My Pajero Mk4

Prezinta-ti Pajero-ul (Montero) aici!
Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Joi Sep 27, 2018 11:44 am

lee99, nu interpreta aiurea ce iti spun, dar e clar ca nu ai citit manualul de service (gasesti acolo procedura descrisa de cristi4x4) si nici nu pari ca ai avea bunavointa de a face asta. Iti recomand sa mergi totusi la un service inainte sa te apuci de mesterit, eventual mergi la un service mic de cartier unde poti sta langa masina in timp ce mecanicul se ocupa de toate cele.
Daca totusi insisti sa te ocupi personal, iti recomand sa cauti manualul de service (il gasesti pe google) citeste toti pasii pentru toate procedurile pe care vrei sa le faci, vezi cateva filmulete pe youtube si abia apoi te apuci de masina ta.

In alta ordine de idei pentru cantitatile de ulei si specificatiile fiecaruia poti folosi ghidul de ulei de la MOTUL (vezi la ei pe site). Ulterior, cumperi ce produse vrei, dar te poti folosi de cantitatile si specificatiile de acolo.

YOUTUBE - cutie, filtru, demontare

have fun si ai grija de masina!
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Avatar utilizator
lee99
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 14, 2013 1:47 am

Mesaj de lee99 » Joi Sep 27, 2018 6:59 pm

Eu nu interpretez nimic gresit,dar nu iti inteleg frustrarea.Cica eu nu am avut binevointa sa citesc manualul.
Tu daca citeai topic-ul de la inceput,daca aveai binevointa,poate observai ca sunt plecat din tara.Sunt la 1000 km de ea.Am revenit in tara pt o zi ca s-o cumpar si am si plecat inapoi.Tocmai din acest motiv incerc sa adun informatii online.
Greseala mea a fost ca nu am luat cu mine manualul masinii sa-l rasfoiesc pana ma reintorc.
Si da,incerc sa fac reparatiile singur,pe cat posibil.Ce nu reusesc ma duc la cei specializati.
Sper sa nu te superi pe mine

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Vin Sep 28, 2018 10:28 am

QUOTE (lee99 @ Sep 27 2018, 06:59 PM) Eu nu interpretez nimic gresit,dar nu iti inteleg frustrarea.Cica eu nu am avut binevointa sa citesc manualul.
.......Tocmai din acest motiv incerc sa adun informatii online........
Greseala mea a fost ca nu am luat cu mine manualul masinii sa-l rasfoiesc pana ma reintorc.
Si da,incerc sa fac reparatiile singur,pe cat posibil.Ce nu reusesc ma duc la cei specializati.
Sper sa nu te superi pe mine

Nu e nici o frustare, dar nimeni in ultimul timp nu cauta informatii, in schimb toti cer. Tot ce trebuia sa faci era sa dai un search pe forum.

Gaseai manualul aici, pe forum: http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=1609&st=20

Am extras pentru tine link-urile utile din topicul mentionat mai sus.

Manual intretinere periodica

Alte manuale

Extra manuale

E de apreciat ca incerci si ai dorinta de a face lucruri singur, dar e mult mai indicat sa te documentezi corespunzator inainte de a dezbate un simplu schimb de ulei.

Spor la lectura si surubareala!
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Avatar utilizator
lee99
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Oct 14, 2013 1:47 am

Mesaj de lee99 » Dum Sep 30, 2018 11:41 pm

Multumesc de ajutor si de link-uri
Inainte de a-mi face acest jurnal am lecturat tot forum-ul,crede-ma.Nu am gasit tot ce-mi trebuia,dar m-au ajutat totusi postarile altora
Problema cu link-urile e ca :
- ori sunt in rusa sau spaniola
- ori sunt milioane de mici detalii care nu imi folosesc
- ori nu le pot descarca sau daca le descarc vin incet si apoi am probleme de ,,desfacere''.Data trecuta am descarcat ceva,dar m-am ales cu ceva inutil.Ori nu ma pricep eu.

Anyway,incerc sa adun informatiile din link-urile puse de tine.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pajero-ul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator