2007 LANCER 1.6 BORING SILVER

Prezinta-ti Lancerul aici!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mie Iul 15, 2009 5:29 pm

QUOTE (ligla @ Jul 14 2009, 07:43 PM) ce gume ai pana la urma pe masina? vreau sa-mi iau 195/50/15 da' e diferenta de 6.37%..


Pai am 195/50/15
Doua de vara pe spate si doua de iarna pe spate (asta daca mi le mai lasa proprietarul).
Vreau sa iti zic ca e cu dus si intors. Adica masina e un pic mai de drift acum
Dar este in limitele sigurantei rutiere. Adica nu iti inchipui ca e vreo schimbare radicala.
Eu vreau sa umblu si la amortizoare si sa pun unele mai tari si eventual sa cobor garda un pic.
Insa sa stii ca diferenta de 10 incepe sa se simta la parcarile pe bordra. Adica tre sa fiu mai atent. In unele cazuri ating cu aripioarele de protectie.
Pentru iarna am un set complet de 195/65/15 chiar daca in talon scrie 195/55/15.
Vreau sa spun ca sunt excelente.
Sunt mai multe de spus.

@driverx

Daca vrei sa bagi la cap bine daca nu nu mai comenta aiurea.
Daca vrei sa intelegi ca filtrul ajuta - bine - daca nu -iar bine. dar te rog nu le mai comenta pe toate ca un atotstiutor

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Mie Iul 15, 2009 6:24 pm

azi am purtat o discutie despre masini in general si despre ce ma interesa pe mine in special, cu un "guru" in domeniu
nu prea am ocazia sa vb cu el (ca orice cunoscator nu prea vrea sa imparta cu altii) si trebuie sa accepti glumele lui intepatoare la adresa necunoscatorilor..sa culegi doar ce te intereseaza

mi-a spus urmatoarele legat de gume..cu cat sunt mai mici in balon cu atat reactia masinii este mai rapida (dispare fenomenul de elasticitate al cauciucului pe verticala).chacha ar putea sa ne confirme daca la curbe are impresia ca-i raman rotile in urma acum ca si-a marit balonul. scade confortul, unele masini nu vor sti sa interpreteze noile rotatii( sunt altele care se invata "din mers"). ABS-ul sau celelate sisteme sunt afectate doar daca nu toate rotile de pe masina au aceleasi dimensiuni.
in ceea ce priveste filtrul de aer mi-a dat un exemplu pe care o sa vi-l povestesc. imagineaza-ti ca tu alergi la 25 de grade pe o pista..apoi fa acelasi experiment cand ai un fular la gura..sa vezi cand alergi mai bine.
in afara faptului ca filtreaza praful de afara filtrul ar trebui sa filtreze si din vaporii de apa.cu cat aerul e mai uscat si mai bogat in oxigen motorul va fi mai aproape de parametrii normali
un filtru k&n, care sunt lideri in domeniu, are un ulei care usuca aerul care merge spre motor..motorul va merge mult mai "rotund"..eu unul o sa-mi iau un filtru de aer ..mai ales ca e cu garantie pe viata
mi-a specificat ca aceste modificari nu sunt facute pentru performanta ci pentru a avea un motor sanatos pentru mult timp

sa va spun si ce conduce: un BMW seria3 cu pachet sport, 3l, 6 cilindri in linie, 290cp. are cateva "mici" modificari facute

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Vin Aug 21, 2009 12:17 pm

Am fost in concediu si am facut poze la cateva masini cu sigla celor 3 diamante. Unele dintre ele deja au ceva ani buni decand invart rotile.
O sa le insir aici rand pe rand.
Fişiere ataşate
L202.JPG
L202.JPG (236.21 KiB) Vizualizat de 1557 ori
L201.JPG
L201.JPG (299.78 KiB) Vizualizat de 1561 ori
L200.JPG
L200.JPG (290.12 KiB) Vizualizat de 1564 ori

Avatar utilizator
Ursu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 11, 2007 2:14 pm

Mesaj de Ursu » Sâm Aug 22, 2009 10:23 am

salut andrei.
ti ai mai facut dyno?

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori