Sfat Achizitie Outlander 3

Prezinta-ti Outlanderul aici!
Avatar utilizator
mihai12mihai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 12, 2013 8:32 pm

Mesaj de mihai12mihai » Lun Oct 14, 2013 11:48 pm

Salut ,
Doresc sa cumpar un Outlander3 nou de la tiriac auto bucuresti, ma gandeam sa iau cu motorizarea 2.0 benzina cutie automata ...Culoarea cupru, coniacul acela...
Ce parere aveti despre masina???pro si contra?
Motorizarea?
Preturi aprox revizii?
Consum real?
Pret 27.000 euro cu tva inclus...

Ce parere aveti?

Multumesc

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Mar Oct 15, 2013 1:30 pm

Mergi la dealer si cere sa faci un drive test cu ea.Asa i-ti faci singur o parere despre masina.Sfatul meu ar fi sa i-ti ei un 2.2 diesel.Am facut test de drum cu ambele motorizari cu cutii automate dar benzinarul de 2.0 nu m-a dat pe spate.

Avatar utilizator
mihai12mihai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 12, 2013 8:32 pm

Mesaj de mihai12mihai » Mar Oct 15, 2013 2:43 pm

Salut,

Am fost am facut un test drive imi place masina asha nu am ce sa-i reprosez dar imi este frica putin de consumul pe care-l face!! avand in vedere ca merg in jur de 40.000 pe an .
M-am dat si cu 2.2 diesel insa nu a fost diferenta cel putin mie nu mi s-a parut ...
Ce sti de motorul asta?

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Mar Oct 15, 2013 2:57 pm

Mie nu mi s-a părut cine ştie ve la tablă. Am văzut ?n slănic md o tablă cam subţire

Avatar utilizator
mihai12mihai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 12, 2013 8:32 pm

Mesaj de mihai12mihai » Mar Oct 15, 2013 5:43 pm

Salut @donkey

Acum sti cum este cu tabla ca se indoaie si aia subtire si aia groasa, motorul sa mearga si sa nu am probleme cu ea la mers....

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Oct 15, 2013 6:51 pm

Automata pe 2.0 benzina nu-i o alegere tocmai fericita... daca vrei neaparat benzina mergi pe cutie manuala. Automata e ok cu motorul fumacios.

Avatar utilizator
mihai12mihai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 12, 2013 8:32 pm

Mesaj de mihai12mihai » Mar Oct 15, 2013 10:29 pm

De ce nu este ok?datorita consumului sau de ce?

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mie Oct 16, 2013 6:37 pm

M-am dat jos din Outy ce-l conduc zi de zi cu cutie manuala si m-am urcat in cel cu cutie automata. Nu m-a impresionat deloc:

In reprize scurte (cum ai nevoie in oras) nu prea te ajuta, apare un mic lag ce intarzie raspunsul asteptat la acceleratie; la cutia manuala lagul nu prea exista. Nu luam in discutie modul sport.

Turatiile de schimb sunt fix aiurea fata de regimul de viteza impus legal. Daca vrei sa mergi cu 50 km/h oscileaza intre vit 3 si vit 4. la 70 km/h intre 4 si 5. Plimba-te cu automata si cu manuala si faci singur diferenta.

Astea-s cele doua mici scame de pe creierul meu ce ma fac sa merg pe cutia manuala.

Mai e si pretul de achizitie si intretinerea mult diferita.

Spor.

Avatar utilizator
mihai12mihai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 12, 2013 8:32 pm

Mesaj de mihai12mihai » Joi Oct 17, 2013 3:39 am

SAlut ,

Iti multumesc pentru parerea ta...din ce am observat ca pe cutia automata vine si cu padele in spatele volanului si poti sa le folosesti ca atare ....
Pretul de achizitie este de 27.000 pe perioada targului de la romaero ...
Intretinerea ce inseamna?unde sunt diferentele?

Multumesc

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Joi Oct 17, 2013 1:16 pm

Diferentele dintre un diesel si benzinar sunt de cuplu si consum.Dieselul ofera un cuplu mult mai mare la turatii joase fata de un benzinar si un consum de combustibil mult mai redus.Ca intretinere diferentele sunt nesemnificative.
Cutia manuala versus automata.Aici e o intreaga polemica.Fiecare are avantaje si dejavantaje,depinde de tine cum le percepi.Automata i-ti ofera comoditate la condus in dauna unui consum cu 0.5 pina la 1 L mai mult decit una manual indiferent de motorizare.Daca mergi mult o cutie automata e ceea ce i-ti trebuie,asta i-ti spune unul care merge cam 60000 de km pe an.E drept in parcare mai am 2 manuale dar fiecare au dedicatia lor.

Scrie răspuns

Înapoi la “Outlanderul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori