Putin Ajutor!

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Lancer Evolution (toate generatiile)
Avatar utilizator
magnex265
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 23, 2009 12:31 pm

Mesaj de magnex265 » Joi Aug 27, 2009 5:33 pm

Am si eu doua probleme cu care sper ca ma poate ajuta cineva( cu sfaturi boneinteles)
Masina e un EVO 8.
1 Cum stiu daca mai am ulei in cutia de viteze/ daca mai am cat trebuie, cum pot vedea/ afla??
2 Pe masina am xenon la faza scurta. Periodic farul din dreapta imi tot face flashuri/ blitzuri fara ca eu sa fac nimik. Stie cineva ce ar putea avea, sau unde as putea sa merg sa imi faca un diagnostic fara sa ma usuce de bani??

Multumesc pt cei ce or sa incerce sa imi dea un raspuns sau un sfat( bun sau rau).

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Joi Aug 27, 2009 8:34 pm

La far e foarte probabil sa fie dus balastul. Despre diagnostice cred ca la orice firma mai serioasa care monteaza si xenon. Desi cred ca la toti solutia va fi inlocuirea.

Avatar utilizator
Jeff
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 12, 2007 3:28 pm
Contact:

Mesaj de Jeff » Joi Aug 27, 2009 9:17 pm

QUOTE (magnex265 @ Aug 27 2009, 05:33 PM) 1 Cum stiu daca mai am ulei in cutia de viteze/ daca mai am cat trebuie, cum pot vedea/ afla??

Ridici masina pe elevator si scoti busonul de umplere (fill), daca ai ulei atunci trebuie sa fie la nivelul busonului, altfel zis daca incerci sa completezi si da pe afara, e ok.
Fişiere ataşate
Cutie1.jpg
Cutie1.jpg (59.07 KiB) Vizualizat de 6751 ori

Avatar utilizator
magnex265
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 23, 2009 12:31 pm

Mesaj de magnex265 » Joi Aug 27, 2009 10:29 pm

QUOTE (shadow2blade @ Aug 27 2009, 06:34 PM) La far e foarte probabil sa fie dus balastul. Despre diagnostice cred ca la orice firma mai serioasa care monteaza si xenon. Desi cred ca la toti solutia va fi inlocuirea.


Multumesc frumos! Voi merge la un service/ firma care se ocupa cu asta. Credeam ca e ceva ce pot face eu( sigurante sau ceva de genul).
Multumesc frumos oricum!

QUOTE (Jeff @ Aug 27 2009, 07:17 PM) Ridici masina pe elevator si scoti busonul de umplere (fill), daca ai ulei atunci trebuie sa fie la nivelul busonului, altfel zis daca incerci sa completezi si da pe afara, e ok.

Multumesc frumos pt reply si mai ales pt poza! Am observat cu 2-3 luni inainte ca e " umezit" cu ulei pe la ambreiaj si poate din " paranoia" mi se pare acum ca imi agata la treapta a doua si a 5 si ma gandeam ca poate nu are suficient ulei!

Multumesc f mult oricum! Numai bine!

Avatar utilizator
Jeff
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 12, 2007 3:28 pm
Contact:

Mesaj de Jeff » Vin Aug 28, 2009 12:47 am

Daca agata la schimbat, mai ales in turatii mai mari, poti suspecta ambreiajul.

Avatar utilizator
magnex265
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 23, 2009 12:31 pm

Mesaj de magnex265 » Vin Aug 28, 2009 12:33 pm

Aha. La asta nu m-am gandit sincer. El e cam dus si vreau sa imi comand unul de pe e bay. Sunt cam tocite placutele alea de cupru( e racing nu street), odata chiat mi s-a blocat si nu mai puteam schimba deloc, am turat-o din greseala/prostie f tare cu ambreiajul calcat. Dupa ce ma intorc din concediu vreau sa imi comand un kit si un disc separat de strada.

Multumesc f mult Jeff. Numai bine!

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Aug 31, 2009 3:07 pm

de u nde esti?
daca esti din buc, te pot ajuta cu un balast de proba (pot sa-ti si vand ca am 2 in plus), desi cred ca e becul de vina.

Avatar utilizator
magnex265
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 23, 2009 12:31 pm

Mesaj de magnex265 » Mar Sep 08, 2009 5:40 pm

Salutare si scuze de intaziere dar am fost plecat din tara.
Da sunt din B. Pastrez mesajul si dupa ce reusesc sa ma indrept si eu cu banii un pic ( de abia am venit din concediu), iti scriu un mesaj ceva si poate reusim sa ne vedem.
Mersi mult oricum pt bunavointa.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancer EVOlution”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori