2007, Lancer Classic, 1,6, 98 Cp, Gri Metal

Prezinta-ti Lancerul aici!
Avatar utilizator
Bogdanlm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 6:02 pm

Mesaj de Bogdanlm » Joi Dec 17, 2009 10:45 pm

Salut tuturor!

Eu am mai postat aici, am mai zis de masina mea. Nu am deschis insa un topic special pt ea. Dar m-a convins Ciprian.

Ei bine... Ar fi cazul sa incep. Dar nu stiu de unde.

M-a multumit de cand am vazut-o. Nu am cerut de la ea ce as cere de la o masina de 40.ooo de euro. Am vrut neaparat ceva nou pentru ca am ghinion la second si in 12000-13000 cat am dat pe ea e ok.

Inainte sa bat palma cu dealerul pentru ea, sotia mea a insistat sa o iau cu eleronul original. Ca asa ii place ei. Zis si facut.
Am mai adaugat: proiectoare ceata, senzori parcare, presuri si radioCD.

In primii 1000 km m-a socat consumul. Se facuse cald, era sfarsitul lui mai, si sub 12-14 in oras nu scadea. In afara era in jurul lui 7,5.
Acum e ok. Am scos cel mai putin 6,5 la 120 km (nu mai calculez acum cat vine la 100 km, si nici nu am mers ca bunicu, dar nici ca schumi), plin pe plin. In afara. In oras cel mai putin 9. Cel mai mult in oras 15, cel mai mult afara 12.

Probleme deosebite nu am avut... un zgomot puternic pe jamba stanga fata. Aparea la racoare si umezeala. Rezolvat prin demontare totala si remontare. Am fost langa masina, a durat cam 2 ore daca imi aduc aminte bine. Frumos era ca facea de acasa pana la poarta dealerului. Aici orice ii faceam nu zicea pas. Plecam de la dealer in 30-60 minute incepea iar. Odata cu demontarea... BASTA! Slava Domnului!

Ma deranjeaza ca in anume unghiuri, combinat cu anume denivelari, am un zgomot in coloana de directie, dar m-am calmat cand l-am gasit (zgomotul) si la masini mult mai scumpe. Cica se aduna nu stiu ce bla bla bla, cu nu stiu ce bla bla bla, si asa face toate.... M-am calmat cand m-am convins ca nu are nimic la caseta.
Alta problema e ca in anume conditi rare zdrangane putin suportul la turometru. In ciuda tuturor incercarilor, nu am putut sa ii dau de cap, si cand ajung la dealer nu mai face. ABANDON! Macar asta sa fie cel mai mare defect al ei!

Acum dupa aproape 3 ani singurele care incep sa , nu stiu cum sa zic, sa se lase sunt ceva bucsi pe spate. Nu stiu care.

Nu am avut niciodata probleme cu turatia. Am citit problema lui driverx, am verificat la mine. NIMIC.


De curand i-am modificat farurile. Am vrut sa iau de pe ebay, dar cu transport si asigurare ieseam mai scump decat daca le luam de la Bucuresti.
La bucuresti am Vorbit cu Mihai de la www.srz.ro. De la el le-am luat cu 710 lei bucata. Deci 1420 Lei. Pe fond chrom (a mea e gri metal, nu imi placeu cele cu interior negru), cu angeleye, o faza pentru scurt (cu lupa), una pentru lunga, alt bec de pozitie (alb), bec semnalizare, si pe exteriro o pozitie galbena (stil SUA) (deci 5 becuri + angel per far).

Pana la Bucuresti au ajuns ok. Din Bucuresti pana la Craiova FanCurier mi-a rupt un picior la un far. Apoi s-au comportat ca o adevarata reprezentanta auto. M-a luat unul ca am incercat sa le montez eu si le-am rupt. Dar sa nu ma supar ca e parerea lui, nu a firmei. I-am zis ca nu ma supar. Si eu cred... parerea mea, nu a firmei, sa nu se supere... ca e un imbecil. S-a blocat. Dobitoc nesimtit!

Decat sa le trimit in State si sa platesc iar transportul am preferat sa le repar. Am cerut un sfat la Mihai la SRZ. Mi-a zis ca un amic de-al lui a facut multe (cu conditia sa nu lipseasca nici o bucata) cu o insertie din plasa de sarma.
Am cautat in Craiova pe cineva care sa lucreze asa (ca sa nu mai platesc transportul). Habar nu aveau. L-am trimis la Bucuresti cu Cargus, a venit inapoi tot cu ei. Am stat cu inima cat un purice sa nu patesc la fel, dar nu. Piciorul e facut BETON (MULTUMESC MIHAI, Multumesc Baieti). Insertie de plasa fina de metal, pe ambele laturi. Excelenta lucratura. BRAVO!

Farurile au venit cu o instalatie HID montata pe scurta. Cica GRATIS.

M-am dus intr-o sambata la Prestagent si am arestat electricianul (Multumesc celor de acolo pentru ajutor - in special lui pentru munca depusa si pentru ca m-a suportat toata ziua in jurul lui). Farurile vin mufate. Dar la FANTEZIE. A trebuit sa taiem mufele si sa remufam tot, apoi sa adaptam instalatia masinii.
Farurile se potrivesc foarte bine la locul lor (rosturi, gauri, etc).

Nu mi-a placut ideea de a avea o pozitie galbena pe exterior (ceva gen gabaritic). Asa ca am legato cu semnalizarea. Am deci 2 becuri pe pozitie (led la interiorul farului - coltul mic de langa grila - +angel), 2 pe semnalizare (cel normal+1 led micut pe buza exterioara a farului), faza scurta + lunga (halogen Philips Ultra vision).

Deci pana aici parti bune: vine bine pe masina, arata foarte bine stinse sau aprinse.
Parti proate (exceptand faza cu fan curier): nu exista posibilitatea reglarii din masina a farurilor, deci va trebui sa le las mai jos. Noroc ca merg foarte rar incarcat in timpul noptii. + faza cu mufarea aiurea a farului.

Dupa ce am reglat farurile am plecat de la service.

Seara am iesit la plimbare si mi-am dat seama ca daca mocca e instalatia HID, mocca treaba face.
Adica:
1 farurile mele pe scurta palpaiau pe scurta
2 nu focalizau bine pe scurta
3 lumina HID chioara ca o lumanare

Lunga batea BETON. Aspect BETON.

M-am dus la un prieten care traieste din montaje de xenon .
Probleme constatate:
1 palpaia scurta din cauza balasturilor
2. farul are configuratia H1 pe lunga H7 pe scurta. Astia din SUA au dat la instalatia ai free becuri H1 magarite pentru H7. Lucrate prost. Nu stateau bine in far. Dar deloc
3. lumanari pentru ca erau de kkt becurile.

Asa ca am luat o instalatie noua PHILIPS si am puso pe scurta. Sta bine in far => focalizare beton. Nu mai palpaie. Se vede o lumina intensa.
Asa am rezolvat cele 3 probleme.

Becurile free s-au dus la gunoi. Balasturile vechi (free) le-am pus cu niste becuri H3 in proiectoare. Aici au fost ceva probleme. Adica in prima zi proiectorul din stanga s-a aprins mai mult cand a vrut el. Cel din dreapta palpaia. cand vroia el.Din ziua 2 nu am mai avut probleme.

Cand mi-au schimbat HID-ul din faza scurta au modificat (cu nu stiu ce componenta electrica - nu a vrut sa imi zica) astfel incat sa ramana scurta aprinsa cand aprind lunga.

Alte probleme nu au mai fost. Acum ma chinui sa imi fac timp sa reglez farurile din nou. Desi am facut vreo 3-4 drumuri noaptea nu am primit nici un blitz cand eram cu scurta sau cu scurta + proiectoare. Mie farurile nu imi par a bate in sus, ci putin in dreapta, amandoua.

Dar si asa nereglate se vede muuuult mai bine decat cu cele stock si pe scurta si pe lunga (4 becuri aprinse). Mult mai bine in fata masinii, si fenomenal mai bine in santul din dreapta. Practic nu mai am frica betivilor, biciclistilor, etc.

Desi am citit ca pe carosabil umed se vedem mai prost cu xenon decat vccu halogen, pot sa va spun ca pe ninsoare indracita se vede mai bine cu farurile noi decat cu cele stock. Dar cu instalatia noua.

Costuri... mi-e groaza. Acum am certitudinea ca sunt nebun, tampit, imbecil...etc. Dar e / a fost singura mea goanga.
deci:
- faruri: 1420
- xenon nou: 650 (2 seturi de becuri philips+1 set balasturi philips)
- philips ultra vision pt lunga: 70 lei
- becuri pozitie (led alb, pentru ca cele stock erau galbene si se vedea nasaol): 50 lei
- tranport de la bucale la craiova cu fan curier (=> picior rupt (dovedit cu poze de la bucuresti)): aprox 60-70 lei
- transport dus intors craiova bucale cu cargus: aprox 120 lei
deci total: aprox 2370 lei.

Eu zic ca merita. Dar nu stiu cati ar zice ca mine. Nici nu ma intereseaza.

Poze pun cand oi invata cum. )
Fişiere ataşate
5.JPG
5.JPG (2.09 MiB) Vizualizat de 2991 ori
4.JPG
4.JPG (1.78 MiB) Vizualizat de 3001 ori
3.JPG
3.JPG (1.73 MiB) Vizualizat de 3027 ori
2.jpg
2.jpg (1.31 MiB) Vizualizat de 3033 ori
1.jpg
1.jpg (734.23 KiB) Vizualizat de 3011 ori

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Joi Dec 17, 2009 11:04 pm

Bine ai venit! Sunt foarte frumoase faruruile din cat se intelege din poze, dar cam scumpe Asteptam poze pe zi.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Dec 17, 2009 11:35 pm

Salutare si bine ai venit pe forum . In sfarsit mai vad si eu pe cineva cu faruri cum le-am avut eu pe ea ( cele de la Marty )
Sincer , ce spui tu acolo cu vazutul bine e foarte adevarat , doar ca eu nu am reusit ( adevarat , nu m-am chinuit ) sa fac sa ramana FS aprinsa cand dau faza lunga si esti intr-o dunga ca ai dat banii aia pe tot ansamblul , desi fac toti banii. Eu le-am luat second , deci mai ieftin , xenon aftermarket ieftin si totul a fost pe la 1100 lei .
Bucsele de pe spate se pot schimba si ieftin ( parca 150 lei ) , iar toate ''problemele '' descrise de tine le-am avut si eu , deci stai calm , sunt din ciclul '' asa face toate '' .

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Joi Dec 17, 2009 11:56 pm

Bun venit pe forum Bogdan!
asteptam poze pe zi cu masina, sa vedem si noi cum arata farurile astea
cu fundal chrom. sa o stapanesti sanatos.

Avatar utilizator
Bogdanlm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 6:02 pm

Mesaj de Bogdanlm » Vin Dec 18, 2009 2:27 pm

Multumesc. Asa e , sunt intr-o dunga, sau juma de dunga.

Dar e singura mea goanga legata de masina asta. Cel putin pana acum. Sa vad cum fac cu pozele

Pentru faza scurta aprinsa odata cu lunga in final nu e mare chin, doar ceva cap. Din nefericire nu e vorba de capul meu, ci de al altuia care nu a vrut sa imi spuna cum se numeste rahatul ala pe care l-a pus. E ca "o bomboana" pusa pe un fir. Cred ca smecheria e ca permite curent doar intr-un sens pentru ca l-a legat de mufele de scurta si lunga. Deci intre doua +-uri.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Sâm Dec 19, 2009 4:31 pm

Uite asa arata farul cromat


Avatar utilizator
Bogdanlm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 6:02 pm

Mesaj de Bogdanlm » Sâm Dec 19, 2009 6:12 pm

asa arata, ale mele mai au o dunga galbena exact pe dunga, unde e un mic led. Initial era pus pe pozitie. Eu l-am pus pe semnalizare.

Avatar utilizator
Bogdanlm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 6:02 pm

Mesaj de Bogdanlm » Sâm Dec 19, 2009 7:18 pm

Mai pun cateva poze cu farurile inainte de montaj (acasa) si din timpul montajului (inca o data vreau sa multumesc celor de la Prestagent pentru ajutor).

Se vad mufele fanteziste cu care a venit farul, se vede unul din balasturile instaltiei cu care au venit farurile. Deasemenea becul H1 al FL.

Intr-o poza se vad mufele care sunt acum pe masina. La fiecare far am refolosit o mufa cu care a venit farul.

Intr-o poza se vede si modul imbecil in care a fost taiat capacul de cauciuc al farului pentru a scoate mufele si firele pentru balast. Am remediat cu instalatia noua care are o chestie de cauciuc pe fire pentru traba asta, am largit taietura aia si gata. Daca ma exprim aiurea ma scuzati... bautura. ))

Scuzati calitatea pozelor, sunt facute cu telefonul. (uitasem de poze)
Fişiere ataşate
14.jpg
14.jpg (232.75 KiB) Vizualizat de 2991 ori
13.jpg
13.jpg (357.66 KiB) Vizualizat de 2997 ori
12.jpg
12.jpg (346.08 KiB) Vizualizat de 2986 ori
11.jpg
11.jpg (215.53 KiB) Vizualizat de 2964 ori
10.jpg
10.jpg (292.86 KiB) Vizualizat de 2970 ori
9.jpg
9.jpg (238.33 KiB) Vizualizat de 2967 ori
8.jpg
8.jpg (414.59 KiB) Vizualizat de 2967 ori
7.jpg
7.jpg (437.17 KiB) Vizualizat de 2968 ori
6.jpg
6.jpg (363.68 KiB) Vizualizat de 2971 ori
5.jpg
5.jpg (435.98 KiB) Vizualizat de 2975 ori
4.jpg
4.jpg (436.79 KiB) Vizualizat de 2972 ori
3.jpg
3.jpg (383.81 KiB) Vizualizat de 2981 ori
2.jpg
2.jpg (434.78 KiB) Vizualizat de 2982 ori
1.jpg
1.jpg (391.51 KiB) Vizualizat de 3009 ori

Avatar utilizator
Bogdanlm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 05, 2008 6:02 pm

Mesaj de Bogdanlm » Dum Dec 20, 2009 6:52 pm

Gata si pozele pe zi. Sper ca va plac.

Fişiere ataşate
7.jpg
7.jpg (1.56 MiB) Vizualizat de 2999 ori
6.jpg
6.jpg (1.55 MiB) Vizualizat de 3007 ori
5.jpg
5.jpg (1.53 MiB) Vizualizat de 2971 ori
4.jpg
4.jpg (1.48 MiB) Vizualizat de 2997 ori
3.JPG
3.JPG (2.68 MiB) Vizualizat de 2983 ori
2.JPG
2.JPG (2.55 MiB) Vizualizat de 3019 ori
1.JPG
1.JPG (2.6 MiB) Vizualizat de 2975 ori

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Dum Dec 20, 2009 8:04 pm

Grozav arata, schimba mult aspectul masinii!
cum ar fi venit varianta cu fundal negru?? sau doar astea erau disponibile?

Scrie răspuns

Înapoi la “Lancerul meu”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori