2010 Lancer Sport Sedan 1.8 143 Cp Cool Silver

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Mie Mar 07, 2012 12:16 pm

Depinde mult si de stilul de condus...cand incepi sa "auzi" motorul te mananca si buzunarul!

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Mie Mar 07, 2012 9:40 pm

Corect! Totul depinde de stilul de conducere. Azi am reusit sa scot un consum extern de 10,4 l/100km pe traseul Cluj-Bistrita. La intoarcere, am mers mult mai bland si am scos 7,5. Deci... Aceasi masina, acelasi traseu, aceeasi zi, acelasi sofer, diferenta este din stilul de conducere.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Mar 08, 2012 8:14 am

Stilul de condus influenteaza mult consumul dar acesta poate fi influentat si de alti factori ca de exemplu: conditii de trafic, vreme etc. Ca si consum diferenta intre un condus sport si unul linistit e destu lde maricica dar daca e sa comparam cu timpul castigat nu merita cel putin astea sunt concluziile pe care le-am tras eu parcurgat de mai multe ori acelasi drum mergand normal si mergan tare.
De exemplu
galati-buzau-bucuresti mers normal maxim 120km/h cu maxim 60km/h in localitati durata aproximativ 3h consum 6-6,5l/100km
galati-buzau-bucuresti mers tare 150-160km/h si reprize mai mari uneori si 70-80 in localitati durata aproximativ 2h30' consum 8,5l/100km daca mai adaugam si alte riscuri (amenda, accident etc)clar nu merita.
in traficul urban nici nu mai merita comparatia ca, castigul in timp e insignifiat.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Joi Mar 08, 2012 4:32 pm

Eu fac des Cernavoda-Constanta: aprox 60km, cateva localitati, una de 50km/h restul de 70km/h. In momentul in care media este pe la 75km/h consumul este minim. Cand creste viteza medie, creste si consumul. Ca sa faci in loc de 45-50min, max 35 min scoti untul din masina si te expui la niste riscuri cu adevarat importante...pentru ce??!?? Pentru 10 minute. Nu merita!

Avatar utilizator
Fshhh
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 10, 2010 11:13 am

Mesaj de Fshhh » Dum Iun 02, 2013 9:42 pm

Salut,

Vin si eu catre voi cu o intrebare, am cautat pe forum dar nu prea am gasit nimic sa ma ajute.
Ati dat vreunul jos fantele de la aerul conditionat, ma refer la grilajul ala care oscileaza stanga-dreapta, sus-jos.
Am avut norocul la spalatorie sa imi rupa bucatia aia de plastic de care apuci ca sa inchizi/deschizi fantele si as vrea sa vad ce ii pot face.

Multumesc!

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mar Iun 04, 2013 2:34 pm

Am dat eu jos, exact aceeasi belea am avut-o, a tras de ea tare si s-a rupt. Am lipit-o cu o picatura de super glue si sta mai bine ca inainte.
Se da jos simplu, intai bandoul central (vezi ca e prins si la torpedou in suruburi), si apoi se trage usor pana iese. Ulterior ai acces facil la toate fantele AC'ului.

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori