2008 Mitsubishi Lancer 1.8 CVT 143CP Cool Silver Instyle A07

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Lun Apr 07, 2008 10:50 pm

Cumparata pe 24 martie 2008.
Alegerea am facut-o dupa eliminarea unor candidate ca VW Passat si Mazda 6, la lupta stransa cu Honda Accord. Au contat mult aspectul (sotia era fascinata de designul exterior – eu mai rezervat datorita look-ului prea sportiv pt. gustul meu), performantele dinamice, manevrabilitatea, securitatea, dotarile incluse in varianta de varf, CVT-ul si navigatia. Vazand multele plangeri privind calitatea slaba a interiorului la echiparile mai de baza, am decis sa luam Instyle, care e o combinatie ciudata intre un interior de lux, decent si nesatisfacator (manere/cotiere la usi).
Ce e bine (in afara de aspectul exterior)
- Tinuta de drum excelenta: directie sensibila (face exact ce-i ceri), stabilitate deosebita in viraje, se lipeste de sosea, frana sigura si dozabila foarte exact.
- Motor suficient de puternic pt. 1.8 litri, silentios, sunet placut la turatie mai mare.
- CVT-ul lucreaza inteligent, reusind sa accelereze masina bine tinand motorul la turatii neasteptat de joase. Pe cruise control mentine viteza indiferent de rampa/panta. Poate ca s-a invatat cu mine mai repede decat eu cu el!
- Habitaclul suficient de spatios.
- Sistemul audio e la superlativ.
- Comod de condus, cu multe dotari utile: farurile bi-xenon adaptive lumineaza ca ziua, inaltimea reglata automat dupa incarcatura, comenzile mult folosite sunt pe volan, hands free blue-tooth cu comenzi vocale, display-ul multifunctional face toti banii
- Dupa 1500 km pe drumuri nu foarte bune inca nu a aparut nici un greier...
Ce nu imi place
- Cam mult zgomot de la rulaj, putea fi insonorizat si mai bine
- Venind de pe Espero si Peugeot 307 SW, portbagajul mi se pare insuficient
- Suspensia putin cam tare se simte la gropi, dar asta e pretul stabilitatii excelente...
- Oglinda laterala mare acopera vizibilitatea soferului la viraje stanga in traficul urban
- Butonul Info este plasat cam nefericit – trebuie sa te intinzi dupa el. Se pare ca n-a mai avut loc pe volan...
- Zgarcenie inexplicabila in anumite locuri: torpedou mic si neiluminat intr-un bord urias, lipsa leduri la comenzile geamurilor la pasageri, mocheta din portbagaj ar fi potrivita in cotetul de gaini, nu intr-o masina de peste 25K €.

Scuze daca am lungit-o prea mult, dar voiam sa ofer cat mai multe informatii pentru cei care nu sunt inca decisi. Incerc sa pun cat mai multe poze la urmatoarea postare.

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Lun Apr 07, 2008 11:05 pm

Pozele promise.
Am fotografiat din perspectiva naturala a unui om de inaltime medie, fara sa caut pozitii de efect (de jos, etc) care doar induc in eroare. Din pacate efectul de paralaxa a aparatului cam strica aspectul, care in realitate e mult mai spectaculos!
Fişiere ataşate
L0.jpg
L0.jpg (39.71 KiB) Vizualizat de 5011 ori
L1.jpg
L1.jpg (39.55 KiB) Vizualizat de 5002 ori
L2.jpg
L2.jpg (63.27 KiB) Vizualizat de 5009 ori
L3.jpg
L3.jpg (49.8 KiB) Vizualizat de 5008 ori
L4.jpg
L4.jpg (57.25 KiB) Vizualizat de 5007 ori
L5.jpg
L5.jpg (49.92 KiB) Vizualizat de 5021 ori

Avatar utilizator
Bogdan3006
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 30, 2008 7:06 am

Mesaj de Bogdan3006 » Lun Apr 07, 2008 11:23 pm

Frumoasa jucaria :-) S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!

Avatar utilizator
DjLeX.YaKuZa
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 02, 2008 4:31 pm
Contact:

Mesaj de DjLeX.YaKuZa » Lun Apr 07, 2008 11:38 pm

intradevar frumoasa sa o conduci fara probleme...un sfat:D fa ca toti punetzi un capat de toba ca la asa o masina de frumoasa merita o toba stilata:D

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mar Apr 08, 2008 12:47 am

Foarte ok descriere lancerlot. Exact acelasi este si punctul meu de vedere despre masina. Sa o stapanesti sanatos si multi km fara incidente.

Eu am 5000 de km si fara greieri si pe un drum destul de nefericit casa - servici.

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Mar Apr 08, 2008 12:58 am

Va multumesc pentru urari! Sa avem parte cu totii de cat mai multi km fara probleme!

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Vin Mai 09, 2008 5:18 pm

A dat Domnu' si RAR a facut omologarea de tip. Nu au fuserit-o, cu siguranta au lucrat temeinic (adica nu s-au grabit deloc) :roll: .
Dupa o luna si jumatate de la cumparare, am in fine masina inmatriculata! 8)

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Mai 09, 2008 5:42 pm

Sa inteleg ca ai stat jumatate de luna pe tusa cu masina, daca ai inmatriculat-o dupa o luna si jumatate. Eu a trebuit sa astept dupa numere la firma de leasing, care nu s-a grabit prea tare. Am stat numai o zi dupa expirarea numerelor rosii.

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Vin Mai 09, 2008 5:47 pm

N-am stat pe tuse, am primit de la dealer al doilea set de numere rosii.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Vin Mai 09, 2008 7:03 pm

Sa o stapaneti sanatos si sa te bucuri de ea!
Descrierea facuta e la obiect. Se pare ca suntem in acelasi asentiment.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori