2010,lancer Sportback Invite, 1.5, 109hp, Gri.

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
cristi_ungureanu
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 11, 2012 10:28 am

Mesaj de cristi_ungureanu » Sâm Feb 11, 2012 9:39 pm

salut pe toata lumea!Din vara lui 2011 am si eu un lancer sportback,si sunt foarte multumit de ea. Si de ce n-as fi o masina noua,e o masina noua. Bine inteles ca am avut doua incidente marunte pina acum dar nu am dat importanta.

Primul: dupa 3-4 luni de de la cumparare, nu mai puteam incuia masina prin comanda de pe cheie. Cheia avea toane,citeodata imi incuia masina altadata nu. Am vrut sa-i schimb bateria dar cel ce trebuia sa-mi schimbe mi-a masurat-o si mi-a zis ca n-am probleme cu ea si sa ma duc la reprezentanta sa-mi introduca iarasi codul cheii in mem. La reprezentanta de unde am luat si masina mi-au zis ca nu e cazul,cheia lucra normal, si ca e cam ciudat acest sistem,etc,etc.... asa ca am inceput si eu sa folosesc a doua cheie si tote-s bune si frumoase de atunci. Nu am mai avut aceasta problema. Dar de atunci pina acum a trecut ceba timp si am observat ca porbagajul de multe ori pare inchis din exterior si totusi nu-i inchis(nu da semnalul ca ar fi inchis) si in conditiile astea masina nu se poate incuia prin comanda de pe cheie. Foarte probabil ca cheia mea sa nu fi avut niciodata probleme.

Al doilea incident s-a petrecut acun doua saptamiini. Chiar de la inceput am observat ca farurile masinii mi se inchid singure atunci cind opresc motorul si deschid portiera. Mi-a placut foarte acest lucru si am hotarit sa le las pe pozitia aprins mereu. Nam avut nici o problema un an jumate,s-au stins farurile si s-au aprins singure. Dar acum doua sapt.dimineata am gasit-o cu farurile aprinse si bateria moarta. Farurile trebue ca s-au aprins singure peste noapte deoarece e parcata chiar in fata casei si as fi observat farurile odata cu lasarea serii. Un vecin mi-a spus ca a vazut pozitiile sa se aprinda-stinga de citeva ori(de multe oroi) si farurile aprinse.La asta momentan n-am explicatie!!!

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Sâm Feb 11, 2012 9:57 pm

A doua problema am patit-o si eu la oulander de 2 ori pana acum...la fel fara explicatie, dar numai o data am gasit bateria goala, a doua oara un coleg a vazut farurile aprinse dupa ce oprisem motorul si eram in birou. Oricum eu m-am lecuit. La lancer le las aprinse numai cand stiu ca lipsesc putin.

S-o stapanesti sanatos si sa auzim numai de bine!

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Sâm Feb 11, 2012 10:12 pm

Eu tin farurile pe pozitia auto sper sa nu ma trezesc cu o surpriza de genu intr-o zi, pana acum in 1 an jumate aproape nu am avut probleme de genu.
Toate echipamentele masinii inclusiv farurile sunt controlate de un computer si nu ar fi exclus sa mai aiba si ala cate o eroare din cand in cand.

La mine masina de blocheaza/deblocheaza chiar daca am portbagajul deschis. Cand am portbagajul deschis dar capacul e coborat imi arata in bord ca am portbagajul deschis.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Sâm Feb 11, 2012 10:17 pm

Daca tii farurile pe auto e OK. Cred. Eu am oprit motorul cu ele aprinse (outlanderul meu din 2006 nu are pozitie auto, automat fara senzor), s-au stins, apoi probabil s-au aprins din nou sau...nu stiu...ideea e ca seara (da - s-a intamplat pe timpul zilei) bateria era goala.

Avatar utilizator
cristi_ungureanu
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 11, 2012 10:28 am

Mesaj de cristi_ungureanu » Sâm Feb 11, 2012 10:37 pm

Trebue sa recunosc,ca mi-a fost frica sa cumpar acest Lancer cu motor de 1,5 deoarece masina are 1.300kg. Ma gindeam ca acest motoras ii va face un consum exagerat datorita greutatii(am si eu 110kg)v-a merge goala ca si incarcata si cind v-a fi cazul s-o si incarcam v-a obosi de tot motorul in citiva anisori.Pina s-o cumpar am intrebat (atit am gasit) 2 persoane ce le-am intilnit intimplator daca-s multumiti de ce au cumparat,au fost multumiti ,cum sunt si eu acum.La reprezentanta aveau test draiv doar pentru modelul de 1,8cc pe care am refuzat sa-l conduc ca sa nu ma dezamageasca modelul cu 1,5cc.Mi-au gasit un proprietar cu 1,5cc sa-mi faca o plimbare nu m-au lasat sa conduc eu.Probabil daca avem bani pentru 1,8cc il cumparam(nu am vrut sa iau bani din banca) DAR SUNT FOARTE MULTUMIT DE MODELUL CE L-AM ACHIZITIONAT!!!

Acestea au fost problemele mele cu Lancer-ul pina acun,nimic,0 probleme. Sunt sofer din 2005,nu consider ca as fi vitezoman dar acesta masina te face sa alergi deoarece nu-ti dai seama ca alergi. O gasesc foarte stabila,mi s-a intimplat sa fiu nevoit sa trag repede de volan cu 120/h deoarece intram i altul ce incerca sa ma depaseasca. Masina nu mi-a dat nici o impresie cum ca as fi tras prea brusc de volan(sa alunece sau clatine violent).Ma gindesc ca daca s-a comportat asa bine atunci,inseamna ca am dat banii pe ce trebue



Inainte de Lancer,prima mea masina a fost un 1999,RenoMegane,1400cc,95hp,5usi.Foarte buna masina si aceasta,am cumparat-o cu 5 ani si am folosit-o si eu 5.

Avatar utilizator
cristi_ungureanu
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 11, 2012 10:28 am

Mesaj de cristi_ungureanu » Sâm Feb 11, 2012 10:45 pm

QUOTE (Flipper @ Feb 11 2012, 10:12 PM) Eu tin farurile pe pozitia auto sper sa nu ma trezesc cu o surpriza de genu intr-o zi, pana acum in 1 an jumate aproape nu am avut probleme de genu.
Toate echipamentele masinii inclusiv farurile sunt controlate de un computer si nu ar fi exclus sa mai aiba si ala cate o eroare din cand in cand.

La mine masina de blocheaza/deblocheaza chiar daca am portbagajul deschis. Cand am portbagajul deschis dar capacul e coborat imi arata in bord ca am portbagajul deschis.


Da si mie imi arata,doar ca diferenta dintre desenul cu porbagajul deschis si inchis e foarte mica. MASINA NOUA presupun ca nu mi-am dat seama ce-mi arata bordul. Oricum porbagajul meu trebue putin trintit(nu mereu dar citeodat trebue sa mai cobor din masina deoarece nu l-am inchis bine)

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Dum Feb 12, 2012 10:58 am

felicitari pentru achizitie! sa o stapanesti sanatos!
ce zici ne arati si noua cateva poze cu jucaria ta?;;))

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Dum Feb 12, 2012 5:13 pm

QUOTE (cristi_ungureanu @ Feb 11 2012, 10:45 PM) Oricum porbagajul meu trebue putin trintit(nu mereu ...


Am si eu problema asta dar cu usa din dreapta spate. In peste jumatate din cazurile in care am deschis-o nu am reusit s-o inchid din prima. Sper ca in ceva timp problema sa dispara.

Pe mine ma enerveaza ca n-am de ce sa apuc portbagajul ca sa-l ridic. De eleron imi e mila sa tot trag. Puteau si ei sa puna ceva de design pe post de maner, destul ca n-are buton si trebuie sa stau sa caut cheia prin buzunare mereu...nota mica la acest capitol.

Avatar utilizator
cojack
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 22, 2010 12:01 am

Mesaj de cojack » Dum Feb 12, 2012 7:57 pm

asta se numeste pretentie:D...eu zic ca e mult prea ok cum e portbagajul realizat

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Dum Feb 12, 2012 9:47 pm

Felicitari pentru achizitie si sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.
Era un banc cu portbagajul: daca vrei sa vezi cine te iubeste mai mult, baga nevasta si cainele in portbagaj si lasa-i acolo o ora. Cand il deschizi o sa vezi cu siguranta cine te iubeste mai mult.
Partea buna cu nevasta in portbagaj e ca atunci cand il descui, va avea sistem automat de deschidere a capacului in pozitia full open, gen maini libere. Dar ocupa din spatiul disponibil si se inchide doar fortat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori