2011 Lancer Ralliart , 2.0t 240cp, Orient Red

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Vin Dec 17, 2010 1:11 am

Salut.
Saptamana viitoare sper sa fiu si eu fericitul posesor al unui Lancer Ralliart. Masina a fost achizitionata de la Mit Motors Baneasa, dealerul fiind foarte amabil pana in prezent. Ca mai toata lumea am folosit 3 vouchere si desi initial pusesem ochii pe un euro 4 am ajuns la my2011 euro 5 intrucat cele euro 4 din oferta s-au terminat (mai era un Sportback euro 4, dar sincer nu-i pe gustul meu, intrucat numai sedanul mi s-a lipit la inimioara). Culoarea a fost aleasa pe principiul "alb nu avem", negru parca e prea greu de intretinut, iar portocaliul desi imi place chiar foarte mult nu am avut curaj sa-l aleg. Masina este in echiparea de baza (fara piele si navigatie) si sunt foarte curios daca vine cu noul display (cel pe albastru 3D). Niciodata nu prea m-a interesat calitatea plasticelor din masina, ci mai mult ce stie ea sa faca, asa ca daca am displayul ala nou e super (mai am in familie un Civic 5D si imi place si bordul aleia). Cat inca astept masina, am reusit achizitionarea unei tavite de portbagaj si a setului de covorase, gratie indrumarilor gasite pe forum, precum si a unui set de anvelope de iarna UG7+ si niste jante de aliaj Rial Campo de 16" (am vrut de tabla dar practic mi-a fost imposibil sa gasesc ceva pe stoc dupa nenumarate telefoane date pe la magazinele online). Deci jante 16" cu 6.5", 5 prezoane cu 114.3 distanta, gaura centrala 67, ET 46 si anvelope 205/60/R16 (am scris detaliile ca poate mai are cineva nevoie si sa nu mai piarda timpul cu cautari aiurea sa vada daca se potrivesc - in sfarsit nici eu nu stiu sigur pana nu vine masina dar din sapaturile efectuate pana acum se pare ca ar fi bune). Am facut curat in garaj, totul e pregatit pentru cand o sosi masina. Pe de alta parte sper sa vina cat mai repede ca dupa achizitie acum nu ma dau banii afara din casa si vreu sa o inmatriculez pana in 31 decembrie si sa scap de taxa care se plateste si pentru euro 5 incepand cu 2011 (cine mai are Ralliart stie ca trebuie mers la RAR pentru omologare individuala - de fapt iti trec baietii datele din COC in CIV si iti elibereaza CIV-ul - prea putine vandute in Romania si atunci nu au omologare de serie inteleg).
Acum despre masinuta. Ce m-a atras la ea? Aproape totul in afara de consum. Dar cum toate lucrurile bune vin cu un pret am zic ca pana la urma e ok sa platesc ceva in plus la pompa pentru placerea de a o conduce. Sper ca masina sa fie fiabila si sistemul AWC sa se ridice la asteptarile mele (si asteptarile mele sunt ca AWC-ul sa fie macar la fel de performat ca AWD-ul de la Subaru).

Am avut si eu idei putine si fixe cand am hotarat sa-mi schimb masina (imi place si Pasat CC, Acordul, 320xd sau Legacy dar as fi luat fara sa-mi placa in mod deosebit si Impreza diesel, Forester sau X1, dar parca totusi sa-ti iei o masina fara sa simti ca o vrei nu-i bine):
- sa fie in jur de 4.5 m. Cu cat mai aproape de 4.5 cu atat mai bine (nu foarte strict dar nu prea ma incanta ideea unei masini de aproape 5m)
- daca se poate sa fie sub 30.000 euro (aici s-a cam pierdut Legacy care e 32000 euro si este culmea la oferta -10% numai daca o iei in leasing; daca vii cu banii toti atunci nu mai ai reducere).
- neaparat 4x4 (aici s-a pierdut Acordul precum si alte masinute pe care nu le-am mai amintit). Si 4x4 permanent nu chestii de marketing unde 95% din putere e pe FWD si eventual cand isi aduce calculatorul aminte mai muta ceva si pe puntea din spate (am condus Legacy si mi-a placut cum mergea pe drum de parca era pe sine).
- motor sub 2L, ca nu vreau sa dau bani la stat mai mult decat este nevoie, prin impozite aberante. Dar sa aiba cuplu bunicel motorul (CP nu-s asa importanti) - si asta ma cam impingea spre diesel. Dar cum nu am mai avut diesel cred ca mi-ar fi picat FAP-ul la fiecare 10.000 km - merg destul prin oras (nu in aglomeratie, dar efectiv prea putine drumuri pe autostrada). Si apoi la diesel sa tii motorul tot timpul peste 2000...parca ar fi mers o cutie automata. Si uite asa m-a incantat ideea de a avea turbo pe benzina cu o cutie automata dar care poate fi actionata si in mod manual.
- sa fie frumoasa, da asa pur si simplu sa-mi placa (si s-a cam evaporat Impreza). Imi plac in continuare si CC-ul si Legacy-ul dar sunt cam lungute si mai scumpe.
- sa aiba 4 usi (si asa au disparut tot felul de coupeuri frumoase).
Si uite asa din una in alta am ajuns sa ma reintalnesc cu Ralliartul. Zic sa ma reintalnesc pentru ca mi-a placut Lancerul de cand l-am vazut, dar nu avea 4x4. Iar Ralliartul la momentul acela sarea de 30.000. Sincer prima impresie a mea a fost, wow frumoasa masina, pacat ca e ramasa in urma cu motorizarea - treaba asta era acum aproape un an.
In sfarsit cand am vazut noua oferta la Ralliart mi-am zis ca a sosit timpul sa imi ascult inima si uite asa am ajuns sa scriu un jurnal de bord despre o masinuta pe care inca nu am primit-o, si cu care nici macar un test drive nu am facut. Cam asa cred ca arata dragostea la prima vedere, nu?

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Vin Dec 17, 2010 1:21 am

Felicitari pentru alegere si pentru poveste...asta inseamna Mitsubishi! O masina pe care o alegi cu inima! Iti urez si altele cand vine masina si ne-o arati in poze sau chiar live la intalniri.

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Vin Dec 17, 2010 8:05 am

Abia asteptam sa vedem cateva poze! sa o stapanesti sanataos inca de'pe acum..

Avatar utilizator
HarryE
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Noi 05, 2008 3:15 pm

Mesaj de HarryE » Vin Dec 17, 2010 8:56 am

E clar dragoste la prima vedere... Cea mai trainica!
Pina vine masina antreneaza-te pe NeedForSpeed(sau alt joc) cu volan cu padele pentru ca stilul de condus este cit se poate de similar.
Felicitari pt. alegere.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Dec 17, 2010 9:18 am

Foarte buna alegere, sa o stapanesti cu placere. Foarte bien ai facut ca ai ales cu inima, asa am facut si eu cand am cumparat lancerul si nu imi pare rau.

De unde ai luat jentile ca ma intereseaza si pe mine, pret un link ceva te rog.

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Vin Dec 17, 2010 10:53 am

Jentile, precum si anvelopele sunt loate de la anvelopejantepromotii.ro. Am mai postat pe la topicul cu cauciucurile de iarna problemele intampinate pe la alte magazine online. Toti afiseaza ca au anvelope sau jenti si dupa ce faci comanda iti vine un mesaj, fie ca nu au ceea ce doresti tu si iti ofera ei altceva, fie ca iti aduc ce vrei tu dar la alt pret. Enervant.
Janta 333 ron si anvelopa 466 - 800 ron practic o roata.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Vin Dec 17, 2010 10:58 am

S-o stapanesti sanatos, paote o iei pana pe 31, sa scapi de taxa. E mare ?

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Vin Dec 17, 2010 11:23 am

Felicitari pentru alegere...mi-a placut povestioara ta si modul cum ai ajuns sa intri in posesia unui Ralliart. Bravo!

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Lun Dec 20, 2010 8:41 pm

Azi a venit masina la dealer si am fost sa o vad. Abia maine insa o pot lua acasa, dupa pregatire (spalare, numere, asigurari etc). Tot ce pot spune de acum despre ea este ca are displayul cel nou, pe albastru, si ca e o frumusete de masina. Pana vine masinuta, am primit presuri, tavita, jante, anvelope iarna si odorizant...ce sa mai...tot ce trebuie. Masina lipseste.
Intrucat inca nu am poze cu ea pot sa pun poze cu jantele si cu anvelopele (daca reusesc sa ma descurc cu upload-ul lor).
Fişiere ataşate
P1170214.JPG
P1170214.JPG (810.69 KiB) Vizualizat de 3334 ori
P1170213.JPG
P1170213.JPG (1.15 MiB) Vizualizat de 3308 ori

Avatar utilizator
andrei.pex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 03, 2008 11:03 pm

Mesaj de andrei.pex » Lun Dec 20, 2010 9:47 pm

Saluti! Bine ai venit printre noi

Iti urmaresc topicul inca de la inceput si parca sunt mai nerabdator ca tine ... sa faci pozne multe multe sa vedem si noi un ralliart rosu



Spor!

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori