Lancer Evolutin X Trepidatii

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Evolution (toate generatiile)
Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Joi Dec 08, 2011 11:26 am

QUOTE (cristibna @ Dec 7 2011, 08:29 PM) - asta spunea Speed

Dani , vezi si ce conduce omu' , ca poate stie el ceva-ceva
Nu este vorba de ce conduc,pot conduce si un Trabant sau un Bugatti este vorba ca trebuie sa ai habar de problema ca asa daca cei 5000 si ceva de mebrii ar da cu presupusu am avea vreo 3-400 de pagini pe aceasta problema si omul nu ar mai intelege nimic.De aceea i-am spus lui @vasyno1 sa se adreseze celor din Berceni pentru ca s-au lovit de aceeasi problema un an si ceva la o masina identica si credema ca mai aveau de schimbat motoru si caroseria.

@cristibna stii despre ce masina vorbesc

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Joi Dec 08, 2011 2:06 pm

Dragii mei,

M-am uitat si la ce masini conduceti si am parcurs si parerile voastre. Intamplator, asa cum am scris ceva mai sus, am si eu la indemana un motor de evo...dar pe un outlander (model 2006). Am avut si eu ceva similar si la fel ca si vasy aveam zdranganitul si la turatii mici.

In plus, e adevarat, il aveam si cand mergeam cu masina scoasa din viteza pe "javrele" de drumuri pe care ma poarta uneori serviciul.

Cand vasy a mentionat ca are zgomot la turatii mici e normal ca m-am gandit la aventura mea.

Nici nu-mi da prin minte sa vad opiniile a 5000 de personaje, dar cred ca cei care au trecut prin experiente similare isi pot asterne gandurile alaturi de noi.

Este foarte probabil sa fie turbina, dar e posibil sa nu fie.

Pentru cristibna: Stiu ca sunt pe sectiunea de evo si ca mi-am iesit din atributii, conform id, dar avand si eu un motor de evo si fiind o problema de motor mi-am permis sa intervin. Pana la urma si eu conduc mitsubishi de multi ani si am trecut si eu prin multe asa ca s-ar putea sa mai stiu si eu una alta.

Salutari!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Dec 08, 2011 3:33 pm

QUOTE (DaniD25 @ Dec 8 2011, 02:06 PM) am si eu la indemana un motor de evo...dar pe un outlander (model 2006)
Nu e chiar acelasi lucru, motorizarea ta fiind 4G63T care a fost folosita pana la EVO IX inclusiv, iar pe EVO X este 4B11T.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Dec 08, 2011 3:54 pm

@speed : stiu masina clar , ca la ea m-am gandit din prima , nu mai stiam ce simptome a avut in afara de intratul in avarie , imposibilitatea de turare a motorului , etc. Si mai stiu si cate s-au schimbat pe ea pana au gasit acea valva buclucasa .
Si da , nu conteaza ce masina ai .
Vasy , poza nu o gasesc , deci ...nu am cum sa ti-o dau . Stiu clar ca am ( sau avut ? ) poza cu ea , ca ma frapase ''mamaliga'' din geam

QUOTE Este foarte probabil sa fie turbina, dar e posibil sa nu fie. - nu e problema cu turbina , ci o duza/supapa pe traseu

Avatar utilizator
VasyNo1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 04, 2011 11:34 am

Mesaj de VasyNo1 » Joi Dec 08, 2011 11:11 pm

Va multumesc pt sfaturi, si tie speed29 pt ajutor, mi am facut deja programare, luni la ora 08:30 sunt la reprezentanta pe Metalurgiei...

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Vin Dec 09, 2011 8:40 am

QUOTE (andrei @ Dec 8 2011, 03:33 PM) Nu e chiar acelasi lucru, motorizarea ta fiind 4G63T care a fost folosita pana la EVO IX inclusiv, iar pe EVO X este 4B11T.


Da...stiu ca nu e acelasi motor dar cat de cat...

Vasy, tie iti doresc o reparatie cat mai ieftina si cat mai rapida!

Avatar utilizator
VasyNo1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 04, 2011 11:34 am

Mesaj de VasyNo1 » Mie Dec 14, 2011 2:12 pm

Am fost astazi la MCAR Metalurgiei...Mi au spus ca ei cred ca este o problema la ambreiaj...dar nu sunt siguri...si mi au spus ca trebuie sa i a legatura cu importatorii si sa se documenteze si ca ma suna luni cel tarziu...Sper sa se gaseasca problema....

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mie Dec 14, 2011 5:32 pm

ufff...nasol....poate totusi se va rezolva cat mai usor.

Succes!

Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Lun Dec 31, 2012 8:34 pm

QUOTE (VasyNo1 @ Dec 14 2011, 02:12 PM) Am fost astazi la MCAR Metalurgiei...Mi au spus ca ei cred ca este o problema la ambreiaj...dar nu sunt siguri...si mi au spus ca trebuie sa i a legatura cu importatorii si sa se documenteze si ca ma suna luni cel tarziu...Sper sa se gaseasca problema....
Este foarte bine ca ai apleat la reprezentanta si e bine ca ai mers la Meralurgiei este si foarte aproape de noi.
Parerea mea de la distanta este ca au pus diagnosticul corect. Trebuie sa remediezi problema altfel se agraveaza si cine stie ce mai trage dupa ea.
Daca mai ai drum putem discuta de o programare pentru a verifica pe dyno daca patineaza sau scapa ambreiajul. Dyno Mustang are aceste optiuni pentru diagnosticare. Verificam functionarea, putere, cuplu si patinare daca doresti atunci este clar ce trebuie sa faci.
Din pacate reprezentantele nu sunt mereu suficient de bine dotate iar experienta in EVO e minimala.
In plus trebuie sa verificam ca masina este in parametrii ca nu este o problema de antrenare, aprindere...desi repet tind sa cred in diagnosticul de la Tiriac Auto.
Fişiere ataşate
Harta_dyno.JPG
Harta_dyno.JPG (215.72 KiB) Vizualizat de 6806 ori

Avatar utilizator
VasyNo1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 04, 2011 11:34 am

Mesaj de VasyNo1 » Lun Iul 01, 2013 2:51 pm

QUOTE (RACINGCODE @ Dec 31 2012, 09:34 PM) Este foarte bine ca ai apleat la reprezentanta si e bine ca ai mers la Meralurgiei este si foarte aproape de noi.
Parerea mea de la distanta este ca au pus diagnosticul corect. Trebuie sa remediezi problema altfel se agraveaza si cine stie ce mai trage dupa ea.
Daca mai ai drum putem discuta de o programare pentru a verifica pe dyno daca patineaza sau scapa ambreiajul. Dyno Mustang are aceste optiuni pentru diagnosticare. Verificam functionarea, putere, cuplu si patinare daca doresti atunci este clar ce trebuie sa faci.
Din pacate reprezentantele nu sunt mereu suficient de bine dotate iar experienta in EVO e minimala.
In plus trebuie sa verificam ca masina este in parametrii ca nu este o problema de antrenare, aprindere...desi repet tind sa cred in diagnosticul de la Tiriac Auto.

Acum am vazut raspunsul vostru, va multumesc pt ajutor, am sa tin cont de voi la alte probleme, stiu de voi, am vbit cu sebastian odata pt un soft. In legatura cu problema, am rezolvat o la ei prin schimbarea cutiei de viteze. Multumesc

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer EVOlution”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori