arat...

Avatar utilizator
Directoru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 8:56 pm

Mesaj de Directoru » Dum Dec 04, 2011 6:43 pm

Cel mai probabil este un tampon la motor ...
Trebuie verificat.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Dum Dec 04, 2011 7:24 pm

QUOTE (VasyNo1 @ Dec 4 2011, 06:24 PM) Atunci cand trepideaza se aude la motor...si trepideaza toata masina, dorian atunci cand o sa vi in valcea am sa ti arat...

Aproape sigur e un tampon al motorului. Trebuie dusa la service, urcata pe rampa si verificata ca lumea. Daca e asta e bine: un tampon nu e scump si cred ca nici manopera nu va fi ucigatoare.

Pe urma esti ca nou!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Dec 04, 2011 10:58 pm

QUOTE (DaniD25 @ Dec 4 2011, 07:24 PM) un tampon nu e scump si cred ca nici manopera nu va fi ucigatoare.
Sau chiar gratuit masina fiind, din cate am citit, in garantie.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Lun Dec 05, 2011 1:01 pm

Daca e in garantie e si mai bine. Vezi ca iti vor sugera ca ai condus defectuos si ca nu e problema de garantie. Tu vei raspunde simplu ca garantia este garantie indiferent de condus iar daca tu ai fi exploatat neconform masina cedau toate 4 tampoanele...daca e vorba de tampoane.

PS am incurcat locatiile si te intrebam de masina in alta parte...sorry

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer EVOlution”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori