2009 Mitsubishi Lancer 1.8 Mt Intense, Orient Red

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
deyutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 10:39 pm
Contact:

Mesaj de deyutzu » Mie Apr 24, 2013 1:13 pm

Cam asta spune manualul @ flipper asa o fi oricum este un ulei bunicel dar o sa trec pe motul,este mult mai silentios si mai bun(cel putin asta am auzit de la foarte foarte multa lume)
Fişiere ataşate
image.jpg
image.jpg (1.84 MiB) Vizualizat de 2492 ori

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mie Apr 24, 2013 1:35 pm

QUOTE (deyutzu @ Apr 24 2013, 01:13 PM) Cam asta spune manualul @ flipper asa o fi oricum este un ulei bunicel dar o sa trec pe motul,este mult mai silentios si mai bun(cel putin asta am auzit de la foarte foarte multa lume)

Super! Acum pot verifica

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Apr 25, 2013 9:45 pm

uite aici, manualul utilizatorului pt lancer 2008 in limba romana. spor la citit.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Joi Apr 25, 2013 11:02 pm

Multumesc! Chiar aveam nevoie de manualul de utilizare.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Lun Apr 29, 2013 12:30 am

Te-am vazut in ziua in care ai testat/probat masina, era intr-o sambata nu? De la AutoKlass o iei, eram cu un prieten care vrea sa-si cumpere un C. Vad ca nu ti-a raspuns nimeni legat de Litex Auto, au fost baieti extrem de seriosi pana in toamna anului trecut, acum din cate am auzit nu prea mai sunt (au facut niste modificari de personal, si ar avea niste probleme financiare-nu sunt sigur-), totusi eu mi-am facut reviziile la ei, mai am 2000 de km si ma duc la revizia de 90.000 de km. Mereu mi-au pus ulei Repsol cu care nu am avut nici o problema pana acum si am fost foarte multumit ( eu am diesel ). Iti recomand sa schimbi lichidul de frana, iar cel de racire sa-l completezi. ( parerea mea )

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Mar Apr 30, 2013 11:53 pm

Salut,
si eu am luat-o la fel , de la rulate , tot 2009 doar ca avea 15.000 km si am luat-o in 2011.

1. Schimbul de ulei: as merge pe Castrol Edge 5W-40 - ce parere aveti? Este un ulei potrivit pentru acest tip de motor? Alte recomandari (testate) sunt mai mult decat binevenite.
R: da . e ok pentru mers de zi cu zi. daca mergi aproape tot timpul sportiv (constant peste 4500 - 5000 rpm ) poti incerca si 0w-30
2. Filtru ulei, aer, polen: aici as merge pe Mann dar sunt deschis si la alte propuneri care la fel sa fie testate.
R: polen si aer sunt ce mi-ai dat la revizie , nu stiu cum se cheama. pentru aer am k&n . la colt foloseam mann pentru aer si ulei , si ceva nipparts sau nu mai stiu cum pentru polen
3. Am observat ca nivelul lichidului de racire nu este unul corespunzator (este la un nivel mic). Recomandati schimbarea lui sau completare pana la nivelul optim?
R: si la mine era la fel cand am luat-o. la revizie mi-au completat.(dupa 20.000 km). nu cred ca sunt probleme.
4. Acelasi fapt si cu nivelul lichidului de frana.
R: daca nu a mai fost schimbat schimba-l pentru ca deja are peste 3 ani .
5. In ceea ce priveste curelele (exceptand distributia care este pe lant) considerati ca este necesar verificarea lor si daca au urme de imbatranire sa fie inclocuite?
R: pana la 51k cat am acum nu am avut probleme cu ele. si a mea a stat 1 an pe tusa.
6. Astept si alte pareri de la voi.
verifica anvelopele. la mine cel putin , pentru ca a stat 1 an , erau "coapte" pe santuri (toate santurile la toate 4 ) erau crapate . am mai mers 1 an cu ele dar le-am schimbat. cauta poate ai noroc pe okazii.ro (am gasit pirelli p zero rosso , noi (nu am intrebat provenienta:D ) cu 1500 lei toate 4) .
poti verifica placutele daca mai sunt ok , daca nu nu te costa mai mult de 3-400 lei un set bun.
pentru ca e varianta din 2009 este posibil sa ai (daca fostul proprietar nu a sesizat) sa ai un aer conditonat automat mai "zelos" sa ii spunem . mai exact , ma refer la faptul ca in plaja 20-24 de grade)ma refer l temperatura pe care o setezi nu la cea exterioara), dupa ce s-a racit in masina , scade viteze ventilaorului dar nu creste si temperatura pentru a mentine temperatura setata(daca e f cald m mai intai baga cat oate de rece pentru a raci masina si apoi o lasa mai usor si creste temperatura ). o lasa tot pe cat poate el de rece. pentru asta , dupa ce se raceste ii dai pe la 25 de grade si apoi isi mai revine. daca fostul proprietar a fost pe la service in perioada garantiei cu masina si a reclamat asta sigur a fost schimbat calculatorul de la AC(pentru ca se schimba pe garantie) si nu ai aceasta problema. nu e ceva prea deranjant , dar e de mentionat.
daca vrei sa iti conctezi telefonul al bluetooth-ul masinii , mai intai sterge toate telefoanele pe care le are deja in memorie. chiar daca ii dai "overwrite" nu se va conecat automat . poti conecta 7 telefoane (nu simultan). tot la bluetooth vezi ca e o functie "voice training" . se foloseste pentru a asocia vocea si modul cum pronunti cuvintele cu functiile . daca a foat activata , e cam greu sa te descurci cu comenzile vocale (si pentur BT nu ai altfel) pentru ca are "pattern"-ul de voce al predecesorului. cu ea dezactivata merge perfect.
in rest nu trebuie decat sa te bucuri de ea.
eventual mai poti sa iti faci unghiurile
PS. daca ai nevoie de manual(posibil sa nu il mai aiba) da-mi de stire si ti-l trimit in PDF (are ~12 mb)

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mie Mai 01, 2013 12:37 pm

QUOTE (Vibe @ Apr 29 2013, 12:30 AM) Te-am vazut in ziua in care ai testat/probat masina, era intr-o sambata nu? De la AutoKlass o iei, eram cu un prieten care vrea sa-si cumpere un C. Vad ca nu ti-a raspuns nimeni legat de Litex Auto, au fost baieti extrem de seriosi pana in toamna anului trecut, acum din cate am auzit nu prea mai sunt (au facut niste modificari de personal, si ar avea niste probleme financiare-nu sunt sigur-), totusi eu mi-am facut reviziile la ei, mai am 2000 de km si ma duc la revizia de 90.000 de km. Mereu mi-au pus ulei Repsol cu care nu am avut nici o problema pana acum si am fost foarte multumit ( eu am diesel ). Iti recomand sa schimbi lichidul de frana, iar cel de racire sa-l completezi. ( parerea mea )

Exact, de acolo o iau. Era sambata cand am testat-o eram si eu cu un prieten care s-a uitat la masina si mi-a spus ca nu are nicio problema.
Legat de Litex, ma voi duce la ei imediat ce ies cu masina de la Autoklass, multumesc mult de info!!


@Andrei_Iasi: Multumesc mult pentru toate sfaturile! Legat de cauciucuri, am comandat deja 4 cauciucuri Toyo, exact asa erau si cele de pe masina, coapte pe santuri. Si legat de ulei, am luat pana la urma Castrol Edge 5W-40.
Foarte buna observatia si cu aerul conditionat, voi fi atent la aceasta problema si daca se manifesta dau o fuga sa o rezolve dat fiind faptul ca masina are garantie un an in reteaua Mitsubishi.

Avatar utilizator
papusaru75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 17, 2013 9:25 pm

Mesaj de papusaru75 » Mie Mai 01, 2013 11:21 pm

Salutare ! Vreau si eu sa-mi iau un Lancer 1.8 ,2008 si din ce am vorbit cu vinzatorul imi da doar jantele de vara pe 18" si imi va trebui si jante de iarna si as vrea sa stiu ce tip as avea nevoie 5x100, 5x112 sau 5x114,5. Cu mai multe dupa ce iau masina.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Joi Mai 02, 2013 11:31 am

5x114.3

Avatar utilizator
papusaru75
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 17, 2013 9:25 pm

Mesaj de papusaru75 » Joi Mai 02, 2013 11:25 pm

mersi malakai,ma asteptam la asta,ideea era ca eu am niste jante de aliaj pe 16" cu 5 spite incaltate cu gume brigestone turantza 205x65 ,dar sint 5x100 ma gindeam ca pot pune pe ele gume de iarna sa le pot folosi dar nu-i bai ca le vind sau schimb cu unele potrivite.Apropo ce-mi recomanzi pentru iarna jante pe 18" sau pe 16" ?Gumele nu prea conteaza ca oricum nu prea dezapezesc astia pe aicea.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 65 vizitatori