Zgomot Nou Motor In Anumite Plaje De Turatii, Video Inclus! Ce Poate Fi?

Prezinta-ti Outlanderul aici!
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Aug 04, 2016 1:40 pm

Salutare tuturor. De la o vreme am constatat ca am un zgomot nou, in anumite plaje de turatii.. E un tacanit de se aude destul de tare.
Am intrebat mai multa lume dar nimeni nu si-a dat seama de unde ar putea fi.
Uneori nu se aude, uneori se aude. In general cand e motorul rece nu se aude, dar dupa ce se incalzeste..incepe.
Plaja de turatii este in general cam intre 1200-1500 rpm.
Eu am reusit azi sa-l fac sa se auda acel tacanit si la ralanti, introducand in functiune aerul conditionat. Cu compresorul pus vad ca face si la ralanti dar mai incet.

V-am pregatit acest filmulet pe youtube. L-am facut cu iPad-ul.
Cred ca o sa observati si voi variatia in turatie si la un moment dat un tacanit.

Mai precis la secunda: 0:05, 0:13 si cel mai bine se aude la 0:24, ei.. la acela ma refer, la secunda: 0:30 dispare dar la 0:32 iar apare si tot asa.
V-am dat timpii sa intelegeti la ce ma refer, i-am scris si ca comment pe youtube.
Pana acum nu-l aveam.. Asa cand ma uitam la motor cu capota ridicata nu imi dadeam seama de unde vinde dar acum dupa ce vizionez filmarea imi dau seama ca vine din partea soferului a motorului.

Ce poate fi oameni buni? M-am saturat de ea. Ati mai avut problema de genul asta la vreo masina?
Ce poate fi acel tacanit puternic?
Ma sperie ca iar ma jupoaie de parale.

Daca nu mege cu tagurile de youtube iata aici link-ul:

https://www.youtube.com/watch?v=xOybHgfraFk








Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Vin Aug 05, 2016 10:01 pm

Tot eu i-am dat de cap... se poate inchide. Problema era atenuatorul ala de vibratii care se monteaza in fata filtrului de aer. Ala vibra aiurea. L-am dat jos si s-a rezolvat! N-are nici o treaba cu aerul rece ... oricum trece prin intercooler. E o porcarie care sa atenueze vibratiile produse de absorbtia de aer dar in cazul meu mai tare vibra si atingea pe acolo. O porcarie.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Vin Aug 05, 2016 10:37 pm

Sa nu te sperii daca-ti creste consumul cu "porcaria" aia data jos.

Succes.

Avatar utilizator
LauCalin
EVO I
Mesaje: 10
Membru din: Dum Sep 28, 2014 11:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LauCalin » Dum Aug 07, 2016 4:13 pm

Nu vad de ce sa-i creasca consumul. Pentru ca nu vad ce legatura ar avea piesa aia din moment ce rolul ei este sa atenueze vibratiile.
Si revenind, tocmai asta vroiam sa-ti propum. Vezi sa ai toate treburile de pe-acolo etanse. Eu am patit asa cu scutul termic care se auzea ca un troncanit doar undeva pe la 1200-1300 rpm. Cati km are Coltul tau? Iarta-mi curiozitatea. Intreb pentru ca vad ca il urasti tot mai mult si iti "cere" bani.

Scrie răspuns

Înapoi la “Outlanderul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori