Lancer 2.0 Di-d

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
gin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 19, 2011 7:59 pm

Mesaj de gin » Dum Mar 20, 2011 7:09 pm

Salutare la toata lumea!

Sunt nou aici, iar la indrumarile colegului de pe forum mi-am zis ca nu ar fi rau sa va postez cateva date despre mica jucarie a mea

-Lancer 2.0 DI-D Intense
-manuala 6

In urma cu ceva timp mi-am zis ca ar fi cazul sa umblu pe la motor un picut, asa ca am inceput cu un chiptuning.
Mentionez ca masina este inca in garantie si are aproape 90.000km. Am crescut puterea la 185 cp si 420nm masurati pe dyno. Masina tragea de rupea... Problema a aparut insa rapid, in cateva saptamani, cand am constatat ca a inceput sa patineze ambreiajul pe plaja de turatii intre 2300-3500, asa ca am inceput sa caut kit de ambreiaj. Cei de la reprezentanta nu mi-au garantat ca ambreiajul original va putea sustine mai mult de 420nm, asa ca am apelat la cateva cunostinte si dupa aproape 2 luni am gasit ceva... Kit de ambreiaj cu tot cu volanta sport, care va sustine pana aproape de 600nm. Am comandat kit-ul, l-am montat si pt ca vroaim ceva mai mult de la masina am modificat turbina. Practic a ramas doar carcasa si toate componentele au fost schimbate. Numarul de pale a crescut de la 47 la 52 si marite cu aprox 20%. Am montat 2 unichip-uri cu harti diferite. Una de 185cp/420 pt mers in oras si cealalta de 237cp/510 nm pt mers sportiv. Catalizatorul l-am scos, toba intermediara, la fel, urmand sa ii pun acum o evacuare finala adecvata. Urmeaza sa instalez un sistem Aquamist, sistem cu injectie mapabila de apa/alcool pentru o racire mai eficienta in camera de ardere, a admisiei si evacuarii.

Btw. kit-ul de ambreiaj cu tot cu volanta este fix la jumatatea pretului dat de service-ul Mitsubishi.

Nu stiu insa, daca sa optez pentru filtru de aer sport in carcasa, sau tubulatura schimbata cu filtru de aer conic.

Opinii? Sugestii?


Sa auzim de bine!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Dum Mar 20, 2011 8:22 pm

Injectezi inainte sau dupa turbina cu aquamist-ul? Cu cat vor scadea temperaturile in admisie si motor? Un spray pt intercooler ar fi fost ineficient?

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Dum Mar 20, 2011 9:00 pm

Salut si bine ai venit printre noi.Ce model de ambreiaj ai achizitionat?Ma intereseaza pentru ca vreau sa il schimb si eu. Pune si tu poze cu graficul dyno si cu masina.Unde ai facut electronica?Ce aderenta are masina la 510 Nm si cum se comporta?Ai modificat si sistemul de franare?Volanta este cu masa dubla sau simpla?

Avatar utilizator
predaflorincristian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 9:56 pm

Mesaj de predaflorincristian » Dum Mar 20, 2011 9:31 pm

salut! ma intereseaza si pe mine mai multe detalii!

Avatar utilizator
gin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 19, 2011 7:59 pm

Mesaj de gin » Dum Mar 20, 2011 10:13 pm

QUOTE (Alex44 @ Mar 20 2011, 08:22 PM) Injectezi inainte sau dupa turbina cu aquamist-ul? Cu cat vor scadea temperaturile in admisie si motor? Un spray pt intercooler ar fi fost ineficient?
Depinde de cantitatea injectata, temperatura scade cu 15 pana la 25 gr. C. Uite aici un video care te-ar putea ajuta
http://www.youtube.com/watch?v=Wx0xO71O ... re=related

Pe langa faptul ca iti scade temperatura, din cate stiu, castigi intre 12-20cp.

QUOTE (speed29 @ Mar 20 2011, 09:00 PM) Salut si bine ai venit printre noi.Ce model de ambreiaj ai achizitionat?Ma intereseaza pentru ca vreau sa il schimb si eu. Pune si tu poze cu graficul dyno si cu masina.Unde ai facut electronica?Ce aderenta are masina la 510 Nm si cum se comporta?Ai modificat si sistemul de franare?Volanta este cu masa dubla sau simpla?
Kit-ul este de la Valeo cu volanta monomasica, dar fara rulment. Rulmentul il poti comanda la Mitsubishi si e vreo 7 mil. Inca nu am scos masina din service, o voi scoate miercuri, insa am mers cu un amic care are aceleasi modificari pe aceeasi masina. Rezultatele sunt impresionante. In treptele 1, 2, 3 practic nu ai aderenta. Insa nu e recomandat sa fortezi in 1 si 2 pt ca la cuplul asta, s-ar putea sa cedeze cutia. In treapta a 3 a incepi sa prinzi aderenta de pe la 70km/hSist. de franare urmeaza sa il modific, probabil o sa optez pt discuri ATE. Electornica e facuta la Mastertuner. Cu pozele de la dyno voi reveni miercuri.
Numai bine!

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Dum Mar 20, 2011 10:22 pm

Un cod pentru disc si placa se poate?

Multumesc.

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Lun Apr 04, 2011 9:44 pm

frumos ... sa vedem si graficele ... si eventual niste poze cand o scoti din service ...

Avatar utilizator
gin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 19, 2011 7:59 pm

Mesaj de gin » Joi Apr 14, 2011 12:28 pm

QUOTE (SickneS @ Apr 4 2011, 09:44 PM) frumos ... sa vedem si graficele ... si eventual niste poze cand o scoti din service ...


graficul... la exterior nu am schimbat nimic, nu vreau sa para "umblata" la ea pacat ca acum cu evacuarea directa, zici ca e benzinar...

Grafic Lancer 2.0 did

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Vin Apr 15, 2011 7:55 pm

nice nice ... poti sa-mi zici pe privat pana acum care este amenda ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori