Lancer X Invite 1.5 MIVEC 109HP MT Negresa

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Dum Feb 03, 2008 5:34 pm

In sfarsit am gasit si eu putin timp sa ma laud cu masinutza mea. E un Lancer model nou de 1.5 varianta a-2a de echipare, fara nici o modificare momentan. Sunt foarte multumit de ea, ma surprinde din ce in ce mai mult pe zi ce trece.
Am 2900 km cu ea si o am abia de o luna.
In ceea ce priveste consumul a mai scazut fata de primii 1000 de km cand consuma cam 12-13 in oras, la 9-10 acum.
Consumul extraurban se situeaza acum la 7% fata de 8% cat a fost in prima mie de km.
Aceste valori sunt rezultate din conditii de trafic normal pentru Galati, mers sportiv (nu schimb sub 4000rpm) si cu realizarea unei medii de 20-22 km/h.
Am sa atasez niste poze cu ea, si daca aveti intrebari sau comentarii voi raspunde la toate cu cea mai mare placere!

Avatar utilizator
Vertex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 21, 2007 12:12 pm

Mesaj de Vertex » Dum Feb 03, 2008 8:56 pm

nice , sa o folosesti sanatos

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Feb 03, 2008 11:07 pm

Sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi kilometri fara incidente!
Face fata motorul de 1.5, te poti baza pe el in situatii limita?

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Lun Feb 04, 2008 8:35 pm

Am condus diesel 3 ani si benzina de 160CP un an si chiar pot spune ca acest motoras isi face treaba cu brio pentru caracteristicile sale. Exemplu:treapta 3, rotatie 6000, viteza 135, treapta 4, turatie motor 6000, viteza 170. Eu zic ca e onorabil.

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mie Mar 19, 2008 12:23 pm

auuuuuu!!! nu o doare la turatiile acestea asa devreme??? cati km are???

Sa o stapanesti sanatos!!!

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Mie Mar 19, 2008 8:23 pm

Acum am 5500km, deci nu o doare

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Dum Mar 30, 2008 10:21 am

Nu am mai scris demult in jurnal dar acum am noutati.

Masina are 6000km si pot spune ca m-a surprins placut ieri cand am vrut sa vad cum accelereaza la anumite viteze. Am realizat acest test pe un drum de 4 benzi de aprox 4 km in linie dreapta (Galati-Vanatori, dupa Metro pana unde se ingusteaza, pt cei care cunosc).

Impresii: Pana la 120 masina nu urca foarte liniar in ture dar dupa 120 pana la 180 in treapta 4 urca f rapid si liniar. La 180 am schimbat a 5-a si acul s-a oprit la 210 ca si data trecuta. Am incercat si sistemul de franare, cu frana violenta de la 100km/h si de la 60km/h si pot sa spun ca e OK. Masina s-a miscat un pic stanga-dreapta dar cred ca e normal, dar fara sa simt ca ar putea pierde aderenta. Ma speriat un pic inclinarea partii fata la franarea de la 100km/h cand am crezut ca voi atinge cu botul asfaltul.
Am realizat si un slalom involuntar printre masini, banda 1 - banda 2 etc, la vit de 180km/h, masina sta bine pe strada, nu a pierdut aderenta cu soseaua, ASC-ul nu a intervenit.
Consumul in oras s-a stabilizat la 8%, ceea ce e foarte bine. Alimentez cu MOL sau OMV de 95. Benzina de 98 nu am incercat pana acum, dar urmatorul plin il voi face cu 98 sa vad daca exista diferente.
Cam astea sunt impresiile pana acum. Va mai tin la curent.

Avatar utilizator
johnelyo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 09, 2008 12:55 pm

Mesaj de johnelyo » Mar Apr 01, 2008 12:25 pm

8% e extrem de bine in oras din pacate nu cred ca o sa fie valabil sin in bucuresti.
Pentru ca o sa imi vina si mie o masina exact ca a ta zilele astea, as vrea sa imi zici si mie cateva impresii dupa 6000 km asa k pt un viitor frate geaman.

se aude ceva in masina?
ai sesizat vreo pb?
e ceva care te nemultumeste, acum ca deja ai trecut de entuziasmul de nou.
cum rezista la jeg culoarea, sta si ea mai mult de 2 zile curata?

si mai presus de toate cat esti multumit de ea.

ms pt rapunsuri

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Apr 01, 2008 1:27 pm

Arata bine masina, sunt curios cum ar arata cu folie neagra pe toate geamurile.
Oricum sa o stapanesti sanatos.

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Mar Apr 01, 2008 1:36 pm

QUOTE (johnelyo)se aude ceva in masina?
ai sesizat vreo pb?
e ceva care te nemultumeste, acum ca deja ai trecut de entuziasmul de nou.
cum rezista la jeg culoarea, sta si ea mai mult de 2 zile curata?

si mai presus de toate cat esti multumit de ea.

ms pt rapunsuri
Nu inteleg la ce te referi dc se aude in masina. Daca te refri la zgomotul motorului am scris ca dupa 120km/h se aude destul de tare dar te obisnuiesti. In plus e si un sunet misto.
Probleme nu am sesizat pana acum. Uleiul e OK, antigelul la fel. Am o problema cu cauciucul din dreapta fata care s-a taiat un pic. Am sa vad ce sa fac cu el. Am impresia ca aceste anvelope nu sunt foarte bune calitativ.
Masina ma uimeste pe zi ce trece. Nu regret nici un leu pe care l-am platit si-l voi plati.
Nu prea rezista la jeg dar un spalat o tine acceptabil de curata 2-3 zile.

Cum am mai spus dc ar fi sa imi iau din nou masina tot pe asta as alege-o

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori