Lancer 2008 Effect Grau 103kw Instyle

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
sss90
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 21, 2008 11:19 pm

Mesaj de sss90 » Vin Mar 21, 2008 11:55 pm

Salutare tuturor forumistilor (posesori sau nu de mitsu). Am urmarit cu interes toate subiectele legate de noul Lancer, toate dezbaterile voastre ( :twisted: :twisted: :twisted: ) la adresa masinii. Pot spune ca s-au relatat destule aspecte , pertinente zic eu, pline de subiectivism (normal din partea posesorilor) sau obiectivim. Vreau sa va spun ca, oricum eram croit pe un Lancer 2.0 DI-D, dar, parca cautam ceva (din relatarile voastre) care sa ma determine ca nu am gresit alegerea. Am efectuat test drive cu mai multe masini (Toyota Avensis, Ford Mondeo, Skoda O, Opel Vectra, Mazda6, Lancer). Sincer, Lancerul m-a impresionat cel mai tare, asta si cu ajutorul unui "meserias" in arta pilotajului auto (la 150 - 160 km/h citeva curbe destul de strinse ). Masina se aseaza foarte bine pe sosea, are o stabilitate fantastica. Cei drept, la celelalte masini nu a avut cine sa imi arate ce pot sa faca. Ca sa nu ma mai lungesc, am dat comanda la un Lancer 2.0DI-D Instyle tocmai din Germania de la o reprezentanta Mitsubishi. Pe 25.03 plec sa o ridic.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Sâm Mar 22, 2008 9:29 am

QUOTE (sss90)Salutare tuturor forumistilor (posesori sau nu de mitsu). Am urmarit cu interes toate subiectele legate de noul Lancer, toate dezbaterile voastre ( :twisted: :twisted: :twisted: ) la adresa masinii. Pot spune ca s-au relatat destule aspecte , pertinente zic eu, pline de subiectivism (normal din partea posesorilor) sau obiectivim. Vreau sa va spun ca, oricum eram croit pe un Lancer 2.0 DI-D, dar, parca cautam ceva (din relatarile voastre) care sa ma determine ca nu am gresit alegerea. Am efectuat test drive cu mai multe masini (Toyota Avensis, Ford Mondeo, Skoda O, Opel Vectra, Mazda6, Lancer). Sincer, Lancerul m-a impresionat cel mai tare, asta si cu ajutorul unui "meserias" in arta pilotajului auto (la 150 - 160 km/h citeva curbe destul de strinse ). Masina se aseaza foarte bine pe sosea, are o stabilitate fantastica. Cei drept, la celelalte masini nu a avut cine sa imi arate ce pot sa faca. Ca sa nu ma mai lungesc, am dat comanda la un Lancer 2.0DI-D Instyle tocmai din Germania de la o reprezentanta Mitsubishi. Pe 25.03 plec sa o ridic.

De ce ai dat comanda tocmai din germania? Din cate stiu in germania este mai scumpa masina decat in romania. Chiar si daca te uiti acum pe site masina este cu 3000 de euro mai scumpa.

http://www.mitsubishi-motors.de/modelle/lancer/preise

Avatar utilizator
sss90
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 21, 2008 11:19 pm

Mesaj de sss90 » Sâm Mar 22, 2008 1:44 pm

Pretul masinii este de 23500 E. Are 4 Km, a fost masina de showroom, de aici si discountul de aproximativ 4500. Cind am ales masina aveau mai multe variante de echipare, motorizare, culoare...
Am semnat un contract, trimis prin mail, de rezervare al masinii, mi-au trimis (tot prin mail) copii dupa actele masinii, factura proforma. Mi s-au promis si niste accesorii (gen covorase, tava portbagaj, ornamente exterioare, inclusiv o terminatie mai aratoasa pentru teva de esapament)

Avatar utilizator
legacyb4
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 20, 2007 12:17 am

Mesaj de legacyb4 » Sâm Mar 22, 2008 3:50 pm

Pai cam asta inseamna sa vinzi o masina. Afara nici o masina nu pleaca de la dealer cu pretul de lista. Chiar daca nu ceri, tot primesti ceva gratuit, fie ca e reducere din pret sau accesorii. Si daca e masina de showroom, e considerata aproape ca si cum ar fi second hand, desi ea e neatinsa.

Din pacate, noi mai avem mult pana sa ajungem la nivelul asta. Un motiv ar fi neprofesionalismul si lacomia dealer-ilor, faptul ca nu au concurenta, si inca nu se vand atat de multe masini ca in Germania astfel incat situatia financiara sa le permita discount-uri prea mari.

Avatar utilizator
sss90
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 21, 2008 11:19 pm

Mesaj de sss90 » Sâm Mar 22, 2008 5:23 pm

In mod cert, pina in momentul de fata, dealerul a dat dovada de mult profesionalism. Inca s-a oferit sa imi asigure transportul din Romania, dar trebuia sa mai astept vreo 10 zile. Am preferat sa merg mai devreme cu avionul. Chiar si asa o sa ma astepte la aeroport pentru a ma conduce la reprezentanta (aproximativ 300-400 Km). Si in plus, din discutii cu diferite persoane am inteles ca si loturile de masini pentru Germania au alt "standard de calitate" in comparatie cu cele pentru Europa de Est. Se pare ca lucrurile se vor complica(din cite am inteles de la voi referitor la partea de service) in momentul in care o sa incep sa fac reviziile in romania. Asta este , cu rabdare, calm (si multi bani :-D ) o sa le trecem cu totii.
O sa revin cu primele impresii despre masina cind voi ajunge in tara.

Avatar utilizator
sss90
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 21, 2008 11:19 pm

Mesaj de sss90 » Mie Apr 02, 2008 9:24 am

Salutare. M-am intors cu masina mult dorita. Referitor la dealerul din Germania, ce pot sa va spun, pe cit de neincrezator am fost(chiar paranoic dupa spusele sotiei), atit de bine fost. Am fost luati de la aeroport si transportati la sediul firmei aprox. 300km, cazati , masa la restaurant, masina la dispozitie si consilieri privind magazinele cu oferte bune (totul pe cheltuiala firmei). Sincer am ramas foarte impresionat de acei oameni, care cu adevarat vroiau sa vinda masini si clientul sa fie multumit. Toate actele au fost facute de asemenea de catre dealer (inmatriculare, asigurare, etc).
Si acum impresii despre masina (caci vorba aceea, in 2000 km condusi pina la Eforie, am avut timp sa vad ce poate masina)
- la drum intins, la viteze de 140 - 160km/h masina se aseaza foarte bine , are o buna stabilitate, iar pe autostrazi pilotul automat este chiar foarte util
- cutia este foarte bine etajata, oferind reprize foarte bune (am efectuat niste depasiri "criminale", la care cu Espero nici nu ma gindeam, chiar era sa ramin si fara permis)
- datorita xenoanelor, vizibilitatea pe timp de noapte este f. buna
- frinele actioneaza foarte bine ( am avut ocazia sa le incerc la o viteza de 90 km/h)
- suspensia destul de rigida pentru drumurile noastre pline de gropi
- la drum intins deranjeaza un pic zgomotul motorului (dar vorba cuiva, dau muzica mai tare )
- consumul mediu a fost de 6,1
- sistemul de navigatie isi face toti banii (doar pina la intrare in romania, sa speram ca va aparea si varianta pentru noi)
- scaunele ofera o pozitie buna si comoda de condus (am condus si 8 ore fara pauza)
- portbagajul este destul de incapator (4 cauciucuri de iarna cu jenti +o gramada de dulciuri pentru copil+vaze si oale de lut pentru sotie)
Una peste alta , sunt foarte multumit de alegerea facuta, inclusiv cumpararea masinii din Germania.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mie Apr 02, 2008 9:48 am

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Admirabil cum s-au comportat cei de la dealer. Mai ca nu imi vine sa cred ce citesc.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mie Apr 02, 2008 11:14 am

Da sa te tina mii de km fara probleme, si poate invata si dealerii nostrii de la colegii din Vest ce inseamna vanzari.

Avatar utilizator
Mickemaus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 25, 2008 9:44 am

Mesaj de Mickemaus » Mie Apr 02, 2008 11:29 am

da ce sa zic...impresionant. sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea la maxim. uite ca se poate merge afara si pt masini noi nu numai pentru SH. Sunt de admirat frate. noi mai avem pana ajungem in Cauciucania...mai departe nu mai zic. poate cand s-or satura si ai nostri de umplut buzunare....oricum e mare vorba aia. suntem o tara saraca cu oameni bogati. la noi nu intereseaza cat costa masina (si nu numai la masini), daca vrea copilu' tata o cumpara fara sa discute. cat zice dealerul aia e, important e sa vina ieri. o intamplare offtopic: eram la honda la gara si venise un arab cu fisu sa se uite la un civic d-ala in 5 usi. personal mi-a zis ca daca baiatul lui vrea el tre sa o cumpere, ce mai conteaza.....ca el mai are pantofii pantalonii si camasa.....sa mori tu imi venea sa-i zic da...... sa speram si noi la zile mai bune.
sa auzim de bine

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Apr 02, 2008 12:36 pm

Foarte buna alegerea. Sa ne pui si niste poze cu ea (sau cu el) sa o vedem.
Ce anvelope de iarna ti-ai luat? Second sau noi? Poate ne dai si un pret.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori