Lancer 2.0 Did

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
skateboy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 20, 2013 3:44 pm

Mesaj de skateboy » Mie Feb 20, 2013 4:22 pm

Salutare la toti. Sunt fericitul posesor al unu Mitsu Lancer 2.0 Did din 2009 si vreau sa'i fac o scurta prezentare.
Masina am achizitionat-o in august 2010 si avea 16.000km. Vroiam un diesel puternic si fiabil si am primit un diesel puternic si fiabil. Primul lucru care m-a impresionat a fost consumul scazut de combustibil, atat in oras cat si la drum intins. Cei 140cp isi fac bine treaba, directia e foarte buna, suspensiile rigide si stabilitate excelenta in curbe. Ca termen de comparatie am avut masinile mele anterioare (Hyundai Tucson, Citroen C4 coupe) nici una din cele mentionate nu se ridica la asteptarile si exigentele mele.
Despre consum: in oras consuma undeva la 8,4 - 9,2 consum dependent de stilul meu de a conduce si de traficul din oras, comparativ cu tucson (12l/100km diesel) si C4 (10l/100km benzina)iar extraurban 5,2-6,4 (tucosn 7.4-8, C4 6,6-7,8). Intretinerea masinii e facila si nu mi se pare extraordinar de scumpa. Reviziile le fac la 10-12000 km si ma costa undeva la 500-600ron (nu le fac in reprezentanta). Mai scumpe sunt cauciucurile care le schimb odata la 2 3 ani, preferatele mele fiind dunlop sp sport fastresponse. Acum masina are 77.000km din care 71.000 i-am facut eu. Am intalnit si cateva probleme pe parcurs, principala fiind o eroare a senzorului de presiune de la filtrul de particule. Cand a cedat acest senzor, masina adezactivat turbo-ul. Inlocuirea lui m-a costat 300ron. O alta problema a fost cauzata de o garnitura de la capacul de chiuloasa (200ron), dupa care mi-a cedat un furtun de la pompa turbo parca, furtunul intra in contact cu galeria de evacuare si s-a topit. Am schimbat ceva bucse si capete de bara (nu mai tin minte preturile) iar acum urmeaza sa o duc la un test de suspenii si sa-i schimb discurile/placutele de frana fata, cele de pe spate le-am schimbat cu 2 luni in urma. Cam atat despre masina mea.
Din curiozitate am cautat un mod de a-mi face cablu auxiliar si am gasit asta (poate va ajuta) [url="http://www.youtube.com/watch?v=seyiixtO4pw"] Am desfacut bordul masinii dar locurile din mufa aia imi erau ocupate de alte 3 cabluri care nu stiu ce fac si m-am lasat pagubas (nu am port auxiliar).

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Mie Feb 20, 2013 5:39 pm

Bine ai venit.
Acele fire duc in spatele panoului cu butoanele de la clima si se opresc acolo in vederea cuplarii ulterioare cu mufe de aux in.
Deci le poti scoate fara grija si sa te infigi cu cablul tau.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori