Lancer 1,8d Intense 2011

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Mar 07, 2012 4:47 pm

QUOTE (DaniD25 @ Feb 29 2012, 07:37 PM) Azi am facut din nou a2-ul...surprinzator:

viteza setata la 100km/h, pun ceasul de consum si viteza medie pe zero, apoi dupa cateva secunde apare viteza medie 99km/h si consumul x (nu conteaza).

viteza setata la 150km/h, repetat schema, viteza medie RETINETI 141km/h....

la 170 pe ceas 156pe ecran...

Pana la plangeri oficiale si o retestare cu gps-ul rog pareri si comentarii.

PS: probabil ca gps-ul va face media intre cele 2 afisaje sa nu se supere nimeni

Viteza medie se face intre 2 puncte , respectiv unde ai facut resetarea si pana unde ai mers tu , si prin urmare mi se pare normal diferenta asta . Daca aveai setata viteza si consumul instant ) ceea ce nu poti decat pt consum ) era alta poveste , dar pentru medie ...

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mie Mar 07, 2012 7:04 pm

Fii atent Cristi (poate nu m-am exprimat eu bine). Reiau detalierea procedeului:

Merg intins.
Setez viteza de drum la 130km/h, dupa ceas (acul fix pe liniuta).
Pun comp de bord pe pozitia viteza medie/consum mediu.
Apas butonul de resetare.
Dupa cateva momente apare o viteza medie si consum mediu de la ultima resetare.
Aceste 2 valori raman fixe minute in sir (cat merg in ritmul acesta). (consumul nu face obiectul studiului, nu ne intereseaza)
Viteza medie afisata de comp de bord este sub cea afisata de ceas care a stat fix. (in ex. meu la 130km/h)

Deja o eroare de 14km/h e nesanatoasa si "ironica" la adresa utilizatorului.

Am fost inteles gresit ca am ceva cu producatorul care de fapt cauta sa ma protejeze, lasandu-ma in acelasi timp sa ma si umflu in pene etc...Eu m-am plans numai de faptul ca intrumentele de bord MINT!!!. Eroarea poate fi de 0,5-1-2 hai 3% dar aproape 8% e deja...prea mult.

Caut sa vad daca si alti colegi inregistreaza astfel de diferente sa stiu cum procedez cand ajung la reprezentanta prima oara.

Daca cineva mai are detalii il rog sa nu ma ocoleasca!

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Mar 07, 2012 8:52 pm

Stai calm , astfel de diferente sunt la toti producatorii . Zilele acestea am mers cu Golf 5 si pentru distractia mea am pus si gps-ul. Diferentele de viteze inregistrate de bord , respectiv gps , erau simtitoare , mai exact , 140 pe bord, 126 pe gps .

Poti sta linistit , sunt atent mereu , nu trebuie sa ma avertizezi sa fiu

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Joi Mar 08, 2012 6:01 am

Da, din pacate cam asa e la aproape toate masinile...2 contraexemple totusi: mitsubishi outlander 2.0turbo model 2006, masina cu care am facut paralela vitezometru gps de multe ori si eroarea maxima este de vreo 8km/h dar asta la limitarea ei (220km.h) si bmw serie 3 la care pana la 100 este FIX ca gps-ul apoi culmea gps-ul este un pic peste vitezometru pentru ca apoi lucrurile sa revina la normal.

In fine am tocat destul acest subiect, cred ca e cazul sa-l lasam sa se duca. Cand mai am noutati de la service etc voi reveni pe aceasta tema.

Intre timp trebuie sa ajung cu alternatorul la reprez si din pacate nu am timp (am inteles ca intai verifica daca trebuie inlocuit - sub 30min si apoidaca e cazul 2-3 ore).

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Dum Mar 11, 2012 9:34 am

Sunt in Cernavoda si incerc vreau sa fac o "spalare" a motorului cu jet de aer comprimat. E destul de prafuit si nu as vrea sa se "prinda" nizeria de tot de el. Sa vad daca gasesc in oras vreun bine-voitor.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Dum Mar 11, 2012 12:58 pm

N-am gasit nicio spalatorie dispusa "sa-si piarda timpul". O sa mai caut. Oricum am spalat-o ca era plina de sare de pe autostrada.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mie Mar 14, 2012 6:16 pm

Sambata dimineata am programare la reprez in C-ta pentru verificarea alternatorului etc.

Mi-au spus ca tine 2 min verificarea. Daca e de inlocuit trebuie camanda de piesa si programare ulterioara.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Sâm Mar 17, 2012 5:48 am

AVENTURA: Ieri seara pe la 18:00 eram in drum de la Cernavoda la Constanta. Inainte de Medgidia, pe un usor viraj la stanga, vine un tir din fata si alaturi de el, pe banda mea, o camioneta. Distanta era maricica (vreo 300m) eu aveam ceva viteza (100km/h). Iau piciorul de pe acceleratie si incep sa pun frana intuind replierea camionetei. Ei bine nu...

Camioneta a continuat depasirea, eu aproape am oprit dar in final am iesit de pe carosabil aproape cu ambele roti de era sa cad si in sant.

N-a avut soferul camionetei niciun stres pe lumea asta, daca nu aveam unde sa ma dau din drum ma lovea 100000%.

Cum......ma-sii p-astia nu-i vede nimeni eu chiar nu inteleg. Mergi pe drum si te pocneste nebunul.

PS: eram in masina si cu sotia gravida. Pe partea asta nu mai dau detalii, las imaginatia voastra sa se distreze.

PSS: Azi merg la service pentru inspectarea alternatorului.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Sâm Mar 17, 2012 10:38 am

Nu am nimic cu colegii camionagii, dar prea se cred stapanii soselelor pentru simplul motiv ca masina lor este mare. Am patit-o si eu: am intrat in depasirea unui TIR si, la un moment dat, fara sa aiba nici cel mai mic stres, a inceput sa intre si el in depasire, vrand sa depaseasca masina din fata lui. A trebuit sa franez violent si sa trag stanga pana am iesit de pe drum, deoarece claxonul meu nu a reusit sa-l determine sa stea pe banda lui. Iar cand, mai apoi, l-am depasit si l-am apostrofat cu un claxon, tot el a raspuns nervos sunand din goarne.
Asa ca, Dani, si eu imi pun aceeasi intrebare ca tine: pe astia de ce nu-i vede nimeni? De ce politia se leaga intotdeauna de vitezomani, iar de camionagii nici nu pomenesc?
Imi pare rau ca nu am avut statie, sa pot sa-i urez cateva si, de ce nu, sa-l invit sa opreasca putin sa ne cunoastem mai bine .

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Sâm Mar 17, 2012 7:01 pm

Sa stii ca la statie m-am gandit si eu prima data!

In fine: totul e bine cand se termina cu bine.

In alta ordine de idei: da, dragii mei, sunt pe lista cu alternatorul de inlocuit...am fost la reprez la C-ta, un tip amabil a ridicat capota si a dat verdictul. Ramane pe sambata viitoare.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori