2008 Outlander 2.0did Intense

Prezinta-ti Outlanderul aici!
Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mie Mai 13, 2009 11:52 am

Salut!
Va prezint si eu masina mea, un Outlander diesel cu motorul de 2000, fabricat in 2008, dar cu garantie 5 ani si cu un super pret. Masina este fix ce imi doream si ce aveam nevoie, deci promotia a picat la fix.
Echiparea este Intense, culoarea (nu prea am avut de ales), argintiu metalizat.
Acum dupa ce am facut 1000 de km, consumul in Bucuresti este intre 8,5 si 10,5%. La drum lung, mers normal (si tare pe alocuri, si mai incet, dar fara autostrazi), cam 6,5% in primii 1000km.
O sa revin cu detalii, impresii si consumuri.
Am pus covorase de cauciuc si tavita portbagaj din cauciuc, dar nu de la Mitsubishi. Momentan, i-am montat alarma, senzori de parcare si maine ii pun folie.

Iata si cateva poze, defileul Dunarii.
Fişiere ataşate
Picture_012.jpg
Picture_012.jpg (1.71 MiB) Vizualizat de 3535 ori
Picture_011.jpg
Picture_011.jpg (2.03 MiB) Vizualizat de 3512 ori
Picture_010.jpg
Picture_010.jpg (1.73 MiB) Vizualizat de 3499 ori
Picture_009.jpg
Picture_009.jpg (1.25 MiB) Vizualizat de 3494 ori
Picture_008.jpg
Picture_008.jpg (1.54 MiB) Vizualizat de 3529 ori

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mie Mai 13, 2009 4:51 pm

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente neplacute.
Ne poti spune care este mai exact acel "super pret" de care faci vorbire?

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mie Mai 13, 2009 5:33 pm

Merci! Si tu la fel!
21630E cu tot cu tva. Cu inmatriculare, alarma, senzori de parcare si folie, hai sa zic 22000E. Mi se pare un pret foarte bun pt un SUV japonez, diesel cu 5 ani garantie. (oricum imi placea mai mult ca honda sau toyota).
Am avut intentii foarte serioase sa o cumpar in toamna, fix aceeasi configuratie, la 23600 fara tva. Am avut niste probleme si nu s-a putut. Acum, cu noul pret, m-am imprumutat si am reusit sa o iau. Nu intentionez sa o schimb vre-o 7 ani macar.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mie Mai 13, 2009 6:54 pm

Asta da "super pret"......bravo!

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mar Apr 26, 2011 9:05 pm

Repetand ce am scris si pe topicul de revizii, am facut si eu revizia de 2ani/40000km la MCar expozitiei.
Pe scurt, 1100 ron cu TVA(toate filtrele) si uleiul adus de mine (4 litri Mobil1, ESP30). In acesti bani a intrat si curatarea sistemului de AC (operatiune suplimentara - 106 ron cu tot cu tva), precum si un litru de ulei (eu am adus doar 4). Totul a fost foarte ok, ca de obicei.

Uleiul l-am adus eu pentru ca am ramas cu stoc de la revizia precedenta de cand am cumparat eu ca nu aveau Mobil1 si nu am vrut sa pun altceva. De notat, pretul uleiului la ei este de 56ron/litru cu tot cu tva. Acceptabil as spune eu, mai ales ca nu parea a fi de la butoi (am primit bidonul de un litru cu restul nefolosit).

Preturile, mari, nu le gasesc incorecte in conditiile in care serviciile si amabilitatea au fost, ca intotdeauna, la cel mai inalt nivel.


Imi poate recomanda cineva pe PM niste placute de frana bune (as vrea ceva mai performante, dar nici ceva sa se roada sau sa roada discurile prematur; deh, baba!) Multumesc!

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Mar Iul 02, 2013 6:10 pm

N-am mai scris de ceva vreme pe aici... masina o conduce cam de un an consoarta, dar o conduc si eu in weekenduri sau cand mergem impreuna pe undeva.
Masina a ajuns la 87000km fara probleme. Apa paie si bataie. In o saptamana vreau sa plec cu ea in Lefkada. Revin cu impresii dupa drum.

Acum sa ating si cateva mici probleme care au aparut
1. La o parcare, am atins un pic un gard. S-a spart un soi de stop de ceata din bara, de pe partea stanga. Nu e totusi un stop de ceata (nu are fire si nici bec; nu exista cablaj tras). E un reflectorizant nenorocit. Am vazut multe masini cu el lipsa sau spart si deduc ca si altii s-au lovit de problema mea. Porcaria se gaseste doar pe original: peste 6 milioane la reprezentanta sau 10 la magazine de cartier. Am zis ca mai bine mor decat sa platesc banii aia si casco nu am vrut sa folosesc. Pana la urma am gasit codul piesei (L-8337a015) si am reusit sa comand prin cineva din Ucraina. Am iesit cu transport, taxe de transfer bancar si o vodka sub 2 mil. Imi pare rau ca nu am luat mai multe. Oricum in rusia, costul piesei este sub 100 ron. Deci daca aveti probleme, Rusia sau casco. La reprezentanta veti fi umiliti (eu asa consider). Culmea, la alte repere nu au preturi nesimtite, dar la piesa asta imi venea sa fac spume la gura. Am fost cat pe ce sa jur ca nu mai imi iau masina japoneza in ziua aia.

2. La 60000km (ianuarie 2012, nota bene!) am schimbat uleiul in cutia de viteze. Conform manual. Imediat dupa revizie, masina intra mult mai greu in viteze, iar la frig trebuia sa fii tare in brand ca sa bagi in viteza 1 de pe loc (nu din miscare ca nu sunt idiot). Merg la service, reclam, evident ca primesc raspunsul ca s-a schimbat conform ce norme au ei. N-am reusit sa ma inteleg cu ei. Eu le tot spuneam ca s-a schimbat radical comportamentul, ei ca domne aia e norma... Intre timp a venit vara si parca nu a mai fost asa rau.
Cand a venit frigul in toamna si i-am dat masina sotiei, chiar nu era chip sa o bage in viteza 1 dimineata. Am mers iar la service hotarat sa nu plec fara scandal imens si plangere la OPC. N-am sarit cu scandal din prima (niciodata nu o fac). De data asta imi spun oamenii ca intre timp a venit o circulara si ca da, producatorul recomanda alt tip de ulei. Trec peste faptul ca eu vorbeam singur ca nu e posibil sa fie normal sa intre asa de greu in viteza, dar deh, daca aia era norma, cine sa ma asculte? Se schimba uleiul si surpriza: trebuie sa platiti schimbul uleiului (masina este inca in garantie). o.O No comment. Probabil ca a vazut omul ca ma inrosesc ca abia am apucat sa cer sa vorbesc cu un manager ca a venit si confirmarea ca e pe cheltuiala MCar Expozitiei. Evident, dupa asta cutia a mers ceas.

In rest... sunt ultra multumit de masina. Nu am ce sa ii reprosez. Consum mic, taxe mici, spatiu garla.
Revin peste 2 saptamani cu impresii.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Iul 05, 2013 11:55 am

Concediu placut!

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Vin Iul 05, 2013 1:34 pm

Multumesc, Andrei!

Nu am precizat, dar sper sa nu reiasa ca am ceva cu cei din Expozitiei (cand/daca o sa am, nu sunt genul care sa taca). Pana la urma au fost ok (pot intelege faptul ca aveau ei nu stiu ce norma, dar cateodata mai trebuie ascultat si clientul ca nu sunt chiar toti habarnisti). Per total sunt foarte multumit de ei si o sa merg in continuare la ei, chiar si dupa ce expira garantia. Normal ca experientele negative ies in evidenta, dar asta nu inseamna ca cele pozitive sunt inexistente sau ca nu conteaza.

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Lun Iul 15, 2013 8:52 am

Am revenit din vacanta cu 2700 km la bord. Mitsa s-a comportat exemplar, n-a facut probleme si a consumat decent. 2700km, 7,2 consum mediu, 0 probleme.
Despre lefkada, nu pot zice decat ca sper sa merg cat mai des pe acolo. Un pic cam scumpa totusi, pentru asteptarile mele. Nu exagerat insa, se poate merge si fara sa te dai in stamba.

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Lun Dec 02, 2013 3:18 pm

Incet incet, se apropie de 100.000 km. Masina merge brici, nu am ce sa ii reprosez.

Intre timp, am montat acel scut metalic (am mai scris pe un topic dedicat) care e super si am montat un hands-free Parrot MKI9100 Foarte util si foarte misto la capitolul muzica: am si eu acum audio in, usb in, iPod in + muzica pe bluetooth.

In curand trebuie sa merg la revizie cu ea. Intrebare: se aude un mic zgomot in interiorul volanului (pocnet scurt) cand invart volanul. Masina este inca in garantie; sa le zic ceva alora de la service sau o sa rada aia de mine ca iese in curand din garantie si brusc imi pute totul (nu de alta, dar am mai patit chestia asta la altii si la prima vizita dupa garantie brusc aberatiile mele s-au transformat in cerittudini si trebuie schimbat... )

Scrie răspuns

Înapoi la “Outlanderul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori