2010 Lancer Sport Sedan 1.8 143 Cp Cool Silver

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Vin Aug 12, 2011 12:24 am

Salut.
Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.
Ti-am "rasfoit" jurnalul si am si eu o intrebare si un sflat care merge incercat, am vazut ca nimeni nu a zis/precizat (ori probabil am omis eu).
Referitor la consum, incearca cand vezi anomaliile de genul 14% sa decuplezi pilotul, din ce am vazut ai spus ca erai pe pilot!
Chiar daca nu realizezi ca drumul nu este drept, pilotul simte si ajusteaza viteza setata, aceiasi chestie si cu rafalele de vant ...
Si chestia cu presiunea este reala, creste consumul dar si tipul de pneuri utilizare, in functie de specificatiile fiecarei anvelope referitoare la factorul de frecare/inaintare (nu mai stiu exact termenul de specialitate folosit).
Este o parere care am obs. si eu pe autostrada la mers cu pilotul on iar la decuplare consumull revine la normal.
Referitor la capacul de pe care a sarit vopseaua, ce ai rezolvat la service-ul unde ti-ai vospit masina si dupa cat timp? La tine a fost doar capacul, dar la mine dupa ce am revopsit bara a cam inceput sa se duca, usor usor, pe partea de jos dintre colti de a ajuns acuma sa mai fie doar urme de vopsea pe ea asta dupa vreo un an si vreo 7 luni. Si eu daca as vopsi-o cred ca ar fi mai durabila si nu am specializare in domeniu. Care a fost rezolvarea ta, cale amiabila sau nu ori ai revopsit-o din nou pe bani tai ca "asa face toate" de la spalat prea des?

Avatar utilizator
Fshhh
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 10, 2010 11:13 am

Mesaj de Fshhh » Mie Aug 17, 2011 3:52 pm

QUOTE (fleanta @ Aug 12 2011, 12:24 AM) Referitor la capacul de pe care a sarit vopseaua, ce ai rezolvat la service-ul unde ti-ai vospit masina si dupa cat timp? La tine a fost doar capacul, dar la mine dupa ce am revopsit bara a cam inceput sa se duca, usor usor, pe partea de jos dintre colti de a ajuns acuma sa mai fie doar urme de vopsea pe ea asta dupa vreo un an si vreo 7 luni. Si eu daca as vopsi-o cred ca ar fi mai durabila si nu am specializare in domeniu. Care a fost rezolvarea ta, cale amiabila sau nu ori ai revopsit-o din nou pe bani tai ca "asa face toate" de la spalat prea des?

La mine sincer nu mai stiu cat trecuse de cand am vopsit bandoul central pana a sarit vopseaua, dar baietii de la M-Car Expozitiei au fost foarte amabili. M-am programat telefonic cred ca...cu o zi inainte si m-am dus sa le arat. S-au uitat la ea, au vazut ca nu era din cauza mea si mi-au revopsit capacelul respectiv pe loc. Oricum, aveam sub un an de cand vopsisem bandoul central.

Si acum sa revenim la stresul meu...consumul...am fost la mare week-endul asta, consum la dus 10% fix, mers constant pe pilot 120-130, cateva scapari minore peste vitezele astea. Adevarul e ca am fost si 5 persoane in masina...dar totusi mi se pare mare. Ce parere aveti? Am sperat ca dupa revizie sa isi mai revina dar creste mult tare la peste 120...e ok asa?

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Aug 17, 2011 8:04 pm

Mie mi se pare destul de mare consumul, chit ca-s 5 persoane in masina.
Nu stiu daca e cea mai buna comparatie, dar totusi ti-o zic. Cand am fost acum 2 saptamani la Bucuresti, 2 persoane, e drept + mers lejer - am scos 5.3. Mers normal, pana in 110.
Hai sa zicem ca 1.8 ar avea un consum cu 1-2 litrii mai mare, max. Deci un 7-8 ar fi trebuit sa scoti, daca e sa ma intrebi pe mine.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Mie Aug 17, 2011 8:29 pm

Salut.
Si mie mi se pare cam mare consumul tau, insa exista mai multe cauze posibile. Una e legata de benzina pe care o folosesti. Daca folosesti o benzina cu CO mare atunci masina consuma mai mult. Asta e valabil la motoarele aspirate. Iti recomand o benzina cu CO de 95. Oricum, pentru aspirate nu castigi performanta daca bagi benzina cu CO mai mare (s-a mai discutat asta pe forum).
Apoi, asa cum spunea si fleanta, daca mergi pe pilot automat, cu siguranta consuma mai mult. Incearca sa faci acelasi drum cu pilot automat, apoi fara pilot si vei vedea ca e mai mic consumul fara pilot.
Si, bineinteles, depinde de stilul de condus. Daca ai un stil de condus mai sportiv, atunci ai o explicatie pentru consumul mai mare. Eventual, lasa pe altcineva sa conduca pe un anumit traseu si vezi, daca scoate un consum mai bun ca tine, inseamna ca ai un stil cam agresiv (acuma, sa nu ma intelegi gresit...e normal sa ai un stil mai sportiv, ca doar de aceea ti-ai luat Lancer....)
Incearca sa tii cont de cele 3 chestii si vei avea surpriza sa scoti un consum mult mai mic decat esti tu obisnuit. In plus, nu uita ca fiecare 100 kg in plus inseamna o crestere cu 0,7L/100km a consumului. Daca sunteti mai multi in masina si aveti si bagaje....
Si nu in ultimul rand, presiunea in anvelope: daca e prea mica duce la o crestere a consumului. Stiu ca producatorul recomanda 2.6 atmosfere (la mine asa recomanda)...daca e cu mult mai putin, atunci frecarea e mai mare si, implicit, consumul creste.

Succes!

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Mie Aug 17, 2011 9:40 pm

La mine la 2.0 turbo pe autostrada la 139km/h (o idee sub 140 ca sa nu ma piste radarul) masina consuma 10L/100km pe BC (3 persoane si AC on). Consumul total de acasa, mers pe centura, nitica aglomeratie, autostrada, ajuns la Constanta, centura Constanta pana in Mamaia si retur, 9.6 (calculat la pompa). Prin Dobrogea intrucat mai sunt si sate consum mai putin (deh la 70km/h scade consumul instant pe la 5L/100km). Nu stiu ce sa zic de consumul asta la 1.8, la 140km/h. S-ar putea zice ca masinile sunt la fel aerodinamic si pana la urma se consuma cam tot atata energie pentru deplasarea lor, dar Ralliartul are totusi 1600kg, deci e mai greu. Eu as incerca sa vad ce consum au alti posesori de 1.8 si daca apare mai mic la ceilalti m-as duce la service.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Joi Aug 18, 2011 10:17 am

La mine e cel mult 8.5, pe autostrada, daca franez des si accelerez ca sa ajung inapoi la 140 sau fac multe depasiri ajunge pe la un 8.8, dar n-am vazut mai mult pana acum. Deci e cam dubios consumul tau.

Avatar utilizator
Fshhh
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 10, 2010 11:13 am

Mesaj de Fshhh » Joi Aug 18, 2011 3:00 pm

Da...si mie mi se pare foarte dubios...vineri o sa plec la Buzau si duminica ma intorc, daca tot o sa mai am piticul pe creier cred ca fac o vizita in service...dar ce sa le spun acolo? Am consumul mare, vedeti si voi daca e ceva in neregula? La revizia din primavara le-am zis si cica e normal un consum de peste 12-13 la 140...mi s-a parut cam ciudat raspunsul.
Tocmai d-aia tot insist cu intrebarile pe forum, sa aflu parerile si altora cu 1.8 benzina.
Mersi de raspunsuri!

Avatar utilizator
Fshhh
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 10, 2010 11:13 am

Mesaj de Fshhh » Mar Noi 08, 2011 5:32 pm

Salutare!!!

Long time no see

Vin catre voi cu o intrebare, e complicat sa faci din toba stock o a 2-a evacuare pe partea stanga? Prin greu ma refer in primul rand, se poate modifica toba asta de acum, sau trebuie schimbata cu totul? Cam care ar fi costurile?

Spun asta pentru ca va cam fi nevoie sa am si o a 2-a evacuare ca sa nu ramana scobitura din bara de pe partea stanga goala asa...

See you

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Mar Noi 08, 2011 8:29 pm

intelegem ca te-ai pricopsit cu o bara de ralliart....e complicat...si nu prea merge...au mai incercat 2 colegi si nu s-a putut

Avatar utilizator
Fshhh
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 10, 2010 11:13 am

Mesaj de Fshhh » Mar Noi 08, 2011 10:53 pm

Pai si atunci recomanda-ti-mi o alta metoda, eventual indruma-ti-ma spre niste oameni care se pricep, gen Stelco despre care am mai citit
Cei 2 despre care vorbesti Marius, cum au rezolvat-o pana la urma?

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori