Cauciucuri De Iarna Mai Late Sau Mai Inguste?

Prezinta-ti L200-le aici!
Avatar utilizator
ionporojan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 18, 2015 4:22 pm

Mesaj de ionporojan » Vin Oct 30, 2015 12:01 pm

Salut,
Am un Mitsubishi L200 cu jenti pe 16. Imi poate recomanda cineva care cauciucuri de iarna sunt ideale pentru aderenta? Cele inguste sau cele mai late?
Si daca se poate si o marime recomandata.
Multumesc!

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Vin Oct 30, 2015 1:05 pm

Daca nu iti faci probleme de dimensiunea pe care o ai in talon atunci 265/70 R16,si sunt cam maxim ce poti strecura sub ea.Ca producator cele de la BF Goodrich AT.Merg foarte bine pe zapada,au toate inscriptionarile gen M+S,le poti folosi si vara si se comporta excelent pe forestiere si decent in offroad.Daca vrei de iarna dedicate atunci alege Nokkian.

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Vin Oct 30, 2015 3:32 pm

Ca marca si daca punga nu este o problema,BFG-urile.
Ca sant AT-uri All season sau MT-uri,conteaza ce vrei TU sa faci cu ele si pe unde vrei sa mergi,sosea-munte.
Cu latimea,iar este o problema,pe unde vrei sa mergi,...sosea-munte.Cristi4x4.a dat o dimensiune max pe care o poti pune pe spatiala.
Daca mergi pe sosea respecta producatorul,..pe munte ai putea sa pui ceva mai inguste,depinde de raportul pret calitate.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Vin Oct 30, 2015 8:21 pm

Iarna cauciucuri mai inguste ca sa taie zapada, iar vara cauciucuri mai late. Cam asta e regula!

Avatar utilizator
pasek
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Oct 25, 2010 9:13 pm

Mesaj de pasek » Dum Noi 01, 2015 8:39 am

Eu am avut BF Goodrich AT pe un Pajero si s-au comportat foarte bine pe zapada, le recomand. Atentie nu MT ! Colegii de pe forumurile de offroad spuneau ca MT pe zapada sint sanii. Inainte am avut Bridgestone Dueler care nu erau bune deloc la zapada

Avatar utilizator
ionporojan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 18, 2015 4:22 pm

Mesaj de ionporojan » Lun Noi 02, 2015 3:15 pm

Multumesc pentru sfaturi. 90 la suta din drumuri le fac la munte iar cauciucuri prefer sa fie de iarna nu all season. Sa inteleg ca sunt recomandate mai inguste?
Toate cele bune!

Avatar utilizator
jjiacobuta
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 07, 2010 6:25 pm
Localitate: Iasi

Mesaj de jjiacobuta » Lun Noi 02, 2015 3:43 pm

Cauciurile de iarna nu sunt neaparat bune pe munte. In zapada afanata si mare cauciucul de iarna se "umple" cu zapada si apoi nu mai ai tractiune.
BFgoorich AT au peste 10 mm si ai supertractiune in zapada inghetata si afanata. Nu sunt excelente pe gheata si zapada batatorita insa se descurca rezonabil.
Daca mergi la munte recomand AT de la BFGoodrich. Foarte bune si Conti grip AT de la Continental. Eu vorbesc din experienta, cele de iarna cand mergeam pe
drumuri forestiere puneam pe spate lanturi ca sa fiu sigur de tractiune. Pentru sosele de iarna mergi linistit cu modele de iarna .
Deci cauciuruile de iarna sunt mai bune doar pe zapada batatorita si gheata din experienta si teste.

Avatar utilizator
apetreicatalin67
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 27, 2009 7:15 pm

Mesaj de apetreicatalin67 » Mar Noi 03, 2015 8:39 am

BFG AT KO All season au 13 mm in carne,abia le-am luat si stiu ca am masurat.

Avatar utilizator
ecoalternativ
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Sep 13, 2015 12:19 am

Mesaj de ecoalternativ » Mar Noi 10, 2015 7:28 pm

Ce parere aveti de Nokian Rotiiva AT ?
Sant curios daca a folosit cineva ,tocmai am achizitionat 4 buc 245/65 R 17

Avatar utilizator
cristian_sen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 18, 2007 11:15 pm

Mesaj de cristian_sen » Mie Noi 11, 2015 5:38 pm

Pai acum dupa ce le-ai luat nu e cam tarziu sa intrebi de ele? Am avut Rotiiva pe alta utilitara si am fost foarte foarte multumit ...pana nu am mai fost. Profilul este perfect pentru conditiile noastre de trafic, foarte elestice iarna, mai mult decat decente la franare dar se consuma cam repede, chiar foarte repede si imbatranesc la fel de repede. Adica 2 max 3 ani / max 50 000 km poti sa contezi pe ele dar apoi se decoloreaza, se deformeaza nu mai ies la echilibrare. Deci trebuie sa-si scoata banii cat mai repede, rulaj mult in perioada scurta de timp. . Ale mele au fost made in Rusia si au fost rulate si vara si iarna, probabil asta e explicatia. Unde ai gasit si la ce pret? Cand am cautat nu am gasit cu norma 111S ci doar 107 ptr 16'.

Scrie răspuns

Înapoi la “L200-le meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori