2008 Mitsubishi Lancer Lancer Frost White 2.0 Did 140 Cp

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Vin Ian 30, 2009 8:11 am

este cineva din SIBIU ?

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Sâm Feb 07, 2009 7:21 am

se pare ca nimeni din sibiu nu frecventeaza forumul......

ok....am aproape 14000 km.....am complectat pana acum cu 1 litru de ulei .
sunt in continuare multumit de masina si imi place , nu am avut probleme tehnice , insa aseara am observat ca stopul spate dreapta este ABURIT ( tocmai dejapasem masina) .

la sfarsitul saptamanii sunt programat la revizie si sper sa o rezolve.
Stopul ABURIT intra pe garantie? se plateste manopera?



merci

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Sâm Feb 07, 2009 10:55 am

QUOTE (santto @ Feb 7 2009, 07:21 AM) sunt in continuare multumit de masina si imi place , nu am avut probleme tehnice , insa aseara am observat ca stopul spate dreapta este ABURIT ( tocmai dejapasem masina) .

la sfarsitul saptamanii sunt programat la revizie si sper sa o rezolve.
Stopul ABURIT intra pe garantie? se plateste manopera?
merci

Eu tin minte ca am citit in carte ca in unele cazuri e normal sa ti se abureasca stopurile sau farurile,dar sa dispara dupa un timp abureala,acuma nu mai stiu 100% daca asa e,vezi si tu in manual,ca daca e asa e posibil sa-ti zica si la service ca e normal si n-au motive sa rezolve problema.
Apropo in Sibiu e si service Mitsubishi sau numai dealer?

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Sâm Feb 07, 2009 7:54 pm

de o luna tot urmaresc si nu mai dispare abureala .......este si service si dealer in Sibiu

Avatar utilizator
ciziro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 20, 2008 9:00 pm

Mesaj de ciziro » Sâm Feb 07, 2009 8:56 pm

Si la mine se aburesc dupa ce o spal dar dupa putin timp dispare.

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Sâm Feb 14, 2009 4:01 pm

13800km 1an ...de cand am lutat masina

sunt foarte multumit de ea , nu am avut inca probleme mecanice , trage bine in continuare( dar mai depinde si de cum nimeresti motorina , am bagat pina acum numai motorina de la OMV si numai euro 5, ; dupa ce rad rezervorul asta o sa incerc si motorina de la Petrom ) , stabila in curbe.

consum pitesti - sibiu 5 la dus 4.8-4.9 la intors conform CB . astept sa termin rezervorul sa verific din nou consumul real

am 3 greieri si astia imi mananca sufletul, + ambele stopuri care se aburesc cand dau de apa, dar isi revin in cateva zile.

a trebuit sa fac prima revizie

prima varianta a fost binenteles dealerul de la Pitesti de unde si luasem masina . mi se spune de catre un consilier service ca o sa ma coste aproximativ 1250 ron ; in alta zi altul imi spune ca nu mai mult de 1500 ron . la rugamintea mea de a sta linga masina in timpul reviziei mi s-a spus ca nu este posibil ca nu am voie , insa intr-un final am obtinut aprobarea directorului de service de a sta linga masina cand monteza piesele ( in rest nu)

a doua varianta : am inceput sa sun prin tara .....la Bucuresti 1000 ron si nu stau linga masina , la Prahova 900 ron si stau linga masina si se putea si sambata si imi luam si piesele , la dealerul mitsu +kia din bucuresti in jur de 1000 ron si nu stateam linga masina , la brasov aproximativ 1200 ron si cand l-am intrebat pe mail ce se schimba si daca pot sta linga masina am primit mail de la ei " va rog sa ma sunati sa discutam"

am ales sa fac revizia la dealerul din Sibiu care are 3 masini in raliul Romaniei + sectie proprie de tuning ( si binenteles ca nu pierzi garantia)

m-au lasat sa stau tot timpul linga masina , am vazut tot ce au facut si chiar mecanicul avea tot lancer:(
mi-am luat acasa piesele mai putin filtru de ului care era
am schimbat : - ulei motor 5l mobil 1 ESP formula 5w30 = 309.33ron fara TVA
- filtru aer = 161.04 fara TVA
- filtru motorina = 170.77 fara TVA
- filtru ulei = 40.17 fara TVA
- filtru polen = 105.51fara TVA
- manopera = 0

Total factura cu TVA 936.32 ron ( cand m-am programat mi-au spus la telefon ca o sa ma coste 1106 ron)

eu unul sunt mai mult decat multumit si mi-au dat si un bon de reducere de 5% pentru orice produs sau lucrare care o fac la ei in urmatoarele 2 luni ( nu este mare lucru dar intentia conteaza)




am intrebat de faruri .....se pare ca fata farului prin presare si incalzire este lipita de restul farului si se pare ca binenteles pe undeva nu mai face priza bine ; cica daca dau pe margine cu un silicon transparet nu mai am probleme . deocamdata mai astept

daca aveti intrebari va ajut cu placere
bafta la reviziiiiiiiiiiiiiii

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Sâm Feb 14, 2009 4:20 pm

Din ce ai spus tu... sa inteleg ca si in Prahova ( Ploiesti ) era avantatjos nu ?

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Sâm Feb 14, 2009 4:27 pm

Servicul in Sibiu e acolo unde e si reprezentanta?

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Sâm Feb 14, 2009 5:26 pm

da.


QUOTE (Vibe @ Feb 14 2009, 04:20 PM) Din ce ai spus tu... sa inteleg ca si in Prahova ( Ploiesti ) era avantatjos nu ?


da . si a fost foarte cuminte doamna de la receptie cu care am discutat . insa nu cunosc orasul si cum eu ma mai duc prin sibiu din cand in cand am ales ca atare.


cateva poze
filtru aer
filtru polen
filtru motorina
grup piese

nici nu vreau sa ma gandesc cum arata filtrele DE BUCURESTI
Fişiere ataşate
4piese.JPG
4piese.JPG (1.31 MiB) Vizualizat de 1935 ori
3filtru_motorina.JPG
3filtru_motorina.JPG (1.08 MiB) Vizualizat de 1937 ori
2filtru_polen.JPG
2filtru_polen.JPG (1.2 MiB) Vizualizat de 1938 ori
1_filtru_aer.JPG
1_filtru_aer.JPG (1.18 MiB) Vizualizat de 1957 ori

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Mie Feb 25, 2009 1:08 pm

pentru cei interesati de insonorizare ......

am adresat ieri o intrebare catre m cat cu privire la insonorizarea masinii ...ca tot ne vaitam noi ( si eu eram adeptul)

am fost sunat ieri seara de un domn de acolo si am stat de vorba ...
operatiunea se poate face .

materialul folosit este acelasi care se foloseste si in cazul in care se face un sistem auto performant ( nu a vrut sa spuna denumirea ) , mi-a recomandat sa imbrac capota ( cu un material care rezista si la caldura motorului ) , usile , portbagajul ( care in opinia lui este exact ca o cutie si are o rezonanta mare ) si podeaua . parerea lui este ca zgomotul cel mai mare intra pe la panoul ignifug insa normal ..nu a recomandat aceasta operatiune si pe la portbagaj

Cost : 750 euro cu TVA
masina se ingreuneaza cu 10-15 kg si portierele vor suporta fara probleme greutatea aditionala ( aici era pt mine o mare problema )

au mai facut o singura masina pt ei ...insa .....zgomotul nu se reduce semnificativ....mai scade nivelul insa nu cine stie ce ......
au masurat cu aparatul si a fost o diferenta de zgomot de 4-6 decibeli .

in concluzie .... fiecare cum considera insa parerea mea pt mine ..mai bine PAS ...

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 55 vizitatori